מפגשי ציבור בנושא הרכבת הקלה
תכניות הרכבת הקלה בראשון לציון מתקדמות, ואנו מזמינים אתכם להשתתף במפגשי הסברה פתוחים לציבור על תכנית הרכבת הקלה בראשון לציון.להלן מועדי המפגשים ומיקומם:
1 באוגוסט 2018
בשעה 18:15 במרכז פיס רביבים- רחוב גוש עציון 23
6 באוגוסט 2018 בשעה 18:15 באחוזת נווה חוף רחוב המגילה 30
21 באוגוסט 2018
בשעה 18:15 בבר רחוב, מדרחוב רוטשילד

במפגשים ינכחו נציגים של מינהל התכנון והבניה בעירייה, אשר יסבירו ויתנו מידע מפורט על התכנית, וכן יענו על שאלות פרטניות. נציגי העירייה יסייעו בהסבר לתושבים המעוניינים בהגשת השגה.

אם ברצונך להשתתף במפגש, אנא הירשם בטופס הרישום המקוון.

כל מה שרצית לדעת על הרכבת הקלה בראשון לציון

מה זו רכבת קלה (LRT)?
רכבת קלה הינה רכבת חשמלית, ידידותית לסביבה, הנוסעת בתחום נפרד משאר התנועה שעל הכביש ללא קטר נפרד. הרכבת מתואמת עם מערכת הרמזורים ומקבלת העדפה בצמתים על מנת לקצר את זמן הנסיעה.

מה זו תכנית תשתית לאומית (תת"ל) 72 א'?
תת"ל 72 א' היא תכנית המפרטת את תכניות קווי הרכבת הקלה בעיר ראשון לציון.
התכנית כוללת הארכה של הקו האדום של הרכבת הקלה מבת ים לתחנת משה דיין בראשון לציון ואת תוואי הרכבת הקלה, הקו החום , מאזור מתחם ה- 1000 במערב ראשון לציון עד לפאתי מחנה צריפין המתפנה.

מה זה הקו החום?
הקו החום של הרכבת הקלה מתוכנן להיות קו הפועל מעל האדמה. הוא יעבור ממערב למזרח, החל ממערב ראשון לציון, דרך היישובים באר יעקב, רמלה ולוד.
אורך תוואי הקו החום מגיע לכ-30 קילומטרים, והוא כולל 44 תחנות. הוא חלק מרשת מטרופולינית בגוש דן, הכוללת גם את הקו האדום, הירוק והסגול. הרשת המטרופולינית מבוססת על מעברים בין קווי הסעות ההמונים וקווי הרכבת הפרברים, כדי ליצור ניידות אזורית בכל מטרופולין תל אביב.
חברת נת"ע (נתיבי ישראל) מעריכה כי הקו ישמש כ-124 אלף איש ביום ולמעלה מ-17 אלף איש בשעת השיא בבוקר.
עיריית ראשון לציון רואה בבניית הקו החום חשיבות עליונה לשיפור איכות חייהם של תושבי העיר. ראשון לציון היא הרשות היחידה בישראל שביקשה וקיבלה ממשרד התחבורה אור ירוק לקחת את המושכות לידיה ולהשיג את המימון באופן עצמאי להקמת הקו החום.
בעירייה מעריכים שמהלך זה צפוי לזרז משמעותית את לוח הזמנים. ההערכה היא שעלות הקמת הקו נאמדת בכ-10 מיליארד ₪.

מה המתווה של הקו החום?
הקו החום מתחיל במערב העיר ראשון לציון במתחם העסקים החדש "מתחם האלף" ומשם יעבור דרך שדרות רחבעם זאבי, רחוב לוי אשכול, שדרות יצחק רבין, רחוב רוטשילד, רחוב הרצל, רחוב הכרמל, שדרות ירושלים ועד לשכונת נרקיסים.
הקו מתוכנן לעבור בשטח מחנה צריפין העתיד להתפנות לטובת אזורי מגורים ותעסוקה ומקשר למתחם בית החולים אסף הרופא.
המשך הקו לכיוון מזרח דרך מרכז העיר החדש המתוכנן בבאר יעקב לעיר רמלה. מתחנת הרכבת ברמלה הקו ממשיך למרכז העיר לוד. בתכנון המקורי, אמור הקו להסתיים בנקודה זו, אך שינוי תכנוני צפוי להאריך את קו המסילה עד לנמל התעופה בן גוריון.

באיזה שלב תכנוני נמצאת תכנית תת"ל 72 א'?
בשלב זה העבירה הוועדה הארצית לתכנון ובניה של תשתיות לאומיות את תכנית תת"ל 72 א' (המשכו של הקו האדום מבת ים לתחנת משה דיין במערב ראשון לציון וחלקו של הקו החום העובר בראשון לציון מתחילתו במערב העיר ועד לפאתי צריפין) להערות הוועדות המחוזיות ופרסומה להשגות הציבור.
תכנית תשתית לאומית תת"ל 72 ב', אשר משלימה את תוואי הקו החום עד רמלה לוד וייתכן שאף נתב"ג תועבר בחודשים הקרובים להערות הציבור.
ניתן לצפות בכל מסמכי תכנית תת"ל 72 א' המפורטים באתר האינטרנט של מינהל התכנון במשרד האוצר  וכן באתר האינטרנט של נת"ע.

בשלב זה, יכולים גם הציבור וגם עיריית ראשון לציון להגיש את השגותיהם לגבי התכנית לוועדה הארצית. כל ההשגות שיוגשו ייבחנו ע"י הוועדה הארצית, ובהחלט ייתכן שחלק מן ההשגות שיוגשו יגרמו לשינויים בתכנית.
חשוב לומר שגם לעירייה יש השגות על התכנית שהוגשה, ובמקומות בהם היא מאמינה שנדרשים שינויים בתכנית לטובת תושבי העיר, היא תגיש את השגותיה

איך מגישים השגות?
כל אחד יכול להגיש השגה על התכנית!
השגות ניתן להגיש תוך 60 יום מפרסום ההודעה ע"י הוועדה הארצית בעיתונות, כלומר עד לתאריך 28 באוגוסט 2018.
השגה ניתן להגיש אמצעות טופס מקוון באתר מינהל התכנון  או במייל כתובת הדוא"ל:  ti-tashtiyot@iplan.gov.il או בכתב למשרדי הוועדה הארצית בכתובת בית השנהב , כניסה C קומה 6 , רח' בית הדפוס 12 - גבעת שאול , ירושלים.
יש לציין פרטים מלאים של המשיגים ליצירת קשר: כתובת מגורים, כתובת דואר אלקטרוני, טלפון. כמו כן יש ללוות את ההשגה בנימוק וביסוס של הטיעונים

מידע מפורט באשר לאופן הגשת השגה ניתן לקרוא באתר הוועדה לתשתיות לאומיות של מינהל התכנון. 
מצגת הנה באה הרכבת מרכז העיר         מצגת  רכבת קלה שיתוף הציבור

להודעה בדבר העברת תכנית לתשתית לאומית להערות הוועדות המחוזיות ופרסומה להשגות הציבור
לפי חוק התכנון והבנייה, התשכ"ה 1965 
 
פרסום