איך חוגגים עברית?

 

"לפעמים העברית יכולה להיות כיפית" כך סכמו תלמידי בית ספר "חביב" את חגיגות יום העברית שחל בשבוע שעבר וצוין על ידי פעילות שהעבירו להם שגרירי "בית לעברית ראשון לציון"

בעקבות החלטת ממשלת ישראל לציין מידי שנה ביום כ"א בטבת,  יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, יום מיוחד לשם "קידום מעמדה של הלשון העברית בישראל ובעולם", התקיימו בשבוע שעבר בבית הספר "חביב" ובבית לעברית ראשון לציון, פעילויות מיוחדות המותאמת לשכבות הגיל שונות הלומדות בבית הספר. טלי צור, מנהלת פעילויות ותכנים בבית לעברית, שמנחה את פעילות השגרירים, מספרת: "השגרירים הגו את מערכי השיעור לגמרי בעצמם, מתוך האהבה והחיבור שלהם לעברית. יצרו משחקים מגוונים סביב השפה, החל במשחקי הפכים ומלים נרדפות לכיתות הנמוכות וכלה בפענוח כתבים שנכתבו בכתב עברי קדום לכתות הגבוהות. כל זאת בסיועה האדיב של אביבית ברק, מחנכת בבית הספר. בנוסף, הכינו השגרירים את כל העזרים הלימודיים הכרוכים בהעברת השיעור באופן עצמאי ובשעה היעודה העבירו בו זמנית לכל תלמידי בית הספר את הפעילות שהכינו".

בית ספר "חביב" נושא את הדגל של הראשון בעברית מאז ימי הקמתו כבית הספר העברי הראשון בארץ ובעולם לפני כ-130 שנה. בימים אלה נמצא בתהליך הקמה "בית לעברית ראשון לציון", הפועל לצדו ובמתחמו. בית לעברית, שמוקם ביוזמתה של עיריית ראשון לציון, יהיה מקום חי לשפה העברית ולתרבות העברית וירכז את כל ייצוגי השפה השונים מכל התקופות, החל מראשיתה של העברית ועד ימינו. בד בבד הוא יקשר את המבקרים לסיפור ההיסטורי של ראשון לציון עם העברית ולמורשת העברית בכללותה.

במסגרת הפעילות של "בית לעברית", הוקמה לפני שלוש שנים קבוצת שגרירי העברית מקרב התלמידים והתלמידות הבוגרים של בית הספר. קבוצת השגרירים מקבלת מידי שבוע העשרה בתרבות ובשפה העברית. בנוסף, שגרירי בית לעברית מייצרים פעילויות לכלל תלמידי בית הספר, וגם מארחים מעת לעת אורחים של הבית לעברית ומספרים להם אודותיו ואודות התכנית והתכנים של הבית המוקם.

                                

                                     גונן לוייב                                                                           אופיר ארצי  

 

                                

                                   סבי טורצ'ינסקי                                                              מישל קארי

 

מצ"ב ציורים נבחרים של ילדי כתה א-1 מתוך הפעילות-

ציירו בית מהאות הראשונה של שמם.

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

18 בינואר 2015