קרונית היקב האחרונה נמצאה באתר בנייה בעיר

תמונה של קרונית היקב בפעולה
הקרונית הנדירה העשויה ברזל יצוק הייתה בסכנת התכה לקראת מכירתה לפי משקל * פקחי החברה לבטחון הגיעו לאתר הבנייה, עובדי מינהל שיפור פני העיר התגייסו אף הם והקרונית הועברה אחר כבוד למוזיאון ראשון לציון

פריט היסטורי נדיר נמצא ברגע האחרון לפני, שככל הנראה, היה מושמד עבור כסף. הסיפור החל לפני כשבוע, במוזיאון ראשון לציון צלצל הטלפון ובקו היה מפקח בנייה באתר ברחוב גלוסקין. המפקח סיפר כי במהלך העבודות והחפירות באתר, נמצאה קרונית ברזל שנראית מיוחדת.

מנהלת האוספים אפרת הברמן ואוצרת המוזיאון יונה שפירא לא בזבזו שנייה ומיד הגיעו למקום. אלא שהדרך להצלת הקרונית הנדירה לא הייתה פשוטה. מתברר שעובדי המקום כבר נכסו לעצמם את האוצר היות ומדובר בברזל יצוק במשקל של מעל למאתיים קילו ומחירה בשוק גבוה. השתיים דיווחו למנהלת המוזיאון, נאוה קסלר, שהזעיקה מיד את פקחי החברה לבטחון. כאשר אלו הגיעו ונכנסו עם מנהלת האוספים ואוצרת המוזיאון לאתר הבנייה, הופתעו לגלות שהקרונית הוצאה מהאדמה ונעלמה. פקחי החברה לבטחון, בראשות אושרי ליברמן, לא ויתרו והסבירו לעובדים בתקיפות שהם שותפים למעשה עבירה. במקביל, פנה אחד הדיירים שגר בסמוך והצביע לעבר המקום שבו העובדים החביאו את הקרונית.

בשלב הזה החל מבצע החילוץ הגדול, פקחי החברה הורו לעובדים להוציא החוצה את הקרונית ומקביל התגייסו עובדי מינהל שיפור פני העיר בראשות ראובן הרשקוביץ, והעבירו את הקרונית בזהירות באמצעות טרקטור. כאשר פקחי החברה לבטחון מלווים את העברתה למוזיאון ראשון לציון. מבדיקה ראשונית שקיימו במוזיאון, עולה כי זו הקרונית היחידה שהשתמרה מהיקב וגילה הוא מעל למאה שנים. היא שימשה להובלת ענבים ומשאות שונים. בתום הטיפול בקרונית, היא תועבר להצגתה בשטח המוזיאון.

זהו הפריט ההיסטורי השני שעיריית ראשון לציון הצליחה לשים את ידה עליו בשנה האחרונה. כזכור, לפני שנה הוחזר לראשון לציון פעמון המושבה ההיסטורי בן 128 שנים שלפני 54 שנים נגנב באישון לילה. פעמון המושבה ניצב במשך 74 שנים במרכזה, סמוך לצריף הדואר ולבית הרפואות מאז שנת 1886. הוא ניצב במקום שבו הונף לראשונה בעולם דגל כחול לבן עם מגן דוד, שמע את שירת ההמנון לאחר שהותאם לו לחן כאן בראשון-לציון, ראה את ילדי בית הספר העברי הראשון הסמוך לומדים ומשחקים "עברית בעברית" ונכח בקבלות פנים לאישים חשובים כמו הברון רוטשילד וחוזה המדינה, בנימין זאב הרצל.

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

14 ביוני 2015