העירייה תפיץ את חוברת הארנונה.... לילדים

העירייה תפיץ את חוברת הארנונה.... לילדים
בפעם הראשונה אי פעם, חוברת הארנונה הדו חודשית שמצורפת לחשבון הארנונה תחולק לכל בתי אב בעיר, אך מיועדת בראש ובראשונה לילדים * החוברת מצוירת מתחילתה ועד סופה וכל הטקסטים מנוקדים * יוזמה זו במסגרת נכונות העירייה להנגיש שירותיה גם לילדים * ראשון לציון היא העיר הראשונה בישראל שהצטרפה לתוכנית "עיר ידידותית לילדים" מיזם של האו"ם שמטרתו להציב על סדר יומה את נקודת המבט של טובת הילד

אם יש לכם ילדים קטנים- תנו להם לפתוח הפעם את מעטפות הארנונה שמחלקת העירייה מדי חודשיים. בפעם הראשונה אי פעם, חוברת הארנונה מיועדת לילדים. החוברת ציורית וצבעונית מהעמוד הראשון ועד לאחרון, למעשה אפילו תמונת ראש העירייה, דב צור, בפתח הדברים- מצוירת. הטקסטים נכתבו בחרוזים והם מנוקדים לקריאה קלה גם לגילאים הצעירים.

החוברת מספרת על אתריה הייחודיים של ראשון לציון ולכן נקראת "ילדים מגלים את ראשון לציון". כך למשל מסלול ההפתעות בעיר עובר דרך גן בעברית, הבאר ההיסטורית, חוף הים, היכל התרבות, החי כיף, מוזיאון ראשון לציון ועוד.

בדף האחרון מוזמנים הילדים לספר איפה הם ביקרו וטיילו ואפילו לשלוח מכתב וציור לראש העירייה. בָּעִיר שֶׁלָּנוּ, רִאשׁוֹן לְצִיּוֹן, אַתֶּם, הַיְּלָדִים, בַּמָּקוֹם הָרִאשׁוֹן" כתב ראש העירייה, דב צור "כֻּלָּנוּ עוֹבְדִים סְבִיב הַשָּעוֹן תָּמִיד כְּדֵי לִיצֹר לָכֶם עִיר עִם הוֹוֶה וְעִם עֲתִיד עִיר מְלֵאָה בַּתְּכָנִים, בְּמֵיזָמִים, בְּהַפְתָּעוֹת, בַּחֲוָיוֹת, בְּפֶסְטִיבָלִים וּבַשָּלל הֲפָקוֹת". ראש העירייה הזמין את ילדי העיר לבקר, להנות ולהכיר את העיר וסיכם: "אַל תִּשְׁכְּחוּ לְסַפֵּר. חַוַּת דַּעְתְּכֶם חֲשׁוּבָה בְּיוֹתֵר".

יוזמה זו היא חלק מכוונת העירייה להנגיש שירותיה בעיר דווקא לאוכלוסיית הילדים. ראשון לציון היא העיר הראשונה בישראל שהצטרפה לתוכנית "עיר ידידיותית לילדים"- מיזם של האו"ם שהחל לפעול בשנת 1996 על בסיס החלטת האו"ם, שקרא להפוך ערים למקומות שראוי לכל האוכלוסייה לחיות בהם. משמעות התכנית היא כי זכויות הילדים יובאו לידי ביטוי במדיניות, בחוקים ובתקנות, בתכניות ובתקציבים של  הרשות המקומית, וכי הילדים יהיו גורמים פעילים בחיי העיר כך שקולותיהם ודעותיהם יובאו בחשבון וישפיעו על תהליכי קבלת ההחלטות ברשות. למעשה מדובר על שינוי תפיסה בנוגע לילדים ולבני נוער ברשות: הצבתם בראש סדר העדיפויות והתייחסות לכלל הנושאים על סדר יומה של הרשות מנקודת המבט של טובת הילד. מדי שנה מקיימת העירייה כנס גדול בהשתתפות כל גורמי המקצוע וכמובן נציגות של ילדים ובני נוער. שיתוף הפעולה כבר נשא פרי. כך למשל  יוזמה שהעלו בני נוער מפרלמנט הנוער להארכת שעות שהיית בני הנוער בגנים הציבוריים, הוכיחה עצמה ובחופשת הקיץ האחרונה נרשמה ירידה של 26.5% בפניות תושבים בנושא הפרעת נערים בגינות ציבוריות בהשוואה לשנה קודמת.

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

20 בפברואר 2017