חכמים גם בחשמל

בקרוב: תאורה חכמה במגרשי הספורט בעיר

חוסכים באנרגיה. עיריית ראשון לציון תציב בכל מגרשי הספורט בעיר גלאי נפח, אשר יזהו כאשר אנשים נכנסים למגרש ויפעילו את התאורה במקום וכאשר המקום ריק מאדם, התאורה תכבה באופן אוטומטי. גלאי הנפח יהיו מחוברים באמצעות סיבים אופטיים גם למוקד העירוני, שיוכל גם הוא לשלוט בתאורה.

באגף החשמל שבמינהל שפ"ע (שיפור פני העיר), מסבירים כי כיום התאורה במגרשים עובדת עד השעה 23:00 ובימי חופשה עד שעות מאוחרות יותר, במקרים רבים כאשר אין איש במקום. ראינו בזבוז גדול של חשמל, אומר ראש מינהל שפ"ע, ראובן הרשקוביץ, שציין כי הפרויקט צפוי לחסוך כשלוש מאות אלף ₪ בעלות החשמל מידי שנה, ולהביא לירידה של כ-30% בצריכת החשמל במגרשי הספורט. בימים אלה יוצאת העירייה במכרז לבחירת ספק שיבצע את התקנת הגלאים בכמאה מגרשי ספורט ברחבי העיר. עלות הפרויקט מוערכת בכמיליון וחצי ₪ והוא צפוי להתפרש על פני שנתיים.

ראש העירייה, דב צור, אומר כי הצבת חיישנים במגרשי הספורט היא עוד נדבך בדרך להפוך את ראשון לציון לעיר חכמה יותר, והדגיש כי אנו כבר היום עושים שימוש נרחב בטכנולוגיה לטובת התושבים. רשת הסיבים האופטיים – אשר מעבירה מידע במהירות מדהימה – נפרשה בעבור פרויקט המצלמות "מבט ראשוני", אך כבר היום אנו עושים בה שימוש למטרות נוספות, לדוגמה, חיבור בתי הספר לרשת ומתן האפשרות לתלמידים לגלוש במהירויות מדהימות, אשר מסייעות ללמידה בסביבה דיגיטלית, ועכשיו גם לרשת התאורה במגרשי הספורט. החיסכון בעלויות החשמל יאפשר לנו להפנות משאבים לתחומים אחרים בעיר.

חבר המועצה ומחזיק תיק שפ"ע, אבי חיים, אומר כי "העירייה משקיעה עשרות מיליוני שקלים בשנה על עלויות חשמל ומחפשת כיצד ניתן להוריד את העלויות הללו מבלי לפגוע בשירות הניתן לתושבים. השימוש בטכנולוגיה החכמה מאפשר לנו לספק את השירות האיכותי והמיטבי, ולחסוך בחשמל באופן משמעותי".

 

טליה סומך פינגולד, דוברת העירייה

22 בפברואר 2014