גאווה למערכת החינוך העירונית

 שתי המורות הזוכות בהצטיינות תוכנית מופ"ת –  מראשון לציון

מרינה צימט ושלומית ברק מראשון לציון הן המורות הזוכות היחידות בפרס הצטיינות בכנס הארצי

למחנכים ורכזים של עמותת מופ"ת * התוכנית המוערכת פועלת בראשון לציון מזה 16 שנים וכיום משתתפים בה כ-1500 תלמידים מכיתה ז' ועד י"ב

מופ"ת- אחת התוכניות המוערכות במערכת החינוך בראשון לציון בפרט ובישראל בכלל, קיימה השבוע את הכנס הארצי למחנכים ורכזים. מדי שנה בוחרת עמותת מופ"ת שני מצטיינים מתוך מאות מורים בישראל. השנה, מבין מאות מורים מרחבי הארץ, נבחרו שתי מצטיינות- שתיהן מראשון לציון. רכזת תוכנית מצטיינת- מרינה צימט ממקיף ג' ומחנכת מצטיינת- שלומית ברק ממקיף ה'.

מרינה היא מחלוצות התוכנית בעיר כאשר יישמה אותה ושילבה אותה בתיכון העמית כבר לפני 16 שנים, בית הספר הראשון שהחל בתוכנית בעיר. העמותה נימקה את זכייתה וייחסה זאת להישגיה לאורך כל השנים "מרינה הובילה הטמעת והפעלת תוכנית מופ"ת בבית הספר במקצועיות במסירות ומחויבות הראויים לשבח. על חינוך התלמידים למצוינות לימודית אישית וחברתית. על חינוך דורות של תלמידים לאהבת המתמטיקה וחיזוק תחושת 'אני יכול בהם'" נכתב בתעודת ההצטיינות. מרינה הנרגשת אמרה עם קבלת התעודה "16 שנים אני בתוכנית, אנחנו היינו חלוצים, בית הספר הראשון שהתחיל עם התוכנית. אני רואה את התלמידים שהתחילו בהתחלה והיום יש כאלה שסיימו אוניברסיטה בהצטיינות, חלקם לומדים רפואה וחלקם עושים חיל בצבא בתפקידים יוקרתיים. אני משוכנעת שיש לזה קשר לתוכנית, אני גאה בהם".

שלומית ברק היא גם רכזת תוכנית מופ"ת בבית ספרה, קרית החינוך השש שנתי- מקיף ה', מזה שבע שנים, אולם את תעודת ההצטיינות קיבלה על היותה מחנכת בתוכנית בארבע השנים האחרונות. בעמותה נימקו את זכייתה ב"חינוך התלמידים על מצוינות לימודית אישית וחברתית. הפעלה והעצמה של התוכנית בבית הספר במסירות מקצועיות ומלוא המחויבות לחזון ולעקרונות מופת. בהתאמה לחזון בית הספר, לצורכו וצורכי הקהילה. על חינוך התלמידים למצוינות לימודית, קירובם למתמטיקה וחיזוק מסוגלותם האישית." שלומית אמרה עם קבלת התעודה "זו תוכנית מדהימה לילדים שהם קצת מעל הממוצע ומלמדים אותם את כל סודות המדעים. שילבנו גם תוכנית מנהיגות שכוללת עמידה מול קהל, עבודת צוות, תרבות דיון וגם התנדבות בקהילה, מתחילת השנה התלמידים עובדים על פרויקט הפנינג גדול למען ילדים חולי סרטן ואת הכל הם השיגו בתרומות. זה חלקת האלוהים הקטנה שלי".

תוכנית מופ"ת- ראשי התיבות של מתמטיקה פיזיקה ותרבות, פועלת בעיר מזה 16 שנים וכיום משתתפים בה כ-1500 תלמידים מצטיינים מכיתה ז' ועד י"ב בשמונה מקיפים בעיר. בטרם עולים התלמידים לכיתה ז', הם עוברים מיונים, ראיונות ומכינה ורק חלקם מתקבלים לתוכנית. כבר בכיתה ח' הם מתחילים את צעדיהם הראשונים בעולם האקדמי, כאשר מרצים מאוניברסיטת בר אילן מבר אילן מלמדים אותם מיומנויות למידה וחקר. התלמידים נדרשים לעשות פרויקט גמר בסוף הקורס. בכיתה ט' הם כבר מתחילים ללמוד לימודים אקדמאים בעיר ומכיתה י' ועד י"ב הם פוקדים את אוניברסיטת בר אילן להמשך הלימודים. חלקם בוחרים לדחות את השירות הצבאי או הלאומי בשנה ולהשלים את התואר הראשון כבר בגיל 19. ברכה צויליך, רכזת מצטיינים ומחוננים מספרת שתלמידים רבים שובצו בתפקידי מפתח בצבא ולאחר מכן הרחיבו את לימודיהם האקדמאים בהצטיינות "המסלול הזה מאתגר תלמידים שמתעניינים בתחומי הדעת, מתמטיקה ומדעים ומאפשר להם להתפתח בתחום ולפתח חשיבה מדעית. התוכנית הוכיחה את עצמה ואנו עדים לבוגרים רבים שהצטיינו בהמשך דרכם".

על צוותי מופ"ת נמנים אנשי חינוך בכירים, מקצוענים בתחומיהם ובעלי ניסיון עשיר בחינוך, בתפקידי ניהול מערכות חינוך, במשרד החינוך ובאקדמיה. המחנכים עוברים השתלמויות והדרכות בליווי אישי על ידי הצוות הפדגוגי של עמותת מופ"ת.

 

צילום: עיריית ראשון לציון

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

22 בפברואר 2015