יוצאים לחופשת הקיץ

ילדה על מזרן ים
"מניעת היפגעות ילדים הינה משימה שכל אחד יכול וצריך ליטול בה חלק" מנתונים שעיריית ראשון לציון וארגון בטרם אספו מבתי החולים הסמוכים לעיר, עולה כי גילאי 2-3 נפגעים בקיץ יותר מאשר ביתר חודשי השנה * וגם- המלצות לבטיחות ילדים להליכה בטוחה

עם חופשת הקיץ, עיריית ראשון לציון וארגון "בטרם" קוראים לתושבי העיר להגביר השגחה על הילדים. במהלך הקיץ, חלק מהילדים לא נמצאים במסגרת ונתונים לאחריות המשפחה. זו אולי הסיבה שבגילאי 2-3 חלה עלייה במקרי היפגעות בקיץ לעומת יתר חודשי השנה. כך למשל, ב-2013 נרשמה עלייה של 25% במספר הפגיעות בממוצע ביולי-אוגוסט לעומת הממוצע השנתי. ובגיל שנתיים חלה עלייה של 15%. ארגון בטרם מזכיר כי 95% ממקרי היפגעות ילדים ניתנים למניעה, שכן רובם מתרחשים בשל חוסר מודעות ותשומת לב. מבדיקה שנעשתה בעבר בשיתוף המוקד העירוני, בטרם ובית החולים וולפסון, עולה כי גורם הפגיעה הנפוץ ביותר הוא נפילה, שכיח עוד יותר בקרב הגילאים הרכים. מקום ההיפגעות השכיח ביותר הוא בבית ואחר כך במרחב הציבורי.

תכנית "בטרם" ראשון לציון הינה חלק מברית ערים, שחרתו על דגלן לקדם את בטיחות הילדים בתחומן. התכנית פועלת בעיר בהובלתו של המשנה לראש העירייה- אייל מושיוב והמנהלת המקצועית- ליאת עברי יעקובוב.

מושיוב הוסיף כי על ההורים לתת את הדעת לסיכונים הקיימים ולהיערך מראש בהתאם לגיל ולהתפתחות הילד "מניעת היפגעות ילדים הינה משימה שכל אחד יכול וצריך ליטול בה חלק".

עיריית ראשון לציון וארגון "בטרם" קדמו לאחרונה מחקר בעיר ובמסגרתו ציידו תלמידים במכשיר נייד ובו תוכנתJPS  מיוחדת שתאסוף נתונים אודות מסלולי ההליכה שלהם.  הנתונים שנאספו ישמשו להסדרה ותיקון ליקויים בתשתיות הדרך ויבטיחו שלומם בדרכם לבית הספר ובחזרה. התלמידים ציינו האם הם היו לבד, עם חברים, הורים וכו', כמה כבישים חצו, האם היו מחסומים בדרך שאילצו אותם לרדת לכביש ועוד. יש לציין כי המחקר התקיים בשלוש ערים: יהוד גבעתיים וכמובן ראשון לציון ששימשה פיילוט ראשון "הנתונים מאפשרים לנו להיחשף לסכנות בדרכם של התלמידים 'מגובה העיניים' שלהם" הסביר מושיוב.

 כבכל שנה, מפרסם ארגון בטרם המלצות לבטיחות ילדים בקיץ:

במים:

  • בים ובבריכה משגיחים על ילד שאינו יודע לשחות ממרחק נגיעה ובקשר עין קבוע.
  • בים ובבריכה מתרחצים תמיד רק בנוכחות מציל.
  • כשיש בבית תינוקות ופעוטות משתמשים רק בבריכות אותן מרוקנים מיד עם תום השימוש. בריכות ביתיות קבועות - תמיד מגודרות, נעולות ומוגנות עם אמצעי התראה קולי (אזעקה)

ברכב:

  • כדי לזכור שיש ילד ברכב - שמים ליד הילד אביזר שצריכים לפעילות הבאה )תיק/ארנק(
  • ילד לא נשאר לבד ברכב גם לא לדקה אחת. אין לדעת מה יעכב אותנו בדרך

בדרכים:

  • ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד
  • בכל נסיעה, גם הקצרה ביותר, מושיבים את הילדים חגורים במושב בטיחות או בוסטר.

בבית:

  • גם בחופשת הקיץ - ילדים מתחת לגיל 10 לא נשארים לבד.

תמונת חוף הים- עידן גרוס

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

21 ביוני 2015