חוגגים את חג הסיגד בעיר

בני נוער אתיופים
  לראשונה: בני הנוער מהעדה האתיופית חגגו את חג הסיגד בעיר

 בדרך כלל עולים בני העדה לירושלים ושם, יחד עם כל בני העדה מכל הארץ, הם חוגגים יחד את החג * השנה הוחלט לאפשר לבני הנוער ברמת אליהו להציג את המנהגים בראשון לציון * הם הביאו כלי נגינה מסורתיים, מאכלים ייחודיים מהבית, הציגו את טקס הכנת הקפה ואפילו קלעו צמות * התחלנו במסורת

לראשונה בראשון לציון. בני הנוער מהעדה האתיופית שרגילים לנסוע יחד עם בני משפחותיהם לירושלים ולחגוג עם ההמונים את חג הסיגד, חגגו השנה את החג במתנ"ס רמת אליהו, תוך שהם מציגים לכלל בני הנוער את המנהגים המסורתיים, המאכלים, השירים, הריקודים ואפילו קליעת הצמות המפורסמת.

חג הסיגד הוא אחד מחגי ומועדי ביתא ישראל. זהו חג עלייה לרגל, ובמרכזו טקס חידוש הברית בין העם לאל, הכולל קריאת קטעים וברכות ותפילות לגאולה. הטקס נערך בראש הר גבוה, כסמל להר סיני, ומנהלים אותו כוהני הקהילה.  באתיופיה היה נהוג להתחיל בהכנות לחג ימים רבים לפניו. תושבי כפרים נידחים היו מתקבצים לכפרים היהודיים הגדולים ומתארחים אצל קרובי משפחתם או אצל תושבים מקומיים, כדי לקיים עצרת המונית. גם בישראל ממשיכים בני הקהילה לחגוג את הסיגד, בעלייה לירושלים ובתפילה. העצרת המרכזית והתפילות מתנהלת בטיילת ארמון הנציב.

השנה, כאמור, החליטו באגף הנוער והצעירים לתת ביטוי לבני הנוער מהעדה האתיופית ולאפשר להם להציג לכלל בני הנוער תהליך החג.

הערב החל בהרצאה מרתקת שבה סיפרו בני הנוער מכיתות ט' ו-י' כיצד נחגג החג באתיופיה וכיצד חוגגים אותו היום בישראל. בהמשך הערב הוצבו חמש תחנות בהם המד"צים העירוניים ובני הנוער

של המתנ"ס חוו את מנהגי העדה ואת תרבות העדה האתיופית.

התחנה הראשונה כללה כלי נגינה אתיופים, כמו: קראר (גיטרה), וושט(חליל) וקבראו (דרבוקה). בני הנוער הביאו את כלי הנגינה ממשפחותיהם והציגו בפני כולם. התחנה השנייה הציגה את המאכלים המסורתיים כמו אנגרה ודאבו הלחם האתיופי. הורי בני הנוער טרחו והכינו בביתם את המאכלים. התחנה השלישית הייתה קליעת הצמות המפורסמת בעדה. התחנה הרביעית עסקה בטקס הכנת הקפה האתיופי, זהו קפה חזק עד מאוד שנהוג לשתות שלוש כוסות ממנו בכל ביקור. את קליית הקפה מלווה תיפוץ קצבי. התחנה החמישית והאחרונה הלהיבה את המשתתפים ועסקה, אי לא, בשירים והריקודים של בני העדה.

כלנית ויינשטיין-אלפנדרי, רכזת גופי נוער באגף הנוער והצעירים סיפרה שהחוויה הייתה מרתקת ומעניינת "הייתה השקעה גדולה של בני הנוער והם בטאו את השורשים שלהם. אנחנו מקווים שמעתה נתחיל מסורת ונקיים את החג כאן בראשון לציון".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

11 בנובמבר 2013