איך הופכים עיר בטוחה לילדים?

במסגרת הכנס הארצי, חשף המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב, נתונים בנושא היפגעות ילדים בראשון לציון המאפשרים לעירייה לתכנן תכניות בטיחות בהתאם

בשבוע שעבר התכנסו בבית העם בראשון לציון כל מנהלי ברית "בטרם בעיר" למען קידום בטיחות ילדים. התכנית פועלת בראשון לציון בניהולו של המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב, שלקח את הנושא לטיפול אישי ומלווה אותו יחד עם מנהלת תוכנית "בטרם ראשון לציון", ליאת עברי.

במסגרת הכנס, הציג מושיוב לנוכחים את את התפיסה המקצועית של עיריית ראשון לציון במסגרתה הוחלט לבנות מאגר נתוני היפגעות ילדים המתקבלים ממינהל החינוך, המוקד העירוני וכן מבית החולים וולפסון.

כל היפגעות של ילד מתועדת בנספח מיוחד המוזן למערכת אינטרנטית המאפשרת גם פילוח וניתוח. מדובר בעיקר בנתונים מבתי הספר היסודיים ומהגנים. נתונים מהחינוך העל יסודי יצורפו בהדרגה. הפניות המדווחות למוקד העירוני בנושא בטיחות ילדים מתועדות תחת השם "בטרם" ובשנה האחרונה מתקבלים דיווחים יומיומיים אודות היפגעות ילדים מבית החולים "וולפסון".

מהנתונים הראשוניים שאינם מייצגים את כלל העיר שכן נתוני ההיפגעות מגיעים אך ורק מבית החולים וולפסון שקרוב לוודאי איזור מערב העיר, עולה כי מאוגוסט 2012 ועד לאפריל 2013 תועדו במיון וולפסון כ-360 מקרי היפגעות של ילדים, כ-68% מהם בנים. קבוצות הגיל השכיחות הן דווקא הקצוות, גילאי 0-2 וגילאי 15-17. לא מפתיע שהיום הנפוץ ביותר להיפגעות הוא יום שבת. עוד נבדק מהם הגורמים הנפוצים ביותר להיפגעות. בגילאי 0-2, הגורם השכיח ביותר הוא נפילה ונפילה מגובה. באשר לגילאי 15-17 מדובר במכה, תאונת דרכים ונפילה. ואיפה נפגעים הכי הרבה? בבית ולאחר מכן במרחב הציבורי.

המשנה לראש העירייה, אייל מושיוב הוסיף: "ניתוח מסד הנתונים יאפשר לנו להבין טוב יותר ממה ילדינו נפגעים ולתכנן תכניות בטיחות בהתאם. אנחנו לא מתפשרים בנושאי בטיחות ושואפים לתכנן תכניות שיתנו מענה לצורך, מדויק ככל האפשר".

בהמשך הכנס נחשפו המנהלים למחקרים חדשים מהעת האחרונה, אחד מהם הציג נתון מטריד לפיו ילדים רבים בגילאי 6-12 הינם הולכי רגל וחוצים כבישים ללא ליווי של מבוגר. הנוכחים הסכימו שיש לתת את הדעת על הנושא.

עיריית ראשון לציון הצטרפה לברית ערים "בטרם בעיר"- ערים אשר חרתו על דגלן לקדם ולדאוג לנושא קידום בטיחות הילדים במרחב הציבורי, החינוכי ובדרכים. כמו כן, מתקיימות פעילויות הסברה להורים אודות "בית בטוח" באמצעות עובדים סוציאליים ואנשי חינוך וקהילה.

המנהלים שהגיעו לעיר, מן הצפון ועד הדרום נהנו מאירוח נוסטלגי, כשקינחו את הכנס בסיור בבאר ובמוזיאון ראשון לציון. האורחים הביעו את התרשמותם מהעיר שהחלה דרכה כמושבה והתפתחה לעיר הרביעית בגודלה בארץ שמה לה למטרה להוביל בתחומים רבים, כמו נושא קידום בטיחות ילדים.

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

10 בפברואר 2013