תלמידי בית ספר יסודי פיתחו יישום לגולשי גלים

בהפסקות ובמשך שעות אחרי הלימודים, שקדו התלמידים ופיתחו יישום שמרכז תנאי מזג האוויר, כמו גובה הגלים, עוצמת וכיוון הרוח, ממספר אתרי חיזוי *  בתנאים האידיאלים ביותר נשלחת התראה קולית לטלפונים הניידים של חובבי הספורט הימי
מעכשיו לא צריך להגיע במיוחד לחוף הים ולבדוק איזה דגל הונף היום. תלמידי בית הספר היסודי "רוזן" פיתחו יישום (אפליקציה) בשם The sea today לחובבי הספורט הימי שתתריע להם כאשר התנאים בים מתאימים לצרכים שלהם. היישום מבוסס על רעיון של שעון מעורר המתריע את צרכני הים בטלפון הנייד רק כאשר תנאי מזג האוויר, כמו גובה הגלים, עוצמת וכיוון הרוח, מתאימים לדרישותיהם.

היישום מרכז עבורם את הפרמטרים הנדרשים ממספר אתרי חיזוי, מהמצלמות בחוף הים וממצופים בלב ים, ושולחת הודעה קולית. רק כאשר הצרכן מקבל את ההתראה, הוא יכול לצאת לפעילות הימית הרצויה לו. חשוב להדגיש שמדובר במידע מהימן אשר מתקבל בו זמנית ממספר אתרי חיזוי.

היישום, שבוודאי ישמח חובבי ספורט ימי, הוצג לאחרונה ביריד של עבודות חקר שהתקיים באשכול הפיס. קבוצת התלמידים שפיתחה את היישום הקדישה שעות רבות כולל הפסקות וכן נשארו בסוף יום הלימודים עד לשעות אחר הצהריים. הם לא נחו ולא שקטו עד אשר הציגו בפני צוות ההוראה את היישום - עובד הלכה למעשה. ללא התערבות של מבוגר או אדם מבחוץ אשר מומחה במחשבים.

מנהלת בית הספר, עליזה בלנק, מספרת: "דרך הפקת האפליקציה משקפת את רוח ייחודיות בית הספר. אנחנו מחנכים את תלמידנו לפתח כישורי מנהיגות ולהעצים את יכולת המסוגלות העצמית. קבוצת התלמידים אשר השתתפה בהפקת המיזם, החליטה לעבוד כצוות start up. התחברו לקבוצה תלמידים נוספים בעלי יכולת גבוהה במחשבים, ובראשם תלמיד מאובחן המקבל שעות שילוב ועם כל הקשיים היה לו חשוב לתרום מיכולותיו הגבוהות במחשבים".

רכזת תחום המדעים והטכנולוגיה, צוקר דרורה, הוסיפה: "העבודה הכול כך מיוחדת, המקוריות שבה והעניין הרב שיצרה סביבה השפיעה רבות על תלמידים רבים בבית הספר, רבים קיבלו תמריץ  ונגשו אלי בבקשה להמציא תכנים ורעיונות נוספים".

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 ביוני 2015