התחדשות עירונית ברחוב רוטשילד

תמונות מהמדרחוב
   

אחרי כמאה בניינים שחודשו ושודרגו במרכז העיר במסגרת תוכנית שיפוץ חזיתות, מגיע תורו של רחוב רוטשילד,

בין הרחובות הרצל וז'בוטינסקי * למעלה מ-20 בניינים יזכו למראה חדש בהשקעה של כעשרה מיליון שקלים

תוכנית "שיפוץ חזיתות" המצליחה שמובילה עיריית ראשון לציון זו השנה החמישית, הגיעה כבר לכמאה בניינים במרכז העיר שחודשו ושודרגו. עתה מובילה עיריית ראשון לציון פרויקט ייחודי ומקיף ברחוב רוטשילד, בין הרחובות הרצל וז'בוטינסקי, שבמסגרתו יחודשו החזיתות של 23 בניינים בהשקעה כוללת של למעלה מעשרה מיליון שקלים. בשונה מתוכנית שיפוץ חזיתות שמתקדמת בהתאם להיענות של התושבים, במקרה זה כמעט כל הבניינים ברחוב זה ישנו את פניהם ובכך למעשה רחוב רוטשילד, כפי שאנו מכירים אותו, ישנה את פניו בתוך שנה.

לצורך קידום הפרויקט, הוקם צוות חשיבה בראשות מהנדס העיר, אלי יהלום, אדריכלית העיר, ורד סלומון-ממן, מנהל מחלקת תכנון אדריכלי, איאד בלעום, אדריכלית נעה פלג וממונה תרבות הדיור צביקה ברקוביץ. האתגר שעמד בפניהם היה לגבש תוכנית התחדשות ורענון למתחם שתכלול טיפול במפגעים בטיחותיים וחזותיים, למשל העתקת מיזוג והסתרתו, שיפוץ, טיוח וצביעת הבניינים מחדש, תוך שמירה על התאמה ואחידות, הנגזרת מצבעוניות קיימת ושילובה בחדשה. גם בקומת המסחר מוביל העקרון התכנוני של שילוב קיים בחדש, ביצירת התאמה ויזואלית בין חלונות ראווה קיימים לחדשים, בד בבד עם קביעת קו עיצובי אחיד לשילוט ולסוככים. בחודש שעבר קיימה העירייה מפגש אליו הוזמנו כל בעלי העסקים ודיירי הרחוב. במהלך הוצג הפרויקט בהרחבה על ידי מהנדס העיר. הסוחרים הביעו הסכמה עקרונית  לתכנון ובקרוב ישלחו לכל הדיירים פרטי התוכנית בחוברת מפורטת ומכתב פנייה המאפשר להם לקבל הלוואות בעבור השיפוץ.

בפרויקט יעשה שימוש במודל הכלכלי של תוכנית שיפוץ חזיתות, כלומר כל דייר המתגורר בבניין יהיה זכאי להלוואה בסך 30 אלף שקלים למשך עשר שנים למימון מלא של חלקו בשיפוץ, העירייה מצידה סופגת את כל עלויות הריבית וההצמדה. עבור הדייר מדובר בתשלום חודשי קבוע של עד 250 שקלים לחודש. יש לציין, כי על פי הערכת שמאי, לאחר השיפוץ קופץ שווי ערך הבניין ב-5% עד 7%.

בימים אלה נכנס הפרויקט לשלבי הביצוע הראשוניים. מדובר בפרויקט רב שנתי שיבוצע בשלבים תוך תיאום עם גופי התכנון ותרבות הדיור בעיריית ראשון לציון.

מהנדס העיר, אלי יהלום, מוסיף כי: "אחת המטרות המרכזיות של העיריה לשנים הקרובות היא ולקדם את נושא התחדשות העיר הוותיקה. לצורך כך אנו מקדמים במקביל מספר פרויקטים מיוחדים שאחד המרכזיים בהם הוא שיפוץ חזית רחוב רוטשילד המהווה את השדרה הראשית".

רחוב רוטשילד הוא רחוב תוסס, חי ומיושן. חנויות צבעוניות ומודרניות עם פוטנציאל מסחרי אדיר מוקפות במבנים דהויים. האדריכלית לירון בן ארצי האמונה על עיצובו מחדש של הרחוב, תעשה שימוש בגוונים פסטליים ליצירת רציפות ויזואלית מרעננת ברחוב ושילוב קיים מול חדש תוך סינון ומיפוי ליצירת התאמה כוללת. פרויקט ההתחדשות מציע שפה תכנונית צבעונית הנטמעת במרקם העירוני ומגדירה את המתחם מחדש כרחוב מסחרי מזמין ואטרקטיבי.

 מצ"ב הדמיות לירון בן ארצי -אדריכלות ועיצוב פנים

תמונה נוספת אלי יהלום- באדיבות עיריית ראשון לציון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

17 בנבמבר 2014