גוזמים את עצי התמר בגן המושבה

תמונה של שדרת הדקלים
לאחר הטיפול הביולוגי, החל השלב השני במיגור החרק האלים "חדקונית הדקל" שפשט בעצי התמר בעיר * אגף הגינון גזם כמעט לחלוטין את ראשי העצים שנטעו לפני 124 שנים * הבריאים יצמיחו ענפים חדשים בתוך חודשים * "כרגע אנחנו במצב של טיפול נמרץ, את רוב העצים נציל" מספר מנהל אגף אחזקת הגינון בעיריית ראשון לציון

 המאבק העיקש להצלת עצי התמר בעיר עובר לשלב השני. אחרי הטיפול הביולוגי  בעצים המצויים בשטחים הציבוריים בעיר, ביניהם עצי התמר בגן המושבה שנטעו ב-1890, החלו באגף אחזקת הגינון לגזום את ראשם של העצים מהחשש שהחדקונית פשטה בהם. באם הטיפול הביולוגי יצליח, יצמיחו העצים ענפים חדשים בתוך מספר חודשים. "כרגע אנחנו במצב של טיפול נמרץ, את רוב העצים נציל. לצערי את חלקם לא נצליח להציל" מספר מנהל אגף אחזקת הגינון בעיריית ראשון לציון.

חדקונית הדקל הוא חרק שהגיע מהמזרח הרחוק, הוא מטיל את ביציו בתוך עצי התמר, וזחליו אוכלים אותם מבפנים. עיריית ראשון לציון מתמודדת מול האיום מזה חצי שנה והציבה כבר מאות מלכודות במספר מוקדים ברחבי העיר. כאמור, המרכזי בהם הוא אחד מסמלי העיר- עצי התמר המפורסמים בגן המושבה. "גן המושבה הוא אחד מסמלי העיר וככזה אנו מחויבים לשמור עליו למען הדורות הבאים" אמר ראש העירייה, דב צור.

יש לציין כי עצים נגועים יכולים להדביק אחרים שכן החרק יכול לעוף עד 20 קילומטרים ביום, כאשר בכל פעם הוא מחפש עצים חלשים, פגועים ופצועים. בדרך כלל החרק נשאר בעץ עד אשר הוא ממית אותו ואז הוא ממשיך הלאה. עץ נגוע ניתן לריפוי. מסיבות אקולוגיות ועל מנת לשמור על בריאות הציבור, הוחלט בעירייה לטפל באופן ביולוגי בדקלים הנגועים. באגף הציבו מלכודות פרומונים, המשחררות חומר המדמה עץ נגוע המושך את המזיק אל המלכודת. לאחר מכן מחדירים באמצעות מוט טלסקופי "נמטדות"- תולעים נימיות שתוקפים את זחלי החדקונית.

כיום אין חוק שמחייב בעלי שטחים פרטיים לטפל במזיקים שבעצים, אולם חשוב לזכור שעצי תמר שמתו מהמזיק יכולים לקרוס ולהוות סכנה לסובבים. בכל מקרה, בעירייה ממליצים לתושבים לפנות לאגרונום מוסמך ולקבל ייעוץ לטיפול עצי התמר שבשטחם.

צילום: התמונות ההיסטוריות- באדיבות מוזאון ראשון-לציון. שדרות העצים היוו מקום לאירועים וקבלות פנים לאישים חשובים כגון: ויצמן, ג'מאל פחה, בלפור ועוד.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

8 בדצמבר 2014