ראשון לציון מחזרת אחרי חברות היי-טק

מבנים מודרניים
 

משרד הפנים אישר לעיריית ראשון לציון הנחה של 8% בארנונה להיי-טק  וכן הקלה בתנאים להכרה כמפעל היי-טק

 משרד הפנים אישר את בקשת עיריית ראשון לציון להוריד את תעריף הארנונה לחברות היי-טק, שלהן נכס בגודל עד 500 מ"ר, מתעריף של 111.78 ₪ למ"ר לשנה ל-102.94 ₪ למ"ר לשנה – הפחתה של כ-8%. כמו כן, קיבל משרד הפנים את בקשת העירייה להקל בתנאים המאפשרים מתן תעריף זה לחברות הייטק, מפעלי הייטק ויחידים העוסקים בהייטק.

בעיריית ראשון לציון עושים מאמץ גדול מאוד למשוך חברות היי-טק לעיר, שבה 2.4 מיליון מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה, אך רק אחוז אחד מתוכם מאוכלס על ידי חברות העוסקות בהייטק. התוצאה היא שרבים מתושבי העיר העוסקים בתחום יוצאים לעבודה מחוץ לעיר. יש לציין כי כ-60 אחוז מכוח העבודה של העיר יוצא מידי יום לעבוד מחוץ לעיר. המשמעות היא פגיעה באיכות החיים של תושבי העיר, הנאלצים לבלות זמן רב בכבישים, "תרומה" נכבדת לפקקים בגוש דן, והפסד כלכלי לעיר שכוח אדם איכותי המתגורר בה יוצא לעבוד במקומות אחרים.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, פועל בשנים האחרונות להקים בעיר מרכזי עסקים לתעסוקה מתקדמת אשר מיועדים לחברות מתחום הפיננסים, הביטוח, ההיי-טק ועוד. על פי תוכנית המתאר רץ 20/30 ראשון לציון תהפוך למתחם המטרופוליני השני בגודלו בישראל עם ארבעת מתחמי התעסוקה והעסקים בשטח כולל של 8.5 מיליון מ"ר. 

במטרה להתמודד עם התחרות על חברות אלו, פועל ראש העירייה במספר מישורים להפוך את העיר לאטרקטיבית – אחד מהם הוא להוריד את תעריף הארנונה להייטק. העירייה אף הגישה בג"צ בנושא. הבג"צ אמנם נדחה, אך משרד הפנים ניאות לאשר חלקית את בקשת העירייה ולהפחית בשמונה אחוז את תעריף הארנונה לחברות תוכנה עד 500 מ"ר בעיר.  

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי "ההפחתה בארנונה וההקלות הללו הן בבחינת סנונית ראשונה. אנחנו מתכוונים להמשיך ולהילחם על הפחתת הארנונה להייטק, עד אשר העיר תקבל את חלקה בעוגת ההייטק במדינת ישראל.

עוד הוסיף צור, כי העיר ראשון לציון הופכת מיום ליום יותר אטרקטיבית לעסקים. הנגישות אל העיר היא מהמצוינות באזור המרכז, אנו מקימים מרכזי עסקים מתקדמים וחדשניים וכעת אנו עושים עוד צעד עם הפחתה בארנונה לחברות הייטק. חברות גדולות רבות כבר זיהו את הפוטנציאל ואין לי ספק שרבות אחרות כבר מתחילות להבין שמרכז העסקים החדש של ישראל הולך וקורם עור וגידים בראשון לציון".

מצ"ב הדמיות מתחמי העסקים של ראשון לציון על פי תוכנית מתאר ארצית

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

26 באוקטובר 2014