בית הספר הגבוה הראשון בישראל- הגימנסיה הריאלית בראשון לציון

בית הספר יכלול 42 כיתות על שטח של 12 דונם *  הגימנסיה הריאלית שהוקמה בשנות ה-50 תמשיך לפעול במרכז העיר

הושלמה בניית המבנה הראשון של הגימנסיה הריאלית והשבוע תלמידי הגימנסיה עברו למבנה החדש. בית הספר ייחודי בכך שגובהו שש קומות, מה שהופך אותו לבית הספר היחיד והראשון בישראל שנבנה לגובה. הסיבה לאישור החלוצי ממשרד החינוך היא השאיפה שבית הספר ימשיך לפעול מהמקום שבו הוקם בשנות ה-50, וזאת בשונה מבתי ספר אחרים, והגימנסיה הרצליה בתל אביב לדוגמא, שעקב ריבוי תלמידים הוחלט להעתיק אותה ממקומה.

החידוש בבית ספר הנבנה לגובה הוא שכל הגגות ישמשו כחצרות פעילות ירוקות והתלמידים יוכלו לצאת לחצרות הנמצאות בקומה השלישית ובקומה החמישית.

בית הספר החדש יכלול 42 כיתות רגילות, בתוספת 3 כיתות מכללה ו-18 מעבדות, חדרי צוות וחללי עבודה למורים, אולם רחב לחדר מורים עם שירותים ומטבחון צמודים לשימוש המורים, כל זאת על 12 אלף מ"ר בנוי שיתפרסו על 12 דונם, כך ש-70 אחוז משטחי המגרש יהיו ירוקים. נציין עוד כי בבית הספר יוטמעו טכנולוגיות מתקדמות שיאפשרו סביבת לימודים בעידן הדיגיטלי. בנוסף, כל כיתה מצוידת בגלאים אשר מדליקים את האורות והמזגנים כאשר יש תלמידים בכיתה ומכבים אותם כאשר הכיתה ריקה. כל ביה"ס מרושת טכנולוגית – מצלמות, סיבים אופטיים שמבטיחים גלישה במהירויות גבוהות מאוד (מאפשרות למידה דיגיטאלית שלה רבה מאוד תלמידים במקביל).

ערים רבות בישראל מתמודדות עם השאלה מה עושים כאשר מבקשים לבנות בית ספר בשכונה ותיקה שקשה למצוא בה שטחים ציבוריים. "גזלני" הקרקע הגדולים בישראל הם, ללא ספק, בתי הספר היסודיים והתיכוניים. מוסדות חינוך אלה מתנשאים לגובה של 2-3 קומות בלבד ומתפרשים על פני שטחים אדירים. משלחות של אנשי חינוך ואדריכלים מרשויות מקומיות שונות בישראל פוקדים את המבנה על מנת ללמוד כיצד לנצל טוב יותר שטחים צפופים לבניית מוסדות חינוך.

אחד מבוגרי בית הספר שזכה גם לקבוע מזוזה השבוע בבניין החדש הוא לא אחר מראש העירייה, דב צור, שלמד בבית הספר בין השנים 1969 ל-1973 "אני מרגיש גאווה גדולה מאוד שהצלחתי למנוע את העברתה של הגימנסיה ממקומה למקום אחר, שזו הייתה תוכניתו של קודמי. הצלחנו לבנות את הגימנסיה מחדש במקום ההיסטורי שלה. זה ערך חשוב מאוד לראשון לציון, לבוגרי הגימנסיה לדורותיהם, שהם חלק מהותי על התפתחותה של העיר וגם אלו שלא חיים בעיר וכיום משמשים במעמדם בסיס לגאווה גדולה למוסד ולעיר.

כשלמדתי בגימנסיה, מנהל בית הספר דאז היה גמי סגל שעשה הרבה שינויים במבנה ובחצר בית הספר, באחד השינויים הוא 'לקח' לנו את מגרש הכדורגל שבעצם היה בוץ וקוצים, אבל בתור אחד שאוהב כדורגל, היו לי טרוניות רבות על כך. גם היום אנחנו עושים שינויים, אני בטוח שלא כל התלמידים שם יאהבו את השינויים, אבל בדיוק כמו שלי לקח זמן להבין את האיכות בשינויים, כך אני בטוח שהם יבינו וידעו להעריך ולהוקיר את מה שעשינו עבורם. ממש לאחרונה פגשתי את גמי ואמרתי לו בחיוך שמה שאנחנו עושים היום זו נקמה מתוקה על מה שעשו לנו אז".

המנהל המיתולוגי, גמי סגל, שניהל את הגימנסיה בין השנים 1970 ועד 1998, השתתף בטקס בבית הספר והצטער שהקמת המבנה החדש לא היתה בזמנו כששימש מנהל: "רציתי להוביל את השינוי הזה, אני בטוח שהתלמידים וצוות בית הספר ייהנו מתנאים חדשים ומתקדמים". על הקשר הרגשי שלו עם בית הספר, אמר גמי: "לא חזרתי עכשיו לבית הספר, לא עזבתי מעולם. יש לבית הספר אלפי בוגרים מוכשרים ומוצלחים. תמיד הקפדנו על רמה גבוהה מאוד בלימודים, הייתה לכל תלמיד גאוות יחידה ללמוד בבית הספר".

מנהלת בית הספר הנוכחית, דליה ישעיה, הוסיפה: "זהו ציון דרך משמעותי לבית הספר עם עבר עשיר ועתיד מבטיח. הקמת המבנה החדש מאפשר את המשך פעילות בית הספר ממיקומו הנוכחי בלב ליבה של העיר ובד בבד מעמיד לרשות התלמידים וצוותי ההוראה תנאים איכותיים ללמידה. צוות בית הספר משקיע בעידוד תלמידיו להצליח בכל מעגלי החיים. השאיפה למצוינות היא מידת הרצון וההגשמה היא מידת ההשקעה ואנו גאים שתלמידי בית הספר מצליחים להגיע להישגים הללו".
רקע על בית הספר:
הגימנסיה הריאלית היא בית הספר התיכון הראשון בראשון לציון ואחד ממוסדות הלימוד המוכרים והוותיקים בישראל. בית הספר, שנקרא על שם מנהלו הראשון אליעזר קררי, הוקם בסוף שנות השלושים בדירת שלושה חדרים ברחוב הרצל בעיר. בהמשך הוא הועבר למבנה גדול יותר בשכונת אברמוביץ', ומראשית שנות החמישים ועד היום הוא שוכן במבנה הקבע שלו במרכז העיר.

 

צילום: אבי קקון

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

30 במרץ 2015