כך נעבור את ל"ג בעומר בהנאה ובשלום

תמונה של מדורה
 

תמנעו משריפת חומרים מזהמים ומסוכנים, מצאו מקום פתוח והצטיידו במים על מנת לכבות את המדורה במקרה הצורך * מינהל איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון בעיר מפרסם המלצות למדורה לבטוחה וידידותית לסביבה * וגם- סיירות הורים יעברו בין המדורות בעיר וידגישו בפני החוגגים את הסכנות הטמונות בשתיית אלכוהול

ל"ג בעומר הוא יום של שמחה, חתונות ושאר שמחות, יום של מדורות וקומזיצים. ההסבר להדלקת המדורות נובע מכך שהאש והעשן הנראים למרחקים עזרו בעבר לצורך תקשורת בין ישובים המרוחקים זה מזה. באמצעות אש היו מודיעים על ניצחונות או אסונות. לזכר המדורות שהודלקו בפרוץ מרד בר-כוכבא וביום הניצחון נהוג להדליק בל"ג בעומר מדורות. באופן אבסורד יש דווקא מפסיד מהחגיגות הללו- וזהו הסביבה. בל"ג בעומר עולה רמת זיהום האוויר בכל רחבי מדינת ישראל, לא מדובר בהכרח רק בהדלקת עצים, כי אם שריפת חומרים שלכאורה נראים 'תמימים', אך בשלבי שריפתם הם פולטים לאוויר גזים מסוכנים וחלקיקים נשימים כמו פיח ואפר שעלולים להיכנס לריאות עם כל נשימה שאנו נושמים. כדי להימנע מנזקים בריאותיים וסביבתיים, מונה מינהל איכות הסביבה בעיריית ראשון לציון מספר המלצות שיאפשרו לכולנו לעבור את ל"ג בעומר בהנאה ובשלום.

ראשית יש להימנע מלכרות עצים חיים אך גם עצים מתים, שכן שלעצים מתים, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות.

בחירת מיקום המדורה חשובה, יש לבחור אזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. כדאי לזכור כי שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות.

את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה אותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת. יש להציב אבנים מסביב למדורה, בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.

מומלץ שסביב מדורה אחת יחגגו כמה שיותר אנשים, כדי "לחסוך" פליטות מזיקות ממדורות רבות. כמו כן מומלץ לא לשבת קרוב מאוד למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה מיותרת של מזהמים. עכשיו כשהמדורה נדלקה חשוב להבחין היטב מה משליכים לאש.

יש להימנע משריפת חומרים מזהמים ומסוכנים כמו פלסטיק, צמיגים, ניילונים, כלים חד פעמיים וקלקר. חומרים אלו גורמים לפליטה של חומרים מסרטנים. גם בעירת עצים עלולה להיות מסוכנת אם מדובר בתחליפי עץ כמו מלמין, m.d.f ופורמייקה. מדובר בחומרים תעשייתיים שתהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים שבעת שרפתם פולטים לאוויר חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים.

רצוי לשרוף מוצרי עץ שכבר אין בהם שימוש ופסולת גזם יבשה.

מיותר לציין כי יש להימנע גם משריפת לוחות אסבסט ומוצרים המכילים אסבסט כמו חלקי גגות, אדניות, מיכלי מים וצינורות. שריפה של מוצרים אלו גורמת לשחרור חומרים מסרטנים לאוויר. במינהל מוסיפים עוד כי אין להשליך למדורה עצים צבועים בצבע או בלכה.

כדי למנוע מצבים שבהם האש תתפשט  או לחילופין כאשר אנו מבקשים לסיים את  הקומזיץ, יש להצטייד בכמות מים רבה המיועדת למטרות כיבוי המדורה. יש להרטיב היטב את שרידי המדורה בכדי לוודא שכל שרידי האש כבויים. ורגע לפני שאתם מתכוונים לעזוב את המקום, לא לשכוח לנקות אחריכם את שאריות האוכל והפסולת ולזרוק אותם בפחים המיועדים לכך, על מנת לשמור על ניקיון השטחים הפתוחים ולמנוע פגיעה בחיות הבר.

ראש מינהל איכות הסביבה, איתמר לוי, מוסיף: "ל"ג בעומר הוא חג שמח ומהנה, בוא נשאיר אותו ככזה. אני קורא לכל התושבים לפעול על פי ההמלצות, לשמור על בריאותנו ועל הסביבה שלנו".

סיירת הורים יוצאת לשטח

מי שיוותר על הדלקת מדורה למען הקהילה יהיו אלה מתנדבים רבים מסיירת הורים עירונית שצפויה לעבור בין המדורות ולהבטיח מניעת התנהגויות מסכנות. ברשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול למודי ניסיון כי חגיגות צעירים בל"ג בעומר נוטות לכלול בתפריט הערב גם משקאות אלכוהוליים המזיקים לבריאות, פוגמים בשיקול הדעת של החוגגים ומובילים לא פעם לאיבוד שליטה.

לפרסום אודות כללי זהירות במדורות ל"ג בעומר לחצו כאן

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

12 במאי 2014