עיריית ראשון לציון חתמה על הסכם גג

עיריית ראשון לציון חתמה על הסכם גג
ראשון לציון  בתנופה   עיריית ראשון לציון חתמה על הסכם גג עם המדינה להקמת 20 אלף יחידות דיור

שר האוצר, יאיר לפיד, שר הבינוי, אורי אריאל, ראש עיריית ראשון לציון, דב צור ומנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, חתמו ביום שני על הסכם גג חמישי, לשיווק יותר מ-17,000 יחידות דיור בהליך מואץ בעיר.

הסכם הגג שנחתם מול ראשון לציון הינו שונה מהסכמי גג קודמים לאור העובדה שההסכם יבוצע על ידי החברה הכלכלית של העירייה כחברה מפתחת. מאפיין זה יאפשר לעירייה עצמאות בביצוע ההסכם.

ההסכם כולל שיווק של כ-17,400 יחידות דיור ו-670,000 מ"ר תעסוקה, מתוכם כ-7,500 יח"ד ו-370,000 מ"ר תעסוקה במתחמי צריפין. בנוסף, ההסכם מגבש מתווה לשיווק של 2,500 יח"ד בשכונת רמת אליהו בשיטת פינוי- בינוי ותמ"א 38. השיווקים הראשונים צפויים להתפרסם כבר בשבועות הקרובים, והשלמת כלל השיווקים צפויה עד לסוף שנת 2017. הפיתוח המואץ יביא לכך שתוך מספר שנים תעקוף ראשון לציון את חיפה ותהפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל.

מודל הסכמי הגג נולד בראשון לציון בשנות ה-90 בתקופת העלייה הגדולה מבריה"מ לשעבר, עת נזקקה המדינה לפיתוח מהיר של שכונות מגורים. הצלחת המודל בראשון לציון שכנעה את המדינה לשכפלו בערים נוספות. המודל בא לענות באופן מהיר יחסית, על הצורך ההולך וגובר בקרב הציבור והזוגות הצעירים לדיור זמין במרכז הארץ.

העיקרון המנחה של ההסכמים הוא העמדת מימון על ידי הממשלה לפיתוח תשתיות, מוסדות חינוך ומבני ציבור, פארקים ומחלפי תחבורה נדרשים, עוד משלב שיווק הפרויקט. הם מבטיחים ליזמים קבלת היתרי בפרק זמן קצר, ומקצרים דרמטית את זמן פיתוח השכונות החדשות והקמתן.

בעיריית ראשון לציון נעתרו לבקשת המדינה לקדם הקמת יחידות דיור, אך הדגישו כי המטרה היא לגדול נכון ולהביא לאיזון בין אזורי מגורים לשטחי תעסוקה.

כמו כן, מציינים בעירייה כי כחלק מההסכם מתחייבת המדינה להשקיע בפיתוח תשתיות תחבורה על-עירוניות שתסייענה לזרימת התנועה בתוך העיר, אליה וממנה – מערך כבישים ומחלפים משופר, בין השאר, מחלף סיירים – שיחבר בין שכונת נחלת יהודה לכביש 4, מחלף חדש בצומת בית דגן, מנהרה ברחוב הרצל בקטע של רחוב רוטשילד, כביש טבעת מזרחי שיחבר את מזרח העיר למערבה מצפון, כולל גשר מעל כביש 4, מסלולי אופניים ועוד.

 עוד מדגישים בעירייה כי במסגרת ההסכם, הושם דגש על פיתוח ברמה גבוהה, לרבות במזרח העיר וברמת אליהו - הפיתוח של השכונות החדשות יעמוד בסטנדרטים הגבוהים הנהוגים כבר היום בשכונות חדשות בעיר.  לעיר יתווספו שטחים ירוקים וייבנו מתקנים ציבוריים ברמה הגבוהה ביותר. 

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "העיר ראשון לציון מתגייסת למאבק הלאומי במחירי הדיור. למרות שלא ביקשנו לגדול בהיקפים הללו בפרק הזמן הצפוף הזה, ולמרות שיש לכך מחירים עירוניים לא פשוטים, גם אנחנו מאמינים שהדור הצעיר שגדל במדינה הזו צריך להיות בעל היכולת לרכוש דירה.

בתוך מספר שנים צפויה ראשון לציון להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל ולמוקד עסקים מרכזי. המטרה שלנו היא לגדול נכון וליצור איזון בין מגורים לתעסוקה, תוך ייצור מנופים כלכליים שיאפשרו לנו להמשיך ולהעניק לתושבי העיר הקיימים והחדשים את רמת איכות החיים הגבוהה ביותר בישראל, בכל התחומים, ובראשם החינוך.

הפיתוח של השכונות החדשות יעמוד בסטנדרטים הגבוהים הנהוגים כבר היום בשכונות חדשות בעיר. במסגרת ההסכם, בכל שכונה ייבנו יחידות דיור קטנות, כדי להבטיח שמשפחות צעירות יקבלו מענה והעיר תיהנה מתוספת של פארקים ושטחים ירוקים. במסגרת ההסכם גם עמדנו על כך שהגידול יותנה בהקמת תשתיות עירוניות בתחומים שונים, בין השאר, תשתיות תחבורה: מערך כבישים משופר, גשרים, מחלפים, מערכות מתקדמות להסעת המונים ועוד.

באשר לפינוי-הבינוי ברמת אליהו, ההסכם הזה פורץ דרך באופן שמאפשר לנו לטפל בשכונה שזקוקה לטיפול שורש באמצעות תכנית פינוי-בינוי הגדולה ביותר שנעשתה בישראל. תמיכת המדינה בתכנית והעמדת הקרקע במחיר מוזל מאפשרת לנו לצאת לדרך".

שר האוצר יאיר לפיד: הסכם הגג משלים את הוצאתן לדרך של 62,167 יחידות דיור, מתוך מאה אלף המתוכננות, שחלק גדול מהן כבר נבנות בפועל – בקריית גת, במודיעין, בראש העין ובקרית ביאליק. כדי לצאת ממשבר הדיור הגדול אליו נקלעו אזרחי ישראל יש פתרון מרכזי אחד – לבנות ולבנות ולבנות. זה מה שעושה תכנית הדיור הלאומית, עם מחיר מטרה, נתיב לדירה, פינוי מחנות צה"ל, בניית מעונות סטודנטים".

שר הבינוי, אורי אריאל: מהסכם גג להסכם גג כוחנו עולה. זהו הסכם הגג החמישי באחת הערים המבוקשות ביותר. אנו נמצאים בזמן חירום נדל"ני ואנחנו עושים את הצעדים הדרושים על מנת להגדיל את היצע הדירות במהירות האפשרית ולהביא להוזלת מחירים. במסגרת הסכמי הגג נגדיל את היצע הדירות ב- 150,000 דירות חדשות. נעבור את יעד השיווקים הממשלתי באלפי יחידות דיור השנה. כך מורידים מחירים, ביצירת היצע הולך וגדל של דירות לציבור הישראלי. אנחנו אומרים היום שוב שאנחנו לא רואים בקרקע את הבנק של מדינת ישראל. התכניות של הממשלה לא מפלות בין תושבים בנצרת לבין תושבים בנצרת עילית".      

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן: "הסכמי הגג הם התשתית המרכזית לכל תכניות הממשלה להפחתת מחירי הדיור. אנו חותמים היום על ההסכם החמישי שיניב 20,000 יחידות דיור בלב אזורי הביקוש".

צריפין

על פי החלטת הממשלה על פינוי והעתקת מחנות צה"ל, צפוי מחנה 'צריפין' להתפנות בשלבים החל משנת 2015. סך כל היחידות המתוכננות להיבנות במתחם עומד על כ- 17,000 יח"ד, מתוכם 7,500 יח"ד בשטח ראשון לציון  ו- 10,000 יח"ד בבאר יעקב. לצד המגורים יוקמו אזורי תעסוקה, מסחר ושטחים לצורכי ציבור.

תכנון המתחם מחולק ל- 7 מתחמים המקודמים סטטוטורית במוסדות התכנון. מתחם 4 ו- 5 הם המתחמים המתקדמים ביותר, כאשר מתחם 4 כולל 3500 יח"ד ומיועד להיות השכונה הראשונה שתוקם בהמשכו של רחוב ירושלים בואכה צריפין דהיום.

מתחם זה מתוכנן ע"י ארמון אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ ומאופיין במרקם עירוני מובהק, כשכונה בצפיפות גבוהה המשולבת באזורים ירוקים פתוחים נרחבים.

מכיוון שמחנה צריפין מכיל גם מבנים היסטוריים, זיהה צוות התכנון גם מקבצי מבנים שהוגדרו בתכנית כראויים לשימור והם משולבים בתכנית כך שישמשו כמבני ציבור ומסחר לסירוגין (כדוגמת מתחם שרונה המוצלח , שנפתח לאחרונה בתל אביב). הבינוי הממשיך את רחוב ירושלים הוגדר כבינוי רציף עם קומה מסחרית כשמעליו משולבים בניה במגדלים לתעסוקה ומגורים לסירוגין.

עירוב השימושים הזה גם הוא מהווה קריאת כיוון חדשה בנוף העירוני הישראלי , ויאפשר למתגוררים בשכונה לשלב את עבודתם בה ולעודד בכך את הפחתת השימוש ברכב הפרטי.

הבינוי המוצע בפנים השכונה (משני צידי השדרה המרכזית) הוא מרקמי ברובו ומאפשר חללים פנימיים ירוקים ומעברים להולכי רגל היוצרים סביבה שקטה יחסית. הבניה המרקמית מציעה מבנים בגובה של 6 עד 14 קומות, והבניינים הפונים אל השצ"פים תהיה מדורגת על מנת שניתן יהיה ליצור שטחים איכותיים כלפי השצ"פ.

עוד הוגדרו בתכנית 25% מכמות יח"ד בבניה הרוויה שיוקצו ליח"ד קטנות עד 75 מ"ר (עיקרי + שרות).

מתחם 5 מתוכנן ע"י דב קורן אדריכלים בע"מ ומהווה השלמה של מתחם 4 לכיוון מערב, ועד לכביש שד' הרצוג.

גם בתוכו עוברת הרכבת הקלה והוא מאופיין ביצירת שכונת מגורים מרקמית של 8 עד 10 קומות ובבניה גבוהה הפונה אל הפארק המרכזי ממזרח.

חשוב לציין שהתכנית קובעת כבר בתוכה את תוואי הרכבת הקלה , ומגדירה את חתכי הרחוב, הרוחבים הנדרשים והפעילות הענפה שראויה ללוות תחבורה ציבורית כמתוכנן. תוואי זה צפוי לקשר בין מתחם בית החולים אסף הרופא ועד למערב ראשון לציון.

זהו תוואי חשוב שיהווה שינוי מהותי בתפיסת התכנון העירוני בכלל, ויאפשר עידוד של הליכה ברגל ונגישות טובה יותר לכלל האוכלוסיות, ללא צורך ברכבים פרטיים.

רמת אליהו

במסגרת הסכם הגג יצא לדרך פרויקט חדשני וראשון מסוגו בארץ – פינוי-בינוי של שכונת רמת אליהו. מדובר בתקדים ראשון מסוגו בארץ – שכונת מצוקה של שיכונים ובנייני רכבת מוזנחים תהפוך תוך מספר שנים לשכונה חדשה.

שכונת רמת אליהו הוקמה לפני 75 שנים והייתה מאופיינת כל השנים כשכונת עולים. לאורך השנים נקלטו בשכונה עולים רבים מארצות מגוונות. בשנות ה- 90' קלטה השכונה רבים מעליית יוצאי אתיופיה, המהווים כיום 40% מאוכלוסיית השכונה. במשך עשרות שנים נכללה השכונה בתוכניות שונות לשיקום שכונות אשר לא הצליחו להוציא את השכונה ממצבה.

כיום בשכונה 4,300 יחידות דיור. הקיבולת המירבית של השכונה היא 7,500 יחידות דיור. מספר יחידות הדיור הזקוקות לפינוי-בינוי בשכונה עומד על 2,600, כאשר כדי שפרויקט מסוג זה יהיה כלכלי ליזם כלשהו, יצטרך היזם לבנות עוד 4 או 5 יחידות דיור לכל דירה קיימת. המשמעות: כ-10,000 יחידות דיור שאותם השכונה כמובן לא יכולה להכיל. הפתרון הוא שטח חקלאי שיופשר למגורים ויהווה שטח השלמה ליחידות הדיור הנוספות שצריכות להיבנות במסגרת התכנית. המדינה הסכימה לשווק את הקרקע במחיר מופחת על מנת להפוך את הפרויקט לכלכלי וכך למעשה נפתרות שתי בעיות: שוק הדיור מקבל תוספת של 5,600 יחידות דיור חדשות במרכז הארץ ושכונת רמת אליהו משנה את פניה לחלוטין והופכת משכונת מצוקה לשכונת יוקרה.

3,100 יחידות דיור חדשות ייבנו בתוך שכונת רמת אליהו, 2,500 יחידות דיור ייבנו בשטח ההשלמה ובשטח צריפין ומתחם האלף במערב ייבנו עוד כאלף דירות נוספות להשלמת הדרישות הכלכליות של התכנית.

 צילום: אבי קקון

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

25 בנובמבר 2014