משרד הפנים אישר הפחתה נוספת בארנונה לעיריית ראשון לציון

דב צור
  חמש שנים ברציפות: בראשון לציון ממשיכים להוריד את הארנונה

בעוד שלמעלה מ-120 רשויות בישראל פנו למשרד הפנים בבקשה להעלות את הארנונה בעירם, ראשון לציון דווקא ביקשה וקיבלה את האישור המיוחל להורדת שני אחוזים נוספים ובסך הכל להורדה של עשרה אחוזים בחמש השנים האחרונות * ראש העירייה, דב צור: "הבטחתי וקיימתי".

בתחילת הקדנציה הראשונה של ראש העירייה, דב צור, אי שם ב-2008, הוא הכריז כי יפעל להורדת הארנונה בעשרה אחוזים. למרות שאיש לא ציפה את המחאה החברתית, הקיצוץ בתקציב הרשויות המקומיות ומבצעי "עמוד ענן" ו"צוק איתן" שהובילו להיערכות מחודשת בתקציבי העירייה, ראש העירייה עמד בהבטחתו והשלים בימים אלו את ההורדה החמישית הרצופה בשני אחוזים בגובה הארנונה ובסך הכל עשרה אחוזים בחמש שנים. יש לציין כי אישור זה ממשרד הפנים התקבל דווקא במקביל לבקשות להעלאת הארנונה ביותר מ-120 רשויות בישראל.

ההורדה בשני אחוזים בכל שנה באה לידי ביטוי בהנחה של בין 75 ל-120 שקלים לכל בית אב, בהתאם לגודל הנכס. בסך הכל, בחמש השנים האחרונות, זכו תושבי העיר להנחה כוללת של כ-377 שקלים לדירות בשטח של 70 מ"ר ועד ל-593 שקלים לדירות בשטח של 110 מ"ר. משמעות הפחתה זו הינה הקטנה נוספת של  כ-7 מיליון ₪ בהכנסות העירייה בשנת 2014, ובסך הכל כ-37 מיליוני שקלים במצטבר שירדו מתקציב שנת 2014 ונשארו בכיסם של תושבי העיר.

למרות כל זאת, בתקציב העירייה שאושר בשנה האחרונה, נרשמת עלייה נוספת בהשקעת העירייה בתקציב החינוך, הרווחה, הנוער ואיכות הסביבה וזאת הודות להכנסות שגדלו כמו דיבידנד מתאגיד המים העירוני "מניב" שממשיך להציג יעילות ורווחיות. בשנים הקרובות צפויה העיר להגדיל את היקף ההכנסות מארנונה וזאת לאחר יישום תוכנית המתאר רץ 20/30 כשעיקרה הפיכת ראשון לציון למתחם המטרופוליני השני בגודלו בישראל עם ארבעת מתחמי התעסוקה והעסקים בשטח כולל של 8.5 מיליון מ"ר. 

ראשון לציון ממשיכה להתבסס כעיר חזקה, איכותית ויציבה כלכלית. אחרי שלוש שנים ברציפות שתוצאות מחקר חברת המידע העסקי הבינלאומית  BDI, הצביעו על ראשון לציון כעיר שמנוהלת ביעילות הכי טובה בארץ מבחינה תפעולית ופיננסית, קיבלה העיר גושפנקא נוספת לאיתנותה. הפעם היה זה דירוג של קבוצת דן אנד ברדסטריט שהציב את ראשון לציון במקום השני אחרי תל אביב ברשימת הערים הגדולות המשגשגות בישראל. דירוג הרשויות המקומיות כולל את כל הערים בישראל ו-50 מועצות מקומיות ומבוסס על חמישה פרמטרים המעידים על חוסנה הפיננסי והעסקי של הרשות המקומית, שיעור עודף או גירעון בתקציב הרגיל, שיעור גביית ארנונה, דירוג חברתי כלכלי, יחס תושבים לעסקים ויחס מענקים לסך תקציב רגיל.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, הביע סיפוק מאישור צו הארנונה על ידי משרד הפנים ואמר כי "הבטחתי- קיימתי. למרות כל המהמורות שהיו בדרך השלמנו הורדה של עשרה אחוזים בגובה הארנונה והמרווחים מכך הם תושבי העיר. הוכחנו שניתן לקיים צדק חברתי מבלי לפגוע במתן השירות לאזרח תוך התייעלות מתמדת של העירייה".

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

20 באוקטובר 2014