נחנכו גנים על שם ותיקי העיר

  "ביום שבת עמדתי מול השלט ועברה בי צמרמורת אדם שנתן לעיר- עכשיו מחזירים לו בגדול"

לפני קום המדינה, הוא היה מפקד חבל ראשון לציון, אחר כך מונה למפקד בסיס צריפין ועם שחרורו, מונה למנהל תחנת אגד בעיר * אודי כהן מספר על אביו- אהרון כהן ז"ל שעבר בחייו שורה של תפקידים שבכולם הייתה קיימת זיקה לעיר *

המיילדת המיתולוגית דבורה ז"ל ובעלה, וטרינר המושבה, דב גרינבלט ז"ל, פעלו רבות והתנדבו למען תושבי העיר * הגינה ממוקמת על שטח מטע האבוקדו של ביתם

 השבוע חנכה עיריית ראשון לציון שני גנים ציבוריים, האחד על שם אהרון כהן ז"ל ברחוב זמסקי והשני על שם הזוג דבורה ודב גרינבלט ז"ל, בגינה ציבורית בנחלת יהודה.

אהרון כהן עלה לארץ עם משפחתו מפינסק בבלארוס והתיישב בראשון לציון בשנת 1935. שלוש שנים מאוחר יותר, הוא הצטרף עם חבריו ל"הגנה" ולאחר מכן גם ל"חיש בראשון" ולנוטרים. במהלך השנים הוא יצא לקורס מפקדים ולאחר ההצבעה באו"ם על חלוקת א"י התמנה לסגן מפקד החבל. בתפקידו זה דאג לביצורה של העיר, ארגן הדרכת חיילים ושמירה על העיר.

במאי 1948 התמנה כהן למפקד החבל בעיר, הוא השקיע ימים ולילות בביטחון העיר, כאשר כל פעולותיו נעשו בהתנדבות. עם הקמת המדינה התמנה אהרון כהן למפקד בסיס צריפין ותל השומר. הוא השתחרר מהצבא בדרגת רב-סרן ועבר לעבוד באגד, ולאחר זמן קצר התמנה להיות מנהל תחנת "אגד" בראשון לציון.

הבן אודי כהן, סיפר: "רונצ'יק, הקופאי המיתולוגי של קולנוע מופת, אמר לי פעם את המשפט: 'עד שיקברו אותי, אני אזכור את אבא שלך תמיד, כי כשהוא חנך את תחנת האוטובוס של ראשון, הוא הזמין אותי למרות שלא הייתי חבר באגד'. הגדולה של אבא שלי זה שהוא היה מסתכל על כל אחד בגובה העיניים, אם יש לו כסף או אין לו, הוא היה איש צנוע מאוד. ביום שבת האחרון, צעדתי באזור ועברתי דרך הגן, נעמדתי מול השלט ועברה בי צמרמורת, אדם שנתן לעיר הזאת- עכשיו מחזירים לו בגדול."

הגן הנוסף מוקם בימים אלה לצד מטע האבוקדו של דבורה ודב גרינבלט זיכרונם לברכה, זוג שהתיישב בנחלת יהודה בשנת 1922, ופיתח משק חקלאי משגשג. הם היו פעילים ומעורבים בחיי המקום ובראשון לציון ושימשו מופת לאהבת הבריות ועזרה לזולת ופעלו בהתנדבות למען הציבור. דב שימש וטרינר המושבה ראשון לציון במשך שנים רבות, היה פעיל בהסתדרות ושימש בורר בעניינים שבין אדם לחברו. הוא לקח חלק במסגרת המפקד העממי  בראשון לציון של מגבית התגייסות והצלה של הסוכנות היהודית בשנת 1945 וכן השתתף בפעילות ציבורית בעיקר בתחום החקלאות, אולם גם בנושאים חברתיים.

רעייתו, דבורה, עבדה כאחות בבית חולים וולאך בירושלים בתקופת מגפת הכולרה. לאחר מכן שימשה אחר כמיילדת בבית חולים הדסה בתל אביב. מאוחר יותר עבדה כמיילדת במרפאת קופת חולים בנחלת יהודה וכמיילדת בבתי היולדות בשכונות בראשון לציון.

הזוג התחתן ב-1922 והקים את ביתו בנחלת יהודה. לבקשת המשפחה, בשטח מטע האבוקדו של הזוג הוקמה הגינה הציבורית שתקרא על שמם. אורי גורן, בנם של הזוג, התרגש יחד עם משפחתו הענפה ואמר: "היה מאוד מוצלח ומרגש. הגיעו הרבה מאוד מהתושבים הוותיקים בשכונה. אני מקווה שזה יהיה גן ציבורי פורה."

 

                                       

                                           משפחת  אהרון כהן                                 דבורה ודב גרינבלט  

 

צילום: אריק מור

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

25 באוגוסט 2013