עובדי העירייה יקדמו את ההסברה בנושא הפרדת אריזות

אשה מפרידה רכיבי אשפה
ברחבי העיר פוזרו עד כה כ-5000 פחים כתומים במסגרת יישום חוק האריזות *  כל עובדי העירייה יעברו הכשרה על מנת להוות מודל להתנהלות סביבתית ולשמש שגרירים בקהילה הסובבת אותם

במסגרת קמפיין הסברתי שמקדמת עיריית ראשון לציון בשיתוף תאגיד המחזור ת.מ.י.ר, יתקיימו הכשרות לכל עובדי העירייה בנושא הפרדת אריזות למחזור במסגרת יישום חוק האריזות. עד עתה פיזר מינהל איכות הסביבה בעירייה כ-5000 פחים כתומים בבתים משותפים ברחבי העיר. במקביל העירייה מקדמת קמפיין הסברתי על מנת להקל על כניסת הפחים הכתומים ושינוי ההתנהלות הסביבתית של התושבים. מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן, אומר כי לעובדי העירייה תפקיד חשוב בתהליך, שכן הם יוכלו לשמש שגרירים בקהילה הסובבת אותם ולהוות מודל ודוגמא.

יש לציין כי הסברה בנושא החלה כבר לפני מספר חודשים בקרב ילדי הגנים והיסודי במוסדות החינוך בעיר. כמו כן, ברחבי העיר פועלים נאמני ניקיון המגיעים לוועדי בתים ומרכזי ציבור ומסבירים את תכלית הפח הכתום.

גם החברה העירונית לקחה חלק בהעלאת המודעות לנושא וקיימה פעילויות בנושא איכות הסביבה ומחזור אריזות באולמות בתי הספר בקרית גנים, קרית ראשון, רביבים ומרכז קהילתי רוזן. הפעילות כללה יצירה בשימוש חוזר, בניית עיר מיניאטורית מקרטון, דמקה וכדורסל מחומרים בשימוש חוזר וכן הילדים למדו מה זורקים לפח הכתום.

נזכיר כי הפחים הכתומים מיועדים לאריזות ומוצבים לצד פחי האשפה הכחולים המיועדים לנייר ופחי האשפה הירוקים המיועדים לפסולת האורגנית, שכן גם פסולת זו עוברת תהליך של מיון בתחנת המעבר, וחלקה עובר תהליך מחזור. הגדרת "אריזות" כוללת בין היתר, קופסאות שימורים ריקות, שקיות פלסטיק, קרטוני חלב ומשקה, אריזות של מוצרי טיפוח, מיכלים של מוצרי ניקיון ועוד.

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר כי לעובדי העירייה חלק מרכזי בהנעת התהליך והטמעתו בקהילה "למען עתיד ילדנו ואיכות חיי תושבנו אנו פועלים בכל המישורים להגברת המודעות לשמירה על הסביבה ולהפיכת המחזור לנגיש וזמין בכל בית אב. אני קורא לתושבי העיר להירתם לעשייה הסביבתית ולהשליך את האריזות לפח הכתום, יחד נתרום כולנו לסביבה טובה יותר".

מחזיקת תיק איכות הסביבה, יפעת מאירוביץ', הוסיפה: "כולנו שותפים למשימה הלאומית לצמצם את כמויות הפסולת המועברות להטמנה בדרום הארץ ולהרחבת המחזור בעיר. עובדי העירייה הם שותפים מלאים למהלך ואנו מקווים שזה יהיה תהליך מדבק ותושבי העיר יצטרפו".

לפי נתונים רשמיים, פסולת האריזות בישראל מגיעה למשקל של מעל מיליון טון, כאשר ישראלי ממוצע מייצר כ-1.6 ק"ג פסולת ליום שרובה מועברת להטמנה שמזהמת את הסביבה ומנצלת שטחים פתוחים. זו בדיוק הסיבה שכנסת ישראל חוקקה את חוק האריזות שמטיל באופן גורף את האחריות על כל היצרנים והיבואנים השונים למניעת כמויות הפסולת העצומות שנגרמות כתוצאה מאריזות שונות. החוק קובע כי על גורמים אלו לדאוג לאיסוף ומחזור של אריזות על פי קריטריונים שנקבעו מראש. החוק אמור להפחית את כמות הפסולת להטמנה ובד בבד לעשות שימוש חוזר בחומרי גלם פוטנציאליים בשווי של כמיליארד ₪ בשנה שכיום נקברים באדמה.

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

29 במרץ 2015