חדר פעילות במקיף ג' לזכרו של מתן גוטליב ז"ל

אירוע מרגש בקרית החינוך העמית * קירות החדר שזורים בתמונות, מכתבים וכתבות של מתן שהיה פעיל חברתית במועצת התלמידים ובצופים * ראש העירייה, דב צור, קבע מזוזה בהשתתפות משפחתו וחבריו ליחידה ובית הספר

חודשיים לפני שמתן גוטליב ז"ל נהרג במבצע צוק איתן, הוא הגיע לקרית החינוך העמית מקיף ג', בית הספר שבו למד, כדי לדבר מפני התלמידים על המחויבות שלנו כאזרחים להתגייס לשירות משמעותי. כזה היה מתן, מעורב ופעיל חברתית, אם זה בצופים ואם זה במועצת התלמידים. "עלית לחדרי, חייכת את החיוך הרחב שלך ואמרת  'המפגש היה מעולה, מקווה שהצלחתי ולו במעט, לעזור  למתגייסים החדשים" כך סיפרה מנהלת בית הספר, אטי אדר, באירוע חנוכת חדר לזכרו שישמש למפגשים ופעילות מועצת התלמידים "אני זוכרת את השיחות הרבות שניהלנו. שיחות מרתקות בהן נחשפתי לאישיותך המרתקת, לאיכויות שבך, לערכים שהאמנת בהם וכמובן לאהבת האדם ולאהבת הארץ. היום, אנחנו חונכים חדר לזכרך שכולו בית לתלמידים  ולמועצת התלמידים. היית מנהיג כריזמטי שגרם לרבים ללכת איתו ואחריו. אני מבטיחה לך שבחדר הזה נקיים מפגשים משמעותיים שיעסקו במנהיגות, אהבת האדם ואהבת הארץ" .

בשנה האחרונה הכשירו מינהל שפ"ע ומינהל החינוך בעיריית ראשון לציון כיתה לטובת החדר שמנציח את זכרו ופעילותו. קירות החדר שזורים תמונות עם חברים ומשפחה, מכתבים שכתב וכתבות שפורסמו אודותיו. משפחתו, בהם הוריו של מתן- שמוליק ורוחמה, חבריו ליחידה המובחרת מגלן, חבריו מבית הספר וצוות ההוראה השתתפו באירוע המרגש ועברו על התמונות והטקסטים, כאשר באחד הקירות מתנוססת תמונת ענק שלו. ראש העירייה, דב צור, התרשם ממעגלי בחברים הרבים, הפעילות הענפה שלו בבית הספר ובקהילה והערכים שלאורם נולד וגדל. צור קיבע את המזוזה יחד עם שמוליק, אביו של מתן.

מתן גוטליב נולד בערב שבועות, חג מתן תורה, לאב שמוליק ולאם רוחמה. בכיתה ה' החליט מתן לזנוח את הכדורגל בו הצטיין עד אז ולהצטרף לצופים, שם בילה חלקים נכבדים מחייו, תחילה כחניך ואחר כך כמדריך אהוב במיוחד. מתן למד בתיכון עמית עמל במגמת פיזיקה ומדעים. הוא אהב מאוד לטייל בארץ ובעולם, ובכסף שחסך לפני הצבא רכש ג'יפ, ששימש אותו בטיוליו בארץ. עוד בתיכון, לכולם היה ברור מה מתן רוצה לעשות בצבא, חלומו הגדול היה לשרת כלוחם בשייטת. "אבא מאוד בעד אבל אמא מפחדת קצת, רוצה לישון בלילה", הוא סיפר באחד הקטעים המצמררים ביותר מהראיון הראשון, כשנשאל על התגובות בבית לרצונו להתגייס לקרבי: "זו הדרך הכי טובה עבורי לתרום למדינה. אחרי הכל זו הבחירה שלי, ואם אני מסוגל ויכול, אז למה לא?".

בהמשך פרש מתן את משנתו הסדורה בנושא, שנשמעת אקטואלית מתמיד גם היום: "המדינה שלנו לא נמצאת במצב הכי מושלם, אין פה 'לאב אנד פיס' כל הזמן. אתה לא יכול ללכת ביישובי הדרום או ביישובי הצפון ולעשות מה שבראש שלך. כשהביטחון יהיה בסדר, יהיה לנו צבא מקצועי וקטן, אבל נכון לעכשיו אם אתה יכול לתת מעצמך הכל, אז תהיה נאמן לצרכי הצבא".

חלום השייטת לא הסתייע, אך מתן אכן סירב להתייאש. למרות האכזבה הראשונית, לגיבושים הבאים הוא כבר הגיע מוכן יותר, והתוצאות היו בהתאם. הוא התקבל ליחידה המובחרת מגלן.

החברים לצוות "עפרון" הפכו עבור מתן למשפחה שנייה. בתקופת הצבא מתן גם הכיר את ליהי שפירא, חברתו בשנתיים האחרונות. רק בינואר האחרון הם טסו יחד לחופשה ברומא. "הם היו זוג מדהים, הייתה להם אהבה גדולה מאוד".

בימים הראשונים ללחימה נפצע מפקד הצוות, עפרון, בהיתקלות עם מחבלים, אך הצוות המשיך בפעילות, שכללה בין היתר איתור פירי מנהרות והשמדת עמדות שיגור באמצעות ירי טילים מדויקים. בתום סריקות באמצעים שונים, ולאחר שחשבו שהבית נקי ממטענים, הוחלט להיכנס פנימה על מנת לחשוף את המנהרה. הכוח לא זיהה מטען חבלה רב עוצמה שהוצמד לקיר חיצוני של הבית. פיצוץ המטען גרם לקריסה של חלק מהמבנה ולפגיעתם של הלוחמים מהמטען ומקריסת הקיר. מתן נהרג ביום ה- 23 של מבצע צוק איתן.

 

צילום: אבי קקון

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 ביוני 2015