ראשון לציון ציינה את חג הסיגד

 

חג הסיגד, צוין השנה באולם המתנ"ס בהשתתפות ראש העירייה דב צור, מחזיק תיק קליטה, חבר המועצה מיכאל רייף וחבר המועצה אוהד אוזן , כמו כן השתתפו גם ראשי מנהלים בעירייה, נציגי  ארגונים  בקהילה ומאות תושבים שמילאו את האולם .

הסיגד חל כל שנה בכ"ט בחשוון הוא מהווה מועד מרכזי בלוח השנה של יהודי אתיופיה , שבו בני הקהילה שבים ומזכירים את הברית שנכרתה בין ה׳ לעם ישראל במתן תורה בהר סיני. החג מבטא את הגעגועים והכיסופים לירושלים ואת השאיפה להגיע לארץ ישראל. יש לציין כי חג הסיגד הוא מועד רשמי במדינת ישראל, ולא חגה של קהילת יהודי אתיופיה בלבד.

בחלקו הראשון של הערב, התקיימה  במבואת המתנ"ס, תערוכה ססגונית של תמונות, כלי נגינה, חפצים עבודות יד ,תלבושות וספרים. כמו כן  התקיים  דיון  לבני נוער "בקפה דילמה" בנושא החג והוצבו תחנות והפעלות ברוח החג, כולל דוכן למאכלים מסורתיים שזכה להצלחה עצומה.

האירוע המרכזי שלו שותפים מינהל קהילה, מוקד הקליטה, פרויקט  שיקום שכונות, פרויקט "עצמאות", נציגי פורום הנוער ולצוות המתנ"ס , פתח קייס הקהילה- קייס סמאי ורב הקהילה -בוגלה קפילאו,- בברכות מסורתיות והסברים על מהות החג.

לב ליבו של האירוע היה מופע שירים של אבי ווסה, סולן להקת "הפרויקט של עידן רייכל" שהקפיץ את הקהל על רגליו בריקודים יחד עם להקת המחול של המתנ"ס.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "חג הסיגד, שמסמל את הגעגוע והאהבה לארץ ישראל, מוסיף לחשבון הנפש הפרטי שלנו גם את חשבון הנפש הציבורי. הוא מזכיר לנו את הברית שכרתנו, ואת אלה שחלמו וייחלו להגיע לירושלים לאורה. רבים מהם שילמו בחייהם ונקברו במדבריות החול האינסופיות, ואחרים, שכיתתו רגליים במסעות של ייסורים, שמו נפשם בכפם כדי לזכות לדרוך על אדמת ארץ הקודש. בחלומם נשקפה להם ארץ זבת חלב ודבש, ארץ צודקת, קולטת וסבלנית. ארץ חומלת, לא מפלה ולא גזענית.

מטרתנו, כחברה, כעם, כמורי דרך וכמנהיגים, היא להמשיך ולהעמיק את ההתערות החברתית והתעסוקתית, אבל בה בעת משימתנו היא לאפשר לחברה הישראלית להכיר את ייחודה של העדה. את עומק הקרבתה. את גודל תרומתה ואת יופייה של המסורת שהיא מביאה איתה. 

מנהל מתנ"ס רמת אליהו, גלעד ויטנברג, אמר: "אני גאה ונרגש לציין את האירוע במתנ"ס שהוא לב ליבה של השכונה המיוחדת הזו- שכונת רמת אליהו, בה בחרו לחיות משפחות רבות של יהודי אתיופיה ולהגשים את החלום רב השנים לארץ ישראל . חג הסיגד אינו כבר רק נחלתם של יוצאי אתיופיה אלא חג ישראלי של כולנו.

אירוע נוסף התקיים בשיכון המזרח. אגף הנוער ומועדון הנוערנט ציינו בשיתוף מתנ"ס שיכוני המזרח את אירועי חג הסיגד. לראשונה הוזמן הציבור לחגוג את החג בהפנינג שכונתי שכלל סדנאות  מרתקות , טקסים , תלבושות , מאכלים מסורתיים ועוד .עשרות תושבים שכללו בני נוער מבוגרים וגיל הזהב הגיעו ונהנו מחוויה איכותית ומפרה .

כמו כן, כבכל שנה, עיריית ראשון לציון ומשרד הקליטה הקצו תשעה אוטובוסים לטובת תושבי קהילת יוצאי אתיופיה שהשתתפו באירוע המרכזי בטיילת שבארמון הניצב  בירושלים.

בראשון לציון מתגוררים היום כ-8,800 יוצאי אתיופיה. מחלקת הקליטה העירונית פועלת בקידומם ובשילובם במרקם החיים בישראל, החל מהכוונה, הכשרה, טיפול וייעוץ, דרך שימור המורשת וכלה בחינוך, העשרה, העצמה והכרת הארץ.

 

יניב אוחנה, דוברות העירייה

6 בדצמבר 2016