"פעם הם היו קופצים מגגות"

תכנית "מחוברים" מיועדת לבני נוער עולים יוצאי מדינות חבר העמים ואתיופיה * את מרץ הנעורים מוציאים המשתתפים בשלל פעילויות אקרובטיות בריאות הכוללות בין היתר הליכה על קורה וקפיצות מורכבות על המקפצה

טקס הסיום לשנת הפעילות 2015 של חוג האקרובטיקה בתכנית "מחוברים", נערך באולם הספורט של בית הספר "בארי". החוג מתקיים במסגרת פעילויותיה של הרשות העירונית למניעת אלימות סמים ואלכוהול, בשיתוף פעולה עם המשרד לקליטת עלייה. בערב נטלו חלק בני הנוער, המשפחות, החברים וצוות המדריכים.

תכנית "מחוברים" מעניקה פעילויות וסדנאות לבני נוער, התכנית מיועדת לבני נוער עולים יוצאי חבר העמים ויוצאי אתיופיה. מטרת התכנית הינה לצמצם תופעה של שוטטות והתגודדות ברחובות המובילות לא אחת להתנהגויות סיכוניות.

כחלק מן התכניות פועל מזה שנתיים, חוג אקרובאטיקה - טריקינג. הרעיון לחוג נולד מתוך איתור וזיהוי של פעילות מסכנת שכללה קפיצה מגגות המכונה "פארקור". במטרה לצמצם פעילות זו, בנה צוות המדריכים ורכזת התכנית יחד עם הנוער אלטרנטיבה שתאפשר מחד, פורקן, עליית אדרנלין והנעה לנוער, ומאידך פעילות בריאה ולא מסכנת אותם ואת הסביבה.

בני הנוער הנרגשים הציגו בפני המשפחות והחברים מגוון רחב של תרגילים שכללו חימום משותף בליווי מוזיקה, קפיצות מורכבות על המקפצה, הליכה על קורה, תרגילים על מקבילית, מתח, טבעות ועוד.. הנערים הפגינו עבודת צוות נפלאה ומקצוענות.

תכנית מחוברים הינה תכנית הפועלת מזה 4 שנים. איתור בני הנוער ושילובם במסגרת בלתי פורמאלית מובנית המעניקה סדנאות, ופעילויות מעשירות, מחזקים את האמון של בני הנוער בעצמם ומסייעים להם בבחירת דרך חיובית ועיצוב עתידם, יצירת מסגרת ספורטיבית וחברתית המאפשרת טיפוח ופיתוח האישיות, מתן מענה לשעות הפנאי, מניעת שוטטות ושימוש לרעה בסמים ואלכוהול.

התכנית מיועדת לבני נוער עולים יוצאי חבר העמים ויוצאי אתיופיה בגילאי 12-18.

בתכנית משתתפים כ-250 בני נוער הנהנים מסדנאות מגוונות בתחומי תיאטרון, פסיכודרמה, העצמה נשית ומיניות, וכן מחוגים של דיג'י, קט רגל וכישורי חיים, אקרובאטיקה יזמות וסטרטאפ, בניית אתרים, חוג קומיקס ועוד.

כחלק מהתכנית עוברים הנערים סדנאות והרצאות בנושא מניעת התנהגויות סיכוניות סמים ואלכוהול, וכן יוצאים לימי שיא, הצגות וערבי גיבוש. במקביל לפעילויות מופעלים על ידי מדריכי השטח בתכנית, שני מועדוני נוער, הפתוחים מידי יום בשעות אחר הצהריים-ערב ומעניקים מענה נוסף לשעות הפנאי.

כמו כן, על מנת לחזק את החיבור למשפחות הנערים, מתקיימות סדנאות הורים על ידי מנחים מקצועיים, בנושאי סמכות הורית, התנהגויות סיכון והתמודדות עם גיל ההתבגרות.

הסדנאות מועברות בשפה האמהרית והרוסית.

מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק הרווחה, מוטי עג'מי: "מדובר בתכנית חשובה המעניקה לבני הנוער הזדמנויות להשתלב בפעילויות מרתקות ומאתגרות. המסגרת החינוכית שאנו מעניקים להם היא נדבך נוסף בעשייה עירונית למען הנוער שלנו." 

רוני גוטליב רכזת תכנית "מחוברים": "אנו מאמינים כי באמצעות דיאלוג אמיתי עם בני הנוער, למידת הצרכים של הנערים מן השטח, ניתן למצוא חלופות שיסייעו בהפחתת התנהגויות הסיכון והשוטטות ברחובות. בימים אלה אנו בונים את התכנית לשנת 2016." 

דוד בן שושן מנהל הרשות העירונית למניעת אלימות סמים ואלכוהול: "חשוב היה לנו להראות להורים בערב הפתוח את היכולות של ילדיהם ועל ידי כך להגביר את מעורבות ההורים בתרבות הפנאי של ילדיהם. אני מבקש להודות לרכזת התכנית רוני גוטליב ולצוות המדריכים על ההובלה והעשייה בתכנית."

 אמיר מרום, מ"מ דוברת העירייה

9 בנובמבר 2015