הסתיימה בניית מוזיאון אגם

מוזיאון אגם
 עיריית ראשון לציון מציגה: מוזיאון יעקב אגם

הסתיימו העבודות להקמת המוזיאון שיציג את יצירותיו של האמן הישראלי הבינלאומי יליד העיר *  על שטח של כ-3000 מ"ר ובהשקעה של 32 מיליון שקלים, נבנה הבניין  שיוצר דיאלוג עם הצופה כמבנה זורם וגיאומטרי

 האמן הבינלאומי, יליד העיר, יעקב אגם, שיצירותיו מקשטות ערים ברחבי העולם- מניו יורק, פריז, פרנקפורט, המוזיאון הלאומי בטייוואן ועד ליצירה המפורסמת ביותר שלו בישראל- המזרקה בכיכר דיזינגוף, יקבל מעתה בית ליצירותיו. החברה הכלכלית בראשון לציון סיימה את עבודות הקמת המוזיאון המשתרע על שטח של כ-3000 מ"ר ועלות הקמתו נאמדת ב-32 מיליון שקלים. את המוזיאון תכנן האדריכל דוד נופר, בליווי יעקב אגם בעצמו. המוזיאון יציג מאות מיצירותיו של אגם, וכן, יציג מיצגים אמנותיים מתחלפים.

ברוח עבודותיו הדינמיות והגיאומטריות של אגם, שיוצרות דיאלוג עם הצופה בסגנון האמנות האופטית, גם המוזיאון נבנה כמבנה זורם וגיאומטרי. הפרויקט כולל שלושה מרכיבים עיקריים: מוזיאון לאומנויות, מרכז חוויה ויצירה ובהמשך מרכז למידה והתנסות.

במבנה המוזיאון עצמו תוכננו חללי תצוגה, מרכז חוויה, חללים רב תכליתיים, סדנאות ואחסנה, מנהלה וקפיטריה. המבנה מאפשר מבטים לגן פסלים חיצוני, אשר תחילתו בתוך המבנה והמשכו סביב המבנים, תוך תנועה חופשית של מבקרים. קיר הכניסה מהווה מסך אינפורמציה גדול, בו יוצגו אירועים ורמזים למוצגי המוזיאון.

מרכז החוויה בכניסה למבנה מתחת לגלריות יופעל בשיטת הרב-במות, ובו שילוב מימד הזמן במופעים וביצירות תיאטרון. באופן זה הצופים נמצאים במרכז האולם על מתקני ישיבה, סביבם במות בגלריות ובמפלסים השונים, והמופע הוא סימולטני. כך משפט הנאמר על ידי שחקן אחד נענה על ידי שחקן אחר במפלס אחר ובכיוון אחר וכן הלאה.

מבנה המוזיאון מלווה את המוטיבים הקשורים ביצירותיו של יעקב אגם המכילות את עקרון המציאות כהתהוות מתמדת , המבקר במוזיאון אמור להשתתף בחוויית ההתחדשות והיצירה המתמשכת. הביקור במוזיאון מבוסס על תנועה הנעשית במסלולים מוכתבים, בין החללים, בתוכם, לאורך רמפות ובתוך אולמי התצוגה.

החוויה נוצרת בתנועה לאורך היצירות, ביניהן ובתוכן. כך מתקבלים צורות, צבעים ומימדים נוספים ונוצר תחביר המתחדש תוך תנועה  אדריכלות המבנה עוקבת אחר המוטיבים והמבנה משורטט כקו דינמי משופע הצומח מהקרקע, ומלווה את אגפי הבניין המוטים. המבנה מסתיים לכל אורכו בשני גגות משופעים, החורגים מהיקפו ומדגישים בעוצמה את יחסי האור וצל, כך נוצרת בשעות היום השתנות מתמדת של החזיתות.

במסגרת העבודות הונח גג המבנה במבצע לוגיסטי מורכב. הגג, במשקל 200 טון, באורך 80 מ' וברוחב 20 מ', הגיע בחלקים, שחוברו יחדיו בשטח המוזיאון, ואז הונפו לגג המבנה. 

יעקב אגם נולד בראשון לציון, הוא בנו של רב ובילדותו למד ב"חדר". מאוחר יותר למד אמנות בבית הספר בצלאל בירושלים, בציריך ובפריז. בתחילת דרכו עסק בפיתוח אמנות, העוסקת בהטעיות אופטיות. לאחר מכן הציג בפריז תבליטי עץ צבעוניים בתערוכת ה"תנועה". בשנות השבעים של המאה ה-20 יצר פסלים ששילבו מים, אש ומוסיקה, והופעלו על ידי בקרה ממוחשבת. בין היצירות הללו, מוכרת לכולנו מזרקת המים והאש בכיכר דיזנגוף בתל אביב אותה יצר ב-1987. תחומי יצירה של יעקב אגם מגוונים וכוללים אמנויות גרפיות, פיסול, ציור, קולנוע, ועיקרי מקצועות האמנות והאומנויות. ובין כתלי המוזיאון יוכנסו עבודותיו השונות, וסדנאות היצירה והחוויה יופעלו על פי משנתו ושיטת עבודתו.

ראש העירייה, דב צור, שקידם את הקמת המוזיאון אמר כי "תושבי העיר, ובמיוחד הצעירים שבהם, יוכלו להכיר וללמוד על יצירותיו של ילד העיר, בו אנו גאים מאוד. המוזיאון מרשים ביופיו ובצורתו והוא יהווה מרכז אומנות ותרבות שימשוך אליו מבקרים מרחבי הארץ ואף מהעולם".

מנהלת הרשות לתרבות ואומנות בחברה העירונית, רות מקבי, הוסיפה: "אני מאמינה כי הקמת המוזיאון בראשון לציון תתרום רבות לצביון העיר ולחיזוק הדימוי כעיר שוחרת תרבות. קיומו של המוזיאון יביא לעיר תיירות פנים וחוץ תוך שהוא יחשוף את תושבי העיר ואת מערכת החינוך לאמנות מקורית וייחודית.

בימים אלה נעשים תיקונים והשלמות סופיים במוזיאון. החברה העירונית שתתפעל את המוזיאון שוקדת בימים אלו על איסוף היצירות מן הארץ ומהעולם, היצירות יוצבו בתוך המוזיאון ובגן הפסלים. נכון להיום, עבודותיו של אגם בישראל מוצגות במוזיאון ישראל ומוזיאון ת"א, ברחבת ממילא בירושלים, בבית נשיא המדינה ועוד.

תמונות באדיבות משרד אדריכלים דוד נופר

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

25 בנובמבר 2013