ראשון לציון בדרך להיות העיר השלישית בגודלה בישראל

 לראשונה מזה חמישים שנה דנה אמש הועדה המחוזית מחוז מרכז על תוכנית מתאר חדשה לראשון לציון לשנת 2030 *  במסגרת התוכנית נקבע כי ראשון לציון תהפוך למרכז תעסוקה מטרופוליני משני בהיקף כולל של 8.5 מיליון מ"ר לתעסוקה *  כמו כן יבנו 27 אלף יחידות דיור * הועדה העבירה את התוכנית למשרדי הממשלה להתייחסות אחרונה ובתוך כחודש יערך דיון פנימי להפקדתה

 הועדה המחוזית מחוז מרכז  דנה אמש בתוכנית מתאר חדשה לראשון לציון, לראשונה מזה 50 שנים מאז אושרה התוכנית הקודמת. על פי תוכנית המתאר רצ /2030, אוכלוסיית ראשון לציון צפויה לצמוח ל-330 אלף תושבים ובכך להפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל. לצד 27 אלף יחידות הדיור שיבנו, יוקמו ארבעה מתחמי תעסוקה משמעותיים בהיקף כולל של 8.5 מיליון מ"ר, מדובר על תוספת של חמישה מיליון מ"ר לתוכנית הקודמת, מה שאמור להפוך את ראשון לציון למרכז התעסוקה המטרופוליני השני בגודלו בישראל.

כמו כן התוכנית מבקשת להניע מהלך היסטורי לפינוי כשני קילומטרים מרצועת החוף של ראשון לציון המוחזק כיום בידי משרד הביטחון. כידוע לעיר יש למעלה משבעה קילומטרים של רצועת חוף, אולם יותר משישה קילומטרים מוחזקים על ידי צה"ל וסגורים בפני הציבור.

כאמור, התכנית כוללת מתחמי מגורים חדשים: מתחם האלף במערב העיר, נחלת יהודה, צריפין במזרח, משולש נים בדרום מזרח העיר, מתחם כפר אריה, וכן שיקום ופינוי בינוי של שכונת רמת אליהו במרכז העיר שכבר אושר בוועדה המקומית. כאמור, סך הכל, 27 אלף יחידות דיור במרכז הארץ, מתוכם כרבע דירות קטנות לדיור בר השגה. רק לפני שבועיים סיירו בעיר מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל- בנצי ליברמן, מנכ"ל משרד השיכון- שלמה בן אליהו, ראש אגף תקציבים באוצר- אמיר לוי וחברים נוספים בקבינט הדיור, כדי ללמוד מקרוב על פתרונות הדיור שמציעה עיריית ראשון לציון.

הוועדה המחוזית קיימה דיון מקיף בתוכנית לקראת הפקדתה, שיבחה את התכנון והעבירה את התוכנית למשרדי הממשלה לשם הערות אחרונות. הוועדה קצבה חודש ימים להגשת הערות סופיות על ידי משרדי הממשלה וקבעה כי מיד לאחר מכן תקיים דיון פנימי נוסף לאישור ההפקדה.

מהנדס העיר אלי יהלום, מוסיף: "בתוכנית החדשה יש ארבע בשורות משמעותיות, הראשונה היא יצירת עיר אחת ממזרח למערב. כיום העיר שסועה בשלושה חלקים. התוכנית מחברת את חלקי העיר ויוצרת רצף באמצעות שדירה מרכזית עם שימושים מעורבים, דיור, מסחר, תעסוקה.  הבשורה השנייה היא הקמת מרכז תעסוקה משמעותי ראשי בעיר שבו תושבי העיר והאזור יוכלו למצוא תעסוקה איכותית. הבשורה השלישית- פריצת הנגישות וחיבור העיר לים, והבשורה הרביעית ,עם אישור התכנית נוכל לממש את הסמכת הועדה המקומית לפעול לאישור תוכניות תואמות תכנית מתאר במקום הועדה המחוזית".

 את תוכנית המתאר הכינו משרד התכנון "קשת" בראשותו של האדריכל משה כהן, האדריכלים אמיר ועופר קולקר, ומהנדס העיר תל אביב לשעבר ברוך יוסקוביץ.  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

15 באוקטובר 2013