מאות ניצולי שואה תושבי העיר השתתפו בכנס מיצוי זכויות

דב צור ראש העיר בכנס מיצוי הזכויות
במהלך הפעילות שהתקיימה בהיכל התרבות בראשון לציון,  הוצגו דוכני מידע שהציגו לניצולים את זכויותיהם במגוון תחומים, כולל ההסדרים החדשים שהושגו מול ממשלות גרמניה ופולין

בראשון לציון חיים יותר מ 2,500 ניצולי שואה. פרויקט פרח לניצול, המופעל על ידי מחלקת קהילה במנהל לשילוב חברתי, שומע את קולם ומסייע להם בצרכיהם השונים. במסגרת הפרויקט, פוקדים מתנדבים תושבי העיר את בתיהם של הניצולים, מעניקים להם פרחים ומאזינים לסיפוריהם האישיים. כמו כן, ממלאים המתנדבים שאלון שמטרתו לבדוק את הצרכים השונים של הניצולים. בעקבות הצורך שעלה מהניצולים בסיוע במיצוי זכויות, ערכה מחלקת קהילה שבמנהל לשילוב חברתי, בשותפות עם מרכז הארגונים של ניצולי השואה, יריד למיצוי זכויות.

מאות ניצולי שואה הגיעו ליריד שנערך בהיכל התרבות בעיר. בחלק הראשון של האירוע הוצבו עשרות דוכני מידע לניצולים כדוגמת מרכז הארגונים, מרכז התביעות וביטוח לאומי. אלה הציגו לניצולים את זכויותיהם בתחומים מגוונים ובייחוד את ההסדרים החדשים מול ממשלות גרמניה ופולין. בנוסף, הוצגו שירותים רבים אשר פועלים למען ניצול השואה ברמה העירונית, וביניהם פרויקט פרח לניצול, הלשכה לקשיש, בית ניצולי השואה, האגף לפעולות חברתיות, עמך ועוד.  לאחר יריד הזכויות נהנו ניצולי השואה מהופעתו של ששי קשת: ביני לבינך עד 120.

ראש העירייה, דב צור, אמר בכנס: "עיריית ראשל"צ רואה חשיבות רבה בסיוע לניצולי השואה ולפיכך משקיעה משאבים רבים בנושא. החזון שלנו הוא לפעול למענם לא רק סביב יום השואה, אלא בכל ימות השנה. אני שמח לראות את החזון הזה מתגשם הלכה למעשה".

מוטי עג'מי, מחזיק תיק הרווחה: "פרויקט פרח לניצול שם את ניצולי השואה במרכז. הצורך בסיוע במיצוי זכויות שהתגלה בפרויקט הוליד את הצורך בפעילות מהירה ומאסיבית למיצוי זכויותיהם של כלל ניצולי השואה בעיר. הפרויקט יוצא מתוך נקודת הנחה שניצולי השואה לא צריכים להתמודד עם המסע הבירוקרטי שכרוך במיצוי זכויות וערב זה הוא אחד מהצעדים שאנו נוקטים על מנת להקל עליהם".

נעמי אחימור, ראש המנהל לשילוב חברתי: "אנו פועלים כדי לתת מענה לגיל השלישי בכלל ולניצולי השואה בפרט. ערב כזה, שכולו הנגשה של השירותים החברתיים שקיימים בעיר ובמדינה, מצליח להביא לידיעת ניצולי השואה את המענים המגוונים שיש".

בטקס השתתפה גם יושבת ראש מרכז האירגוניים וחברת הכנסת לשעבר קולט אביטל הדגישה את החשיבות של קיום הכנס "לצערנו, רבים מבין הניצולים החיים כיום בישראל עדיין לא מודעים לזכויותיהם, ראינו לנכון להקל עליהם את תהליך חיפוש המידע וליזום כנסים הקרובים למקום מגוריהם.

מעוניינים להתנדב ולסייע לניצולי השואה? פנו למחלקת קהילה :03-9689909

 צילום: אלי מעייני

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

19 באוקטובר 2015