הגיעו הכי רחוק שהם יכולים

הגיעו הכי רחוק שהם יכולים
נער דתי מחליט לבחון את זהותו המינית ונקלע לעימות עם אביו * זה הבסיס לסרט שהצליח לרגש  את השופטים בפסטיבל הסרטים בירושלים שהעניקו לו את הפרס ראשון בתחרות יצירה צעירה *  זהו הפרס העשירי בשלוש השנים האחרונות שגורפת מגמת הקולנוע בקרית החינוך "רביבים"

 בשנים האחרונות, ניסו יוצרים רבים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה להעביר לצופים את הרגעים הדרמטיים שבהם השחקן או השחקנית בוחרים לצאת מהארון. על פי השופטים בפסטיבל הקולנוע בירושלים, הסרט: "הכי רחוק שאתה יכול" שיצרו תלמידי קריית החינוך "רביבים" בעיר, ועוסק בנער דתי שמחליט לבחון את זהותו המינית ונקלע לשיחה לא צפויה עם אביו, הצליח להתמודד בהצלחה עם האתגר. הסרט הצליח לגבור על 164 סרטים מרחבי הארץ שהתמודדו השנה בתחרות יצירה צעירה וזכה במקום הראשון. "זוהי דרמה שהצליחה באופן מקצועי, בוגר ומפוקח לתת תמונת מצב של בחור אשר מגלה את נטיותיו המיניות מחד גיסא ומאידך גיסא מוצא עצמו כלוא בסביבתו הטבעית, משפחתו. ההתמודדות של הבחור הצעיר עם עולם שאינו מוכר לו נוגעת ללב" כתבו השופטים. התחרות על שם וים ואן ליר היא החשובה ביותר מבין תחרויות הסרטים בישראל. 

ארבעת היוצרים: נוי סיה, האמונה על התסריט והבימוי, נועם ביבי האמון על ההפקה ושימש שחקן ראשי בסרט, נעה קרני הצלמת וחן ליס העורך והתאורן, מספרים שההשראה לסרט באה מסביבתם הקרובה. וכך מספרת נוי: "הנושא הזה קרוב לליבי והיה חשוב לי להתעסק בו ולכתוב עליו מבפנים החוצה ולהעביר את המסר. אולי לשנות משהו קטן בעולם. זאת הייתה שנה אינטנסיבית מאד, לא פשוטה, מאתגרת, כייפית ומדהימה. עבודת הצוות שלנו הייתה יוצאת דופן בעיניי, ואני שמחה שזכיתי לקחת חלק במשהו כזה. הפרס בעינינו הוא כבוד גדול, אבל זה לא העיקר ביצירת הסרט וזאת לא הייתה המטרה ההתחלתית שלנו ביצירת הסרט. המטרה שלנו הייתה ללכת עם האמת שלנו ולעשות משהו ביחד שהוא שלנו ושנהיה גאים בתוצר שלו, וכך קרה. הדבר החשוב לי ביותר כרגע, זה שכמה שיותר אנשים יראו את הסרט ויתרגשו, ואולי ישנו משהו בגישה שלהם".

הזכייה בפרס מצטרפת לרשימה ארוכה של זכיות בפרסים לסרטי הבוגרים של המגמה בשנים האחרונות. רק בשלוש השנים האחרונות גרפה המגמה בבית הספר עשרה פרסים בתחרויות בארץ ובעולם, אחד מהם הוא פרס יוקרתי מהאיחוד האירופי.

רכז המגמה לקולנוע, טל גנוסר, מספר: "זוהי קבוצה מאוד רצינית שחבריה מאוד רצו לעבוד אחד עם השני. הם הצליחו ליצור סיפור חזק ואנושי מאוד עם עוצמה גדולה. הייתה לנו תחושה מצוינת לגבי הסרט מההתחלה שהוא ייקח את פסטיבל הסרטים בירושלים."

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

14 ביולי 2013