נחתם הסכם קיבוצי ראשון מסוגו בחברות העירוניות בראשון לציון

נחתם הסכם קיבוצי ראשון מסוגו בחברות העירוניות בראשון לציון:  העובדים יקבלו תוספת שכר מיידית של 7.25%
הסכם קיבוצי שנחתם בין ההסתדרות לחברה העירונית של ראשל"צ ולחברת הביטחון שלה משווה לראשונה
את תנאי העובדים למקביליהם בעירייה * ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: "לעיריות אין שום נכס למעט ההון האנושי"

לראשונה במדינה, נחתם הסכם קיבוצי ייחודי בחברות עירוניות – החברה העירונית והחברה לביטחון של ראשון לציון. ההסכם, שנחתם בין ההסתדרות והנהלת החברות, גובש לאחר מו"מ ממושך שארך למעלה מארבע שנים והוא יחול על כ-1,300 עובדים. תוקפו יהיה מ-1 באפריל 2015 ולמשך שלוש שנים.
ההסכם, שקיבל את אישורו של הממונה על השכר במשרד האוצר, מביא עמו מספר בשורות לעובדים שעיקרן השוואת תנאי ההעסקה לעמיתיהם בעיריית ראשון לציון, ולמעשה לנהוג בשלטון המקומי. כחלק מההסכם, העובדים יקבלו באופן מיידי, החל ממשכורת אפריל, תוספת שכר בשיעור 7.25%. תוספת זו נובעת מההצמדה של שכר העובדים להסכמי המסגרת בשלטון המקומי.

בהסכם נקבע גם כי שכר עובד חדש בחברות העירוניות לא יפחת משכר המינימום במשק, ובכל מקרה יהיה גבוה ממנו ב-5%. עוד נקבע כי העובדים יזכו לתוספת ותק של 1% לכל שנת עבודה.
בנוסף לכך, ההסכם קובע כי לעובדים עם ותק של שנה ומעלה יופרש מדי חודש סכום לקרן השתלמות, כאשר 7.5% מגובה השכר להפרשות יופרש על חשבון המעסיק ו-2.5% על חשבון העובד. הוסכם גם כי ההפרשות לקרן הפנסיה יושוו אף הן לנהוג בשלטון המקומי, ויגיעו ל-20.5%.

בנוסף לכך ההסכם משווה את תנאי השי לחג לזה שמקבלים עובדי העירייה בראשון לציון, וקובע גם כי העובדים יקבלו קצבת ביגוד שנתית, קצובת רכב, דמי הבראה וכן מכסת ימי מחלה וחופשה כפי שנהוג בתעריפי השלטון המקומי. הנהלות החברות הסכימו כחלק מההסכם ליזום על חשבונן פעילויות חברה ורווחה שונות כגון ימי גיבוש והשתלמויות לטובת העובדים.

ההסכם קובע באופן רשמי הכרה בוועד העובדים וההסתדרות כנציגי כל עובדי החברות. כחלק מכך, התחייבו ההנהלות לפעול באופן שקוף ובהידברות עם ארגון העובדים בכל הנוגע לתנאי העסקתם הנוכחיים והעתידיים.

מעמד החתימה על ההסכם התקיים בנוכחות יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד; מנכ"ל עיריית ראשון לציון, פרנקו גונן; מנכ"ל החברה העירונית ראשון לציון, אלי פולק; מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני וביוזמתם ראש עיריית ראשון לציון, דב צור שאמר: "הבאנו הישג לעובדים. הבאנו הישג לראשון לציון. אני שמח שגם כאן העיר הצליחה להיות פורצת דרך. לעיריות אין שום נכס למעט ההון האנושי, שהמטרה היחידה שלו היא לשרת את ציבור התושבים. לא יכול להיות מצב של פערי שכר בלתי סבירים בתוך מערכת אחת. אין לנו עניין לחסוך עליהם כסף, אלא להסדיר את מערכת יחסי העבודה שתאפשר לכל העובדים במערכת העירונית להיות מרוצים".

יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, בירך את עובדי החברות העירוניות על חתימת ההסכם והודה להם על אורך הנשימה שגילו לאורך המו"מ הממושך לחתימתו. "ההסתדרות מקווה כי ההסכם פורץ הדרך יהווה דוגמא ויביא לחתימה על הסכמים קיבוציים דומים בחברות עירוניות נוספות הנפוצות ברשויות מקומיות ברחבי המדינה", אמר.

יו"ר ההסתדרות במרחב ראשון לציון, זורי מזרחי: "ההסכם אליו פורץ הדרך אליו הגענו יביא לשוויון בתנאים של כל המועסקים על ידי עיריית ראשון לציון בשלוחותיה השונות, והוא מהווה בשורה של ממש לכל עשרות אלפי עובדי החברות העירוניות בארץ שכיום לא נהנים מזכויות שוות למקביליהם בעיריות. אין לי ספק שבתוך מספר שבועות ייהנו עובדים רבים נוספים מכל המדינה מפירות ההסכם. אני שמח שנפלה בחלקי הזכות ליזום ולהוציא לפועל את ההסכם יחד עם כל הגורמים בהסתדרות. אני מודה גם לראש עיריית ראשון לציון מר דב צור ולגורמים בעירייה על שיתוף הפעולה שלהם ועל הנכונות שגילו במהלך המו"מ".
יו"ר ועד העובדים בחברה העירונית, אתי וינטרוב: "נעשה פה מעשה היסטורי. אנשי מרחב ראשון לציון בהסתדרות הצליחו לאגד אותנו ולדאוג עבורנו להסכם קיבוצי לו ייחלנו זמן רב, ועל כך אנו מודים להם. תודתנו נתונה כמובן גם לראש העיר דב צור שללא הסכמתו הדברים לא היו מגיעים לכדי חתימה".
יו"ר ועד העובדים בחברה לביטחון, אפיק קופר: "אחרי ארבע שנים של עליות ומורדות במו"מ אני שמח שניתנה לי ההזדמנות לחתום על הסכם ראשוני ופורץ דרך בישראל. אני מקווה שאחרינו ככוח חלוץ ייושמו הסכמים דוגמים גם בשאר החברות העירוניות ברחבי הארץ. אני רוצה להודות להסתדרות ולעומד בראשה אבי ניסנקורן, ליו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד וליו"ר מרחב ראשון לציון בהסתדרות זורי מזרחי וצוותו שהצליחו לאחד את כל הגופים למרות כל הקשיים. תודה גם לראש עיריית ראשון לציון דב צור, למנכ"ל העירייה פרנקו גונן ולמנכ"ל החברה לביטחון מוטי נחמני, על שיתוף הפעולה מצדם".

 בתמונה: מעמד החתימה בין ההסתדרות, מנכ"לי החברות העירוניות ומנכ"ל העירייה, פרנקו גונן.

 

 

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

14 באפריל 2015