תלמידי כיתה ד ביקשו גינה אתגרית

בעירייה איתרו שטח וישתפו  את התלמידים בתכנון הגינה

תוכנית עיר ידידותית לילדים פתחה עבורם ערוץ הידברות פתוח עם גורמי העירייה * אחרי חוברת הארנונה המותאמת לילדים, שיתוף בתכנון חצר בית ספר, ניקוד שלטים ותוכניות נוספות- עכשיו נשלחו הילדים להכין שיעורי בית ולצלם מתקני חצר שהיו רוצים לראות בגינתם החדשה * "במקום שילדים יסתובבו ברחובות ויעשו דברים רעים, הם יבלו בגינה שמתאימה להם" הסבירו בפנייה

 עוד לא חלפה שנה מאז קיימה העירייה את כנס עיר ידידותית לילדים הראשון וכבר נראה שלילדים יש ערוץ הידברות פתוח עם גורמי המקצוע בעירייה. תלמידי כיתה ד' 2 מבית הספר "אביבים" פנו לעירייה וביקשו להקצות להם גינה אתגרית לילדים "גדולים" מגיל 9 ומעלה לשחק אחר הצהריים, לשון המכתב. "אחר הצהריים משעמם לנו בגינות הציבוריות שמיועדות לילדים צעירים ולא גורמות לנו להנאה" מסבירים הילדים ה"גדולים" במכתב וממשיכים: "במקום שילדים יסתובבו ברחובות ויעשו דברים רעים, הם יבלו בגינה שמתאימה להם. ישבו על ספסלים וישוחחו ביניהם וזה יגרום להם להנאה מרובה" סיכמו התלמידים שיר כץ, נועם שולמן, אילי מוזס ומיקה פז.

בעירייה קיבלו את המכתב והתייחסו אליו ברצינות רבה. מנהל אגף תכנון נופי, בועז ג'דה, הכניס זאת כמשימה ולאחרונה איתר שטח מתאים לגינה המבוקשת. לצורך קידום הנושא, כולם נכנסו לתמונה, ראש מינהל קהילה דפנה שקורי, מנהלת בית הספר, אתי בנימיני ומחנכת הכיתה וכאמור בועז ג'דה. הם נפגשו עם הילדים, שמעו את הצרכים שלהם והציעו להם לקחת חלק בתכנון הגינה החדשה. התלמידים וצוות בית הספר התרגשו מאוד שהפנייה שלהם נפלה על אוזניים כרויות והפעם גם שמחו משיעורי הבית שנרשמו להם- לצלם מתקני חצר שהיו רוצים לראות בגינתם החדשה ועם פתיחת שנת הלימודים להציג את מהווייהם בפגישה משותפת.

ראשון לציון היא העיר הראשונה בארץ שהצטרפה ליוזמת האו"ם בתכנית "עיר ידידותית לילדים".  משמעות התכנית היא כי זכויות הילדים יובאו לידי ביטוי במדיניות, בחוקים ובתקנות, בתכניות ובתקציבים של הרשות המקומית, וכי הילדים יהיו גורמים פעילים בחיי העיר כך שקולותיהם ודעותיהם יובאו בחשבון וישפיעו על תהליכי קבלת ההחלטות ברשות. מאז שנכנסה התוכנית לעיר, נרשמו מספר שיתופי פעולה והידברות מוצלחים. כך למשל פנייה של יאיר שני, תלמיד בן 7 מבית הספר בן גוריון, לראש העירייה, דב צור בדבר ניקוד שילוט עירוני, נענה ומספר שלטים באזור מגוריו של התלמיד ושילוטים אחרים נוקדו. דוברות העירייה צירפה לחשבון הארנונה המופץ לתושבים מדי חודשיים, חוברת עבור ילדים. החוברת הייתה מאוירת מתחילתה ועד סופה, מנוקדת ועם חרוזים. היא תיארה מוקדים שונים ברחבי העיר. בפרויקט אחר של מינהל ההנדסה בעירייה סביב שיפוץ ושדרוג בית הספר ישורון, , הוחלט לאפשר גם לתלמידים לקחת חלק בתהליך ולהיות מעורבים בתכנון החצר. נושא המפגעים בדרך עלה לדיון על ידי ילדים ובני הנוער שהסבירו שקורה שהם נתקלים במפגע ורוצים להזהיר את חבריהם, אך אין להם דרך לעשות זאת. בשירות העירוני, באגף הנוער והצעירים ובמוקד העירוני החליטו להרים את הכפפה ולהדריך אותם בשימוש ביישום ולהראות להם כיצד התהליך מתחיל משליחת ההודעה והתמונה עד שהן מגיעות למוקד העירוני וכן כל תהליך הטיפול במפגע. כמו כן הקומה ועדה מיוחדת של בני נוער עם נציגי החברה לביטחון והמשטרה כך שיושם דגש על צרכי הילדים והנוער בתחום הביטחון האישי.

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

3 ביולי 2017