מינהלת ויצ"ו החליטה על הפסקת ייצור קומפוסט

בשורה לתושבי נחלת יהודה: מינהלת ויצ"ו החליטה על הפסקת ייצור קומפוסט

ההחלטה התקבלה בתום שימוע שקיים משנה לראש העירייה ומחזיק תיק רישוי עסקים, אייל מושיוב וזאת לאחר שבמשך שנים התלוננו תושבים על מפגעי ריח קשים מכפר הנוער * בנוסף, נדרשו להגיש תוכנית לטיפול מפגעי הריח של הרפת והלול
 פריצת דרך משמעותית הושגה השבוע סביבת סוגיית מפגעי הריחות של הבית הספר החקלאי ויצ"ו בנחלת יהודה. בתום שימוע שקיים המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק רישוי עסקים, אייל מושיוב, הוחלט כי מתום בחינת הבגרות האחרונה בחודש יולי הקרוב, יפסק לאלתר ייצור הקומפוסט בבית הספר שהיווה מפגע ריח במשך שנים לתושבי השכונה הסמוכה. שני מוקדים נוספים המהווים מקור לריחות לא נעימים הם הרפת והלול. גם בעניין זה מינהלת ויצ"ו נדרשת להכין תוכנית סדורה לטיפול מפגעי הריח.

בית הספר והמשק החלקאי ויצ"ו פועלים מאז שנות העשרים של המאה הקודמת, כיום לומדים שם כ-400 תלמידים. עם השנים התפתחה העיר ראשון לציון ושכונות חדשות כדוגמת נחלת יהודה הוקמה בסמוך. במשך שנים התקבלו אינספור תלונות על מפגעי ריח קשים מכיוון בית הספר. בעיריית ראשון לציון ובמשרד להגנת הסביבה עסקו בנושא רבות בניסיון לפתור את מטרדי הריח, לרבות הגברת תדירות פינוי נוזלי הפרות והתקנת מערכת מיוחדת לנטרול ריחות, שאומנם סייעה מעט, אך כל אלו לא העניקו פתרון מלא לסוגיה.

יש לציין כי בית הספר ויצ"ו מעורב רבות בקהילה בראשון לציון, בין היתר מקיים בית הספר, בשיתוף אגף איכות הסביבה בעירייה, קורס להקמה וטיפול גינה קהילתית בהנחיית החברה להגנת הטבע.

המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק רישוי עסקים, אייל מושיוב, אמר: "כפר הנוער ויצ"ו הוא מוסד ותיק שלו מקום חשוב בקהילה בראשון לציון, יחד עם זאת, עם פיתוחה של העיר נוצר מצב שבו אנו כרשות צריכים מצד שני לאפשר את המשך הפעילות המבורכת של בית הספר אך באותה נשימה לשמור על איכות חיי התושבים הגרים בסמיכות. אני משוכנע שכעת אנו בדרך לפתרון שיטיב עם כולם".

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

25 במאי 2015