הצצה ירוקה

מאות גננות למדו כיצד ליישם נושא הקיימות בגני הילדים
ראשון לציון בכיוון הירוק * עשרות גני ילדים בעיר קיבלו את ההסמכה כגנים ירוקים מטעם המשרד להגנת הסביבה ובכוונת אגף הקיימות והסביבה בעירייה לעודד גנים נוספים להצטרף * 17 גנים ירוקים פתחו את שעריהם בפני גננות העיר והציגו אורח חיים מקיים הדוגל בשימוש חוזר, גינון, צמצום צריכה וחיסכון במשאבים

גננות העיר זכו להצצה ירוקה. השבוע התקיים בעיר מיזם מיוחד בשם "הצצה ירוקה" שאירח יותר מ-220 גננות מראשון לציון בגני ילדים ירוקים בעיר ולמדו איך מיישמים את עקרונות איכות הסביבה בפעילות הגן. המיזם נעשה בשיתוף פעולה של אגף קיימות וסביבה בעיריית ראשון לציון, אגף חינוך קדם יסודי של משרד החינוך ומפקחות על גני ילדים ממשרד החינוך. מיזם "הצצה ירוקה" הובל על-ידי מדריכת הקיימות בגני הילדים בעיר, מיכל לוי-פרץ, שמנחה השתלמויות לגננות ומלווה אותן ביישום אורח חיים מקיים בגני הילדים.

לא פחות מ-74 גני ילדים בעיר הוסמכו כגנים ירוקים על ידי המשרד להגנת הסביבה. אגף קיימות וסביבה בעיריית ראשון לציון ניצל את ההזדמנות שחלק ניכר מהגנים מקיים פעילות סביבתית כחלק מהפעילות היומית, והגה את הרעיון של 'גנים מארחים' בתחום הקיימות. בסיוען של המפקחות על גני הילדים, אותרו 17 גנים ירוקים המנהלים אורח חיים מקיים הדואגים לשימוש חוזר, לגינון ולצמצום צריכה וחיסכון במשאבים. כל גן הנבחר להשתתף במיזם אירח קבוצה של גננות והגננת המארחת של אותו גן סיפרה על ה"אני מאמין" שלה ונתנה את עצותיה על הדרכים ליישום עקרונות הקיימות בגן.

מאות גננות נרשמו והגיעו להכיר וללמוד על נושא איכות הסביבה. הגננות סיירו במוקדים השונים בגן ובחצר וכן התנסו בסדנה מעשית אחת או שתיים שהעבירה להן הגננת המארחת. בין השאר הגננות המתארחות התנסו בעבודה בעיסת נייר, הכנת חול קינטי, עבודה בבוץ עם חומרים שונים, סדנת נגרות, הכנת "בובות דאגה" מענפים וחוטי צמר. בנוסף, הגננות למדו על השימוש המגוון שאפשר לעשות מתבלינים הצומחים בגינת הגן כמו הכנת פסטו, מיצוי והכנת שמן מתובל, תה צמחים, תרסיס בושם ועוד. בסוף האירוח, הגננות למדו להכין בובות מגרביים וספוגים וכן השכילו גם על חשיבות חומרי הטבע שאפשר לעשות בהם שימוש בגן החל מהכנת צבע מהטבע, דרך שילוב של חומרי טבע בגן ועד ההבנה בחשיבות המשמעותית שבחומרי הטבע לעידוד היצירתיות של הילדים.

כל הגננות שהשתתפו במיזם "הצצה ירוקה" והתארחו בגנים נהנו מהאירוח ומהקשרים החדשים שנוצרו, החליפו רעיונות אחת עם השנייה, צילמו את הגנים וחלקן אף החלו ליישם את מה שלמדו בגנים שלהן.

מחזיקת תיק איכות הסביבה והבריאות בעירייה, חברת המועצה יפעת מאירוביץ'-יפת בירכה על המיזם ואמרה: "אני גאה ומתרגשת לצפות בפעילות של הגננות המדהימות שלנו בתחום החינוך לשמירה על הסביבה והבריאות. בזכותן הילדים שלנו מתחנכים להיות אזרחים מודעים יותר לסביבה ואין לי ספק שהם יהיו בוגרים סביבתיים וחברתיים יותר. מבקשת להודות לכל צוותי ההוראה שלוקחים חלק במיזם וכמובן לאגף קיימות וסביבה ומנהל החינוך על שיתוף הפעולה למען שיפור איכות החיים בעיר".

גננות בפעילות

 

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

20 בנובמבר 2017