ראשון לציון מציינת את חודש הנכה הבינלאומי

משחק על כסאות גלגלים

יריד אומנות, סדנאות, הרצאות ואפילו אירוע ספורטיבי במיוחד * תושבי ראשון לציון מוזמנים למגוון אירועים חווייתיי

של האוכלוסייה עם הצרכים המיוחדים *  המטרה להגביר את המודעות והסובלנות כלפי בעלי צרכים מיוחדים ובכך לסייע בשילובם בחברה

 

חודש הנכה הבינלאומי יצוין בכל העולם במהלך חודש דצמבר, ועיריית ראשון לציון מזמינה את הציבור הרחב להיחשף ליכולות של האוכלוסייה עם הצרכים המיוחדים בשורה של פעילויות ואירועים.

מכיוון שאירועי יום הנכה ויום ההוקרה לפצועי מערכות ישראל נערכים באותו החודש, הוחלט לקיים אירוע משותף ב-3.12 בהיכל התרבות. במהלך הבוקר תתקיים ההרצאה "לראות את העולם אחרת" סיפור ההתמודדות של איציק דדוש, נכה צה"ל, עיוור וקטוע רגל. בהמשך, יוקרן הסרט "מנצחים" המתאר התמודדות עם נכות מלידה, האירוע כמובן מיועד לקהל הרחב.

מלבד אירוע זה, תקיים לשכת שיקום נכויות במינהל לשילוב חברתי שבעירייה אירועים רבים נוספים במטרה להגביר את המודעות והסובלנות כלפי אנשים עם צרכים מיוחדים ובכך לסייע בשילובם במרקם החיים החברתי והקהילתי.

ביום שלישי הקרוב (2.12) יתקיים ערב הוקרה לצוותי המסגרות של אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בהיכל התרבות.

באותו היום וביום למחרת יערך יריד אומנות ומלאכת יד של מסגרות ואנשים עם צרכים מיוחדים בקניון רוטשילד. בין המציגים: "ניצני ראשון" - עמותה לילדים עם נכות פיזית, בית מיט"ל- מרכז יום טיפולי לבוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, בית מית"ל- מרכז תעסוקה לבוגרים עם אוטיזם, (בהפעלת אלו"ט), בית ספר "בלקינד", אקי"ם, אנוש ועוד רבים.

במהלך חודש דצמבר יתגייסו המינהלים השונים בעירייה ובמסגרת הנגשת השירות לאנשים עם עיוורון, יתקיימו סדנאות להיכרות עם הצרכים של העיוורים בבואם לקבל שירות ולקבל כלים על מנת לשפר את השירות לאוכלוסייה זו.

ביום רביעי הקרוב (4.12) יתקיים אירוע ספורטיבי מיוחד בשם "נכים לא נחים". האירוע יתקיים בשעות הבוקר באולם ספורט "אבני החושן" בהשתתפות בעלי נכות ותלמידי תיכון. בין היתר יתקיימו משחקי כדורסל על כסאות גלגלים, כדור שער לעיוורים וכבדי ראייה, פעילות אופניים ידניים וגם מופע להקת הריקוד "ילדי האור" של "ניצני ראשון".

פרויקט מקסים נוסף שמאפשר הצצה לעולמם של בעלי צרכים מיוחדים הוא "בתים פתוחים בקהילה". תושבי העיר מוזמנים להגיע ולהתרשם מפעילויות המסגרת ומעבודות היצירה, הנעשות לאורך כל השנה במרכזים השונים. המשתתפים בפרויקט: מרש"ל -  מרכז רב שירותים לעיוור/מועדון עיוורים, בית מיט"ל – מרכז יום טיפולי, הוסטל "בית אנדרו", הוסטל "בית מיכל", מועדון "אנוש" ו"ניצני ראשון". יש לעקוב אחר שעות וימי פתיחת המרכזים.

אירועים נוספים במהלך החודש: תערוכת יצירות אומנות והצגה "ג'ינג'י כל יכול" המתקיימות במתנ"ס רמת אליהו. מופע של להקת "גלגלי ראשון"- ריקוד על כסאות גלגלים באשכול פיס "רביבים"  ופסטיבל סרטי חרשים בהיכל התרבות, כנס מחולות ארצי על כסאות גלגלים שמקיימים איל"ן והחברה העירונית באולם הספורט אבני החושן. גם תנועות הנוער לוקחות חלק בחודש הנכה הבינלאומי בפעילויות שונות. יש לעקוב אחר הפרסומים.

סגן ראש העירייה ומחזיק תיק הרווחה, מוטי עג'מי, הוסיף: "אוכלוסיית בעלי הצרכים קרובה לליבנו וחודש הנכה הבינלאומי הוא הזדמנות מצוינת לתושבי העיר לחבק אותם, להיחשף לעולמם ויכולתם ולהשתתף בפעילויות משותפות".

תמונה מיום ספורט לנכים שהתקיים בשנה שעברה בבית הספר בן גוריון. צילום: אריק מור.

לטבלה מפורטת של הפעילויות במהלך החודש לחצו כאן

 כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

23 בנובמבר 2014