בקרוב: החוף הכחול בראשון לציון

בקרוב: החוף הכחול בראשון לציון
 חוף ראשון לציון מצטרף לאלפי חופים בעולם בעלי תו איכות סביבתי בינלאומי המחויבים לעמוד בסטנדרטים של איכות המים, ניהול סביבתי, בטיחות ושירותים וחינוך ומידע סביבתי

הועדה הארצית לניהול חוף כחול אישרה את חוף מספר ארבע בראשון לציון ולאחר האישור של הועדה העולמית, יחנך החוף הכחול הראשון בעיר.

תוכנית הדגל הכחול הבינלאומית נוסדה לפני 28 שנים בצרפת ומיד התפשטה ברחבי אירופה. נכון להיום למעלה מ-3800 חופים מ-46 מדינות ברחבי אירופה, אפריקה, ניו זילנד, דרום אמריקה, קנדה והקאריביים. גם אצל שכנותינו ירדן, טורקיה, קפריסין ויוון, מתנופף הדגל. וכאמור השנה תצטרף ראשון לציון.

התוכנית היא וולנטרית ומופעלת על ידי קרן החינוך, ארגון גג לחינוך סביבתי של עמותות ומלכ"רים מרחבי העולם. כדי להצטרף לתוכנית יש לעמוד במספר קריטריונים כמו איכות סביבתית- על החוף לעמוד בדרישות לאיכות מי הרחצה הן בפרמטרים כימיים והן בפרמטרים פיסיקליים. כמו כן, על החוף לעמוד בדרישות תדירות דיגום המים, לפחות חמישה דיגומים לעונה.

ניהול סביבתי- על החוף לעמוד בתנאי איסוף אשפה, מחזור אשפה, אכיפת איסור כניסת רכבים לחוף, איסור לינה שאינה מותרת בחוף, בקרה ואכיפה של כניסת בעלי חיים לחוף.

בטיחות ושירותים- תחזוקה שוטפת ונאותה של מתקני החוף, מספר מצילים ואביזרי הצלה נאותים, תכנית פעולה מוכנה למקרה של זיהום חמור, נגישות לנכים, מי שתיה זמינים ונקיים.

ולבסוף, חינוך סביבתי ומידע-  פרסומי מידע על המערכות האקולוגיות בחוף, השירותים הניתנים בחוף וכללי התנהגות. כמו כן פעילויות חינוכיות סביבתיות. כל חוף נבחן על ידי ועדה לאומית שהמלצותיה מועברות לוועדה בינלאומית במטה הקרן בקופנהגן, המוסמכת להעניק לחוף או למרינה את הדגל הכחול שהינו למעשה תו איכות סביבתי.

אגף חופים ואגמים פועל זה מספר חודשים מול הועדה הארצית והחל לבצע מספר פעולות בכדי שכל החופים יזכו בדגל הכחול. נכון לעכשיו חוף מספר ארבע יוכתר בחודשים הקרובים כחוף כחול. ראש העירייה, דב צור, אמר: "הנפת דגל כחול בחוף הים תעורר מודעות סביבתית בקרב המתרחצים, תתרום לחינוך בר קיימא ואף תעודד ותמנף את התיירות. זהו יתרון הערכי שכלל הקהילה העובדים והמבקרים ייהנו ממנו עכשיו ובעתיד." נציין כי התוכנית עשתה עליה לארץ בשנה שעברה ועד כה הצטרפו אליה תשעה חופים ושתי מרינות מצפון ועד דרום.

חבר המועצה ומחזיק תיק חוף הים והאגמים, עידן מזרחי הוסיף: "אני שמח לקדם פרויקט המביא תפיסה מחודשת אודות תפקודי הסביבה הטבעית ועל האפשרויות שלנו לפעול לפי עקרונות הקיימות, זאת מתוך הבנה שאנחנו חלק ממערכת אקולוגית שיש לטפח ולשמר, כחלק מחשיבות השמירה על הסביבה המתקיימת כל הזמן ביחסי גומלין איתנו. כמו כן, אני רואה בפרויקט זה הזדמנות למפגשי קהילה שיש בהן תרומה לעיר ולתושביה מה שמוסיף לערכה של העיר בעיצוב ומיצוב אופייה הייחודי של העיר".

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

10 בפברואר 2013