הגנים החדשים בראשון לציון

צילום של בריכה בתוך גן
  איך משלבים מוסיקה, מים ועברית בגנים החדשים בראשון לציון

אלפי תושבים השתתפו בחנוכת גן המוסיקה בראשון לציון המשתרע על שטח של 20 דונם ובו אזורי משחק מוזיקליים, קלידי פסנתר ענקיים, מזרקות וצלילים הבוקעים באזורי ישיבה ואפילו חיבור לטלפון חכם למוזיקה הרצויה *  יום למחרת נחנך גן בעברית- הגן הגדול במזרח העיר המשתרע על שטח של 68 דונם ובו משחקי עברית, בריכות נוי, שבילי אופניים ועוד

 התזמורת הסימפונית של ראשון לציון נתנה את האות לפתיחת גן המוסיקה ברחוב דרובין בעיר. אלפי אנשים הגיעו לגן המשתרע על שטח של כ-20 דונם הוקם בעלות של 16 מיליון שקלים והוא חולק כבוד למוזיקה ככלל ומוזיקה קלאסית בפרט. גן המוסיקה עוצב עם אינסוף דמיון, יצירתיות, ואהבה גדולה למוזיקה ולנוף. הוא שופע אזורי משחק מוזיקליים, קלידי פסנתר ענקיים, מזרקות וצלילים הבוקעים באזורי ישיבה ואפילו חיבור לטלפון חכם, בעזרת סריקת הקודים על שלטי ההסבר חושפים את המשתמש למוסיקה הרלוונטית. בגן ניתן לפגוש את המלחינים הגדולים של עולם המוזיקה הקלאסית, ביניהם הנדל, ויוולדי, מוצרט וצ'ייקובסקי, ויחד עימם יוצרים מוזיקליים בני זמננו: לאונרד כהן ומיילס דייויס. את טיילת הפארק הראשית תוחמת אמת המים ובה מערכת מפלים. על משטחי  הבטון של השביל מוטבעים תווים מתוך היצירות הקלאסיות שתפגשו בדרככם. 

יום למחרת נחנך הפארק הגדול ביותר במזרח ראשון לציון בפעילות פתוחה לציבור עם מתנפחי ענק, סדנאות יצירה לילדים, מופע סיפור עברי והפעלות. הפארק המשתרע על שטח עצום של כ- 68 דונם ירוק ועלות הקמתו נאמדת בכ-35 מיליון שקלים.

גן בעברית הוקם על שטח מחנה צריפין, יש בו בריכות ביולוגיות גדולות עם דגי נוי, מזרקות, מגרשי כדורגל, כדורסל וקטרגל, שבילי אופנים היקפיים, מתחם המיועד לפיקניק, מתחם מתקני פעוטות מקורים, מתקני כושר וכמובן מדשאות רחבות ידיים.

כדי להעניק לגן רובד תכני נוסף וכמחווה להיותה של ראשון לציון העיר העברית הראשונה בה לימד אליעזר בן-יהודה, מחייה השפה, תוכנן הגן כמקום החוגג את השפה העברית כחלק מהוויה הכוללת של הבילוי בו. לצורך כך שולבו בצוות התכנון אוצרת לנושא התכנים ומעצב תעשייתי לעיצוב מתקנים מיוחדים של משחקים מקוריים בעברית. בגן עובר כחוט השני "שביל מלים" הקושר בין האזורים השונים. כמו כן שולבו צמחים לפי סדר האלף בית, מזרקת אותיות בה הילדים יכולים לשלוט על זרמי המתזים ולכתוב את שמם, מבוך מילים בו ניתן להגיע לאוצר על ידי פתרון מילים וניבים בעברית, "גבעת אלפון" בה ממוקמים גבעה עם אותיות שניתן לטפס אליה, לוח וקיר לכתיבה עצמית, שיפודי מלים להרכבת משפחות מלים ואלמנטים נוספים שאותם מגלה המבקר בהדרגה.

בגן נשמרו המתקנים המקוריים של הצבא כגון ההאנגרים והצריפים שהוסבו לשימושים חדשים כמו: סככות צל למתקני משחק, מסעדה, בית קפה וגלריה עתידית. עצי האקליפטוס הוותיקים האופייניים למחנות צבא נשמרו בקפידה ומהווים את אזורי הצל של הפארק. גן בעברית מהווה תוספת משמעותית לשטחים הפתוחים במזרח העיר. הפרויקט מדגים כיצד בהשקעה עירונית יצירתית ניתן להסב שטח "אבוד" של מחנה צבאי לטובת שיפור איכות החיים העירונית. על הקמת הגנים אמון אגף תכנון ופיתוח נופי בעיריית ראשון לציון בראשות אורי זיגרון.

צילום: עידן גרוס

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

15 באוקטובר 2013