השירות הוטרינרי מחסן את חיות הבר בדרך יצירתית

שועל בכלוב

ראשון לציון, ובמיוחד חלקיה המערביים, מהווים עדיין חלק מה"טבע העירוני" עבור חיות בר שונות כמו שועלים, תנים וחזירי בר * למרות שאינם מסוכנים לבני האדם, החל השירות הוטרינרי במבצע פיזור פתיונות שבהם תרכיב נגד כלבת

נתקלתם בקובייה חומה בגודל של קופסת גפרורים? אלו כנראה פתיונות שפיזרו השירות הוטרינרי בעיריית ראשון לציון ורשות הטבע והגנים על מנת לחסן את חיות הבר המצויות מסביב לעיר ואף נכנסים מדי פעם אליה. בשירות מדגישים כי בפתיונות אין כל סכנה לבני האדם, יחד עם זאת, השירות מבקש מכלל התושבים להקפיד שילדים קטנים לא יאספו אותם. במקרה של מגע ישיר בפיתיון, יש לרחוץ היטב את הידיים ולהתקשר לאחד משני מספרי הטלפונים הבאים, למען הסברים נוספים: 057-7762229 ו- 0506241352.

בשירות הווטרינרי בעיר מסבירים כי שכונות בראשון לציון, ובעיקר המערביות שבהן, הוקמו למעשה על שטחי המחיה של בעלי החיים וכעת הם נדחקו לאזור האגמים ולחולות הסופרלנד, כאשר בכל פעם הם יוצאים לגיחות ליליות בשכונות הסמוכות. לפני מספר חודשים אף דיווח השירות הווטרינרי על עלייה במספר הפניות למוקד בדבר חזירי בר המסתובבים בשטחים מיושבים בשכונות המערביות בעיר.

הפעם, קהל היעד של השירות הוטרינרי ורשות הטבע והגנים, הם השועלים והתנים שקשה עד בלתי אפשרי לתפוס את כולם לשם חיסון כנגד כלבת שניתן בהזרקה, שהוא היעיל ביותר. ולכן, משתמשים בחיסון אוראלי שנמצא בתרכיב בתוך הפתיונות.

חשוב להדגיש, מבצע החיסון האוראלי לא מתבצע עקב גילוי כלבת באזורנו, מדובר מפרויקט שנעשה בשנים האחרונות ובחלקים שונים בישראל. השנה, לאור מקרים מרובים של כלבת שהתגלו בצפון המדינה ובבקעת הירדן, יתבצע בחלקים הללו פיזור מסיבי יותר של פיתיונות שחלקן יפוזרו על ידי כלי טיס שונים.

בשירות מדגישים כי שועלים ותנים מפחדים מבני אדם והם אינם מהווים סכנה לציבור כאשר שומרים מהם מרחק ונמנעים ממגע עימם. הם פעילים בעיקר בשעות בין הערביים והלילה. במידה ותושב נתקל בפגר של שועל או תן יש לפנות למוקד העירוני – 106 .

 צילום באדיבות עיריית ראשון לציון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

13 בינואר 2014