נתפס צעיר שחשף את עצמו בחוף הים

הצעיר לא ידע שהמצלמות שהוצבו לאחרונה בחוף הים תיעדו אותו בכל רגע ורגע * הוא נתפס ועוכב לחקירה * "המטרה היא לרתום את הטכנולוגיה המתקדמת ליצירת עיר בטוחה" מסביר מנכ"ל החברה לביטחון

המצלמות שהוצבו ברחבי העיר מוכיחות עצמן שוב. בשבוע שעבר, בשעות הבוקר, פקחי החברה לביטחון המוצבים בחוף הים, זיהו בצג המוניטור, באדם בשנות העשרים לחייו שמסתובב ליד השירותים בחוף הים, נכנס אליהם ויוצא כאשר הוא חושף את איבר מינו. הצעיר עשה זאת פעם אחר פעם. הפקחים הזעיקו את המשטרה ויחד הם סגרו על הצעיר שעוכב לחקירה.
בחוף הים פרוסות 22 מצלמות המכסות בין היתר את שפת הים ומאפשר לפקחים להבחין גם באנשים שנכנסים לים בשעות רחצה אסורות בהן שירות ההצלה אינו פועל.
החברה לביטחון ולסדר ציבורי החלה לקדם את שלב ב' בפרויקט "מבט ראשון" שבסופו יוצבו כאלף מצלמות ברחבי העיר. עד כה הוצבו למעלה מ-200 מצלמות שנועדו להרתיע גורמים שליליים מביצוע מעשי פשע ואלימות במרחב הציבורי ולהעניק לתושבים תחושת בטחון.
המצלמות מוצבות במרחבים הציבוריים כאשר מרחבים פרטיים כגון בניינים מטושטשים בפני סיירי המצלמות היושבים במוקד וצופים בתמונות העוברות בשידור חי למוקד העירוני. עלות הפרויקט נאמדת ב-25 מיליון שקלים. המצלמות סייעו במקרי חירום רבים, עישון סמים, תאונות ועוד. כך למשל לכדו המצלמות זריזות ידיים של כייס שהצליח לכייס עשרות אלפי שקלים מתייר. המצלמות גם סייעו לפתרון מעשי שוד מתוחכמים של כנופיה אחרי עקבה המשטרה ותוכנית "כלבוטק".
מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, מספר כי במקרים רבים, המצלמות מסייעות למנוע אירועים בטרם החלו, למשל כאשר במוקד מזהים התגודדות של צעירים שמתחילים לשתות לשוכרה. מקרים אלה מובילים לא פעם הקמות רעש, ונדליזם ואף אלימות. "המטרה היא לרתום את הטכנולוגיה המתקדמת ליצירת עיר בטוחה" מסביר נחמני ומוסיף "מערכת השליטה והבקרה תאפשר לנו לספק ביטחון והתרעה, וגם לתת מענה בתחומים אחרים, כגון, זיהוי מפגעים בטיחותיים, תברואתיים ואחרים וטיפול בהם. מדובר בפרויקט שיעלה משמעותית את איכות החיים, הביטחון ותחושת הביטחון בעיר".


כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת העירייה, 7.10.2013