הקנס לבעלי כלבים שאינם אוספים את צואתם יעלה

תמונה של מתקנים בפארק כלבים
  מועצת העיר אישרה העלאת קנס  לבעלי כלבים שאינם אוספים את צואתם

 הקנס יעמוד על 730 שקלים * במקביל שלח ראש העירייה, דב צור, מכתב לשרי הפנים והמשפטים  בבקשה להעלות עוד יותר את גובה הקנס * "מטרד של ממש לציבור הגורמת לעוגמת נפש רבה"

 אחד המטרדים השכיחים ביותר בעיר הוא זיהום הסביבה מצואת כלבים שלא נוקתה על ידי הבעלים. על פי הערכת השירות הוטרינרי,יש בראשון לציון בין 12 אלף ל-14 אלף כלבים ומדי שנה מדווח המוקד העירוני על כ-900 פניות תושבים על צואת כלבים בלבד. פקחי החברה לבטחון רושמים בכל שנה כ-2000 קנסות לבעלי כלבים על כך שלא אספו את צואת כלביהם אחריהם, וזאת למרות שילוטים ברורים ובולטים ברחבי העיר, הקמת 15 פארקים לכלבים ואזהרות והתראות לבעלי כלבים. כבר לפני כחמש שנים, עם כניסתו של ראש העירייה, דב צור, לתפקידו,  הוא הציב את הטיפול בנושא בסדר היום, כאשר במקביל לתגבור פקחים והטלת קנסות, הוא הוביל קמפיין עירוני בשם "הולכים על ראשון נקייה". במסגרתה הוצבו ברחבי העיר 500 מתקנים ייעודיים לשקיות "שקי-קקי" לאיסוף צואת כלבים, שקיות עשויות עמילן תירס, המתכלות תוך 90 יום בסביבה אורגנית. כמו כן הוכפלה תדירות ניקיון הרחובות במרבית חלקי העיר.

כל הניסיונות שנעשו בדרך חינוכית להביא לשינוי בהתנהגותם של בעלי הכלבים אומנם הפחיתו את היקף התופעה, אולם עדיין לא במידה מספקת ותלונות תושבים ממשיכות להצטבר במוקד העירוני. בעקבות כך, החליטה מועצת העיר בישיבתה האחרונה להעלות את הקנס לבעלי כלבים שאינם אוספים את צואתם ל-730 שקלים, הסכום המקסימאלי הקבוע בצו העיריות. ראש העירייה, דב צור, סבור כי שיעור הקנס עדיין לא ירתיע את בעלי הכלבים ופנה במכתב לשר הפנים, גדעון סער ולשרת המשפטים, ציפי ליבני, על מנת שאלה יאשרו העלאה של גובה הקנס לאלף שקלים בכל הארץ. "למיטב הבנתנו, נראה כי רק הרתעה בדרך זו תוביל לחינוך הציבור לשאת באחריות לאיסוף גללי כלביהם מהרחוב ומהגנים הציבוריים ולמנוע זיהום סביבתי" כתב צור במכתבו.

יש לציין כי לא מעט מהפניות מתקבלות מהורים שיצאו עם ילדיהם לשחק בפארקים ובגינות הציבוריות בעיר, וילדיהם היו חשופים לצואה שהושארה במקום.

צור מדגיש במכתבו כי מהלך זה אינו נובע מהרצון להגדיל הכנסות לעירייה שכן עם בחירתו לראשות העיר הוא ביטל את אגרות החנייה למרות אובדן ההכנסה הגדול.

 בתמונות: מתקני כושר לכלבים

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

23 בדצמבר 2013