כך תקימו גינה קהילתית

תמונה של גינה

 

הגינות הלימודיות והקהילתיות צצות ברחבי העיר * קורס חדש שמוביל האגף לאיכות הסביבה בעיריית ראשון לציון

ילמד אתכם איך להקים גינה ואיך לטפח אותה * חקלאות עירונית- הדור הבא

הסביבה העירונית בראשון לציון לא מונעת את הפריחה, תרתי משמע, של גינות לימודיות וקהילתיות ברחבי העיר. באגף איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון זיהו את העניין הגובר בקרב תושבי העיר והחליטו לקדם קורס בן שלושה חודשים להקמה ותפעול גינות קהילתיות.

הקורס יתקיים בבית הספר החקלאי ויצ"ו נחלת יהודה ובהנחיית החברה להגנת הטבע, המובילה מגמות של חקלאות קהילתית בתוך ערים. המטרה היא ליצור בעתיד גינות קהילתיות שיהוו מרחב מפגש חברתי סביב התנסות בעבודת אדמה, גידול ואכילת ירקות טריים וכמובן הנאה משדה יבולים שכונתי.

הקורס יתקיים אחת לשבוע בימי שישי במהלכו יגובש קונספט הייחודי לפי צרכי השכונה ותחל העבודה המעשית להקמת הגינה הראשונה בבית הספר. בסיום הקורס יתקיימו פעילויות חברתיות סביב הגינה, עיבוד האדמה וקטיף היבולים.

כאמור, טרנד הגינות העירונית פשט בעיר, כך למשל אגף הנוער והצעירים הקימו יזמו פרויקט מיוחד במסגרתו יטפחו בני הנוער גינה במרכז הנוער שבו הם פעילים וזאת במסגרת מחויבות אישית.

מינהל לשילוב חברתי אימץ אף הוא את הרעיון ויחד עם מינהלת שכונת רמת אליהו ומשרד השיכון- פרויקט שיקום שכונות, הקימו גינה קהילתית המטופחת על ידי הקהילה האתיופית. והגינה הוותיקה ביותר היא כנראה של בית הספר בלקינד. הגינה הלימודית שלאחרונה התבשרנו שצמח בה קישוא ענק בגודל של כמעט חצי מטר, מטופחת על ידי תלמידי בית הספר בעלי מוגבלות שכלית בגילאי 6 עד 21. אחד מתפקידי הגינה, הוא לאפשר לתלמידים לרכוש מיומנויות עבודה וכישורי חיים, שלא לדבר על ההנאה שהם מפיקים מעבודה משותפת ומתוצרי פרי האדמה.

קורס הקמת גינה קהילתית יחל ב-16.11.14 והוא ללא עלות. המעוניינים שרואים עצמם מתאימים ומחויבים לתהליך מוזמנים לפנות לאגף איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון בטל: 03-9547782 או במייל mayash@rishonlezion.muni.il.מספר המקומות מוגבל.

 

תמונות: עיריית ראשון לציון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

26 באוקטובר 2014