מתמודדים עם תופעת הקריוקי

  החל מהקיץ: ציוד הגברה יוחרם לחצי שנה

תושבים שמתכוונים לצפצף על חוק הרעש צפויים להיפרד ממערכת ההגברה שלהם לתקופה ארוכה * במהלך חודשי הקיץ, תפעל יחידת איכות החיים המשולבת שוטרים ופקחי החברה לביטחון שתתמודד עם אירועים של הקמות רעש בבתים פרטיים

 החברה לבטחון ומשטרת ראשון לציון נערכים לקראת עונת הקיץ ומגבירים פעילות על מנת למנוע הקמות רעש בבתים פרטיים. כדי להתמודד טוב יותר עם התופעה, הוחלט כי ציוד הגברה שיוחרם, יוחזר רק אחרי חצי שנה, טווח הזמן המקסימלי שמאפשר החוק. כזכור, בשנה שעברה עבר חוק הרעש במסגרתו יכול שוטר להיכנס לבית בו קיים חשש סביר שמתבצעת עבירה של גרימת רעש ולהפסיקו. מיד עם כניסת החוק, הייתה החברה לביטחון הראשונה בישראל להקים יחידת איכות חיים בשיתוף המשטרה. כבר בחודש הראשון לפעילותה, היא נקראה ללא פחות מ-700 אירועים.

לקראת עונת הקיץ, התכנסו בחברה לבטחון ובמשטרה כדי להיערך לפעילות במהלך עונת הקיץ שבה נרשמת עלייה חדה באירועי הקמות רעש. על פי ההערכות, השנה צפויה עליה נוספת במספר האירועים וזאת לנוכח תופעת מערכות הקריוקי ביתיות שנכנסו לשוק.

אלא שבשונה משנה שעברה, בעל מערכת ההגברה שציודו הוחרם, לא יוכל לקבל אותה לאחר מספר ימים וגם לא לאחר מספר שבועות. בחברה לביטחון ובמשטרה הבחינו כי בעלי מערכות הגברה שהוחזר להם הציוד לאחר תקופה קצרה, חזרו מיד לסורם. יש לציין כי החרמת ציוד מתבצעת רק אם מדובר באירוע חוזר באותו הבית. במהלך עונת הקיץ בשנה שעברה, יחידת איכות חיים רשמה 117 דו"חות על גרימת רעש וכחמישים מעצרים של אזרחים שהתנגדו ואף תקפו את השוטרים והפקחים.

שי חסין, ראש צוות איכות חיים בחברה לביטחון, מסביר: "אנחנו מפעילים שיקול דעת ומשתדלים לא לרשום דו"חות אם הרעש סביר. אחרי השעה 23:00, אנחנו רושמים דו"חות ואם מדובר באירוע חוזר, אנחנו גם מחרימים ציוד. בחלק מהמסיבות שאליהן אנו מגיעים, אנחנו מוצאים ציוד הגברה וקריוקי שאנשים משכירים לצורך האירוע, נתקלנו גם ברמקולים עצומים ואפילו עמדות DJ". חסין מוסיף ומספר שלא פעם, נתקלה היחידה בחוגגים שהיו שיכורים והתנגדו לפעילות השוטרים והפקחים. זו גם הסיבה שהיחידה המשולבת פועלת גם באיתור בני נוער מתגודדים ששותים אלכוהול, הצוות מגיע למקום ושופך להם את האלכוהול.

מחזיק תיק החברה לבטחון, חבר המועצה רז קינסטליך, אומר: "חופשת הקיץ יכולה להיות עבור אחד מאוד מהנה, עם מסיבות בעוצמות מוסיקה גבוהות, ולאחר יכולה להיות סיוט, תפקידנו למצוא את האיזון בין השניים כדי לאפשר לכולם מהם איכות חיים טובה."

מנכ"ל החברה לבטחון, מוטי נחמני, מוסיף כי לאחרונה תופעת הקריוקי בבתים פרטיים התרחבה והמוקד העירוני מקבל יותר ויותר פניות בנושא "החרמת הציוד לתקופה של 180 יום תרתיע חוגגים מלהפר את החוק שוב ושוב. אנחנו מצידנו מפעילים שיקול דעת ומאפשרים לתושבים ליהנות מערב שירה ומוסיקה, כל עוד זה נעשה במגבלות השעות והרעש". 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

1 במאי 2014