בהוראת משרד הבריאות: הופסקה הפלרת המים בעיר

מזה שנים שלמי השתייה שלנו מוכנסת חומצה פלואורוסיליצית * התומכים טענו כי היא מסייעת בהפחתת עששת בקרב ילדים ואילו המתנגדים טענו כי החומצה מכילה חומרים העלולים לפגוע בחולי דיאליזה, נשים בהריון קשישים ועוד

רבים לא מודעים לזה אבל במשך שנים רבות חויבו כל הרשויות בישראל להפליר את מי השתייה, כלומר להחדיר חומצה פלואורוסיליצית למי השתייה וזאת על פי תקנות בריאות העם. לאחרונה התקבל עדכון של אותן התקנות ממשרד הבריאות שכבר לא מחייב את הרשויות להפליר את המים. בעקבות זאת החליטה עיריית ראשון לציון, באמצעות תאגיד המים מניב ראשון, להפסיק את ההפלרה בעיר. מיכלי הפלואור פונו באופן בטוח ותחת פיקוח לאתר המתמחה בטיפול בחומרים מסוג זה.

נושא הפלרת המים הוא שנוי במחלוקת, המצדדים טוענים שההפלרה נעשית באמצעות חומצה פלואורוסיליצית שמקורה בפסולת תעשייתית. התומכים טענו כי היא מפחיתה בין  20-40 אחוז מאירועי עששת אצל ילדים.

לעומת זאת, המתנגדים טוענים שהחומצה הפלורוסיליצית מכילה חומרים רעילים כגון ארסן, סטרונציום, כרום, בריום, בורון, אלומיניום, עופרת, טיטניום, ניקל ועוד, העלולים לפגוע בחלקים שונים באוכלוסייה, בין היתר בחולי דיאליזה, נשים בהריון, קשישים וכו'.  מלבד זה, המתנגדים טוענים כי בעידן שבו קיימות משחות שיניים המכילות פלואור, לא נכון להוסיף הפלרה גם למי שתייה. במשרד הבריאות אמרו כי אין ספק שפלואוריד חשוב למניעת עששת, אלא שרק 2% מהמים המופלרים בארץ מיועדים לשתייה. כלומר 98% מהמים המופלרים מגיעים למי התהום, למכונות הכביסה, לשירותים, למקלחות, לחקלאות, למכוני שטיפת מכוניות למדיח הכלים, לבישול ועוד.

עד היום הופלרו כ-70% מהמים בישראל וזאת בהתאם לחקיקה שחייבה ישובים מעל 5000 תושבים לקבל מים מופלרים. כאמור לאחרונה תקנות המים נוסחו בהתאם להמלצות "ועדת עדין" שדנה בנושא והמליצה על הפסקת חובת ההפלרה. התקנות אושרו על ידי משרד הפנים והגנת הסביבה.

סאלי לוי – מנכ"לית מניב: "תאגיד מים מניב ראשון מפיק מדי שנה כעשרה מיליון קוב מים, המהווים כמחצית מהמים המסופקים לתושבי העיר, וזאת באמצעות רשת בארות הפזורות ברחבי העיר. הדאגה והאחריות לטיב המים המסופקים, מביאים לכך שהתאגיד מפקיד, בגדולה כבקטנה, לעמוד בכל דרישות משרד הבריאות כמתחייב על פי התקנות. במקביל, נעשות בדיקות תדירות של איכות המים לגבי קשת רחבה של מדדים והכל על מנת להבטיח את בריאות התושבים".

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

9 במרץ 2015