לילה שקט בחג הפסח

החברה לביטחון וסדר ציבורי בשיתוף פעולה מלא עם משטרת ראשון לציון בהיערכות לחופשת פסח * במסגרת תוכנית "לילה שקט" יתקיימו סיורים, תצפיות ופעילות מוגברת בימי החופש בגינות הציבוריות ובמוסדות ציבור * מצלמות פרויקט "מבט ראשוני" יסייעו לפקחים בשטח * רק בסוף השבוע האחרון לכדה המצלמה צעיר מנפץ בקבוק זכוכית בגן משחקים ללא כל סיבה

בחברה לביטחון וסדר ציבורי הפעילו כבר מתחילת השבוע את התוכנית "לילה שקט" הפועלת בחופשי חג ובחופשת הקיץ. התוכנית שהוכיחה את עצמה בעבר נעשית בשיתוף מלא עם משטרת ישראל. פקחי החברה לבטחון מלווים בשוטרים יעסקו במניעת הקמות רעש בגינות הציבוריות, אלימות והשחתה של רכוש (וונדליזם) על ידי ביצוע סיורים, תצפיות  ופעילות מוגברת בימי החופש. המבצע החל בתחילת השבוע (29.3.15) ויסתיים עם תום החופשה (11.4.15).

אגף סיור ושיטור בחברה לביטחון ערך עבודת מטה בשיתוף נציגי שיל"ת, המוקד העירוני, ומשטרת ראשון לציון, למיפוי האתרים בעיר ה"מועדים לפורענות" על פי מאפיינים ורמת המטרד.

לאחר המיפוי, חולקה העיר לפי 26 תאי שטח נבחרים, כאשר בכל תא קיימים שטחי גנים ציבוריים ומוסדות חינוך. בכל שטח יוצב סיור ממונע שימנע התגודדות ופעילות שיכולה לגרום למטרדי רעש ו-וונדליזם. שעות הפעילות של המפקחים והמאבטחים יהיו מהשעה 23:00 עד 03:00, ובמקרים חריגים תוארך הפעילות לפי הצורך.

"תגבורת" משמעותית עומדת לרשות פקחי החברה לבטחון בהתמודדות עם אירועים חריגים, מאות מצלמות של פרויקט "מבט ראשוני" צופות על מתחמים ציבוריים וצירים ראשיים בעיר. רק בסוף השבוע האחרון נצפו בני נוער שיושבים בשעת לילה מאוחרת בגן משחקים בעיר. בשלב מסוים, החליט אחד הנערים לנבור בפח האשפה שבגן, להוציא ממנו בקבוק זכוכית ולהטיח אותו ברצפה. מיותר לציין ששברי הבקבוק מהווים סכנה לילדים שמשחקים בגן.

סיירת המצלמות במוקד העירוני דיווחה על האירוע ושלחה למקום ניידת פיקוח. הנער אותר, נלקח לביתו ונרשם בפני הוריו דו"ח על ונדליזם ולכלוך בשטח ציבורי.

סגן ראש העירייה, מחזיק תיק החברה לביטחון, רז קינסטליך, הסביר כי תכלית התוכנית בחג הפסח היא למנוע מצבים כאלו שבהם בני נוער מסתובבים חסרי מעש עד השעות הקטנות של הלילה ופוגעים באיכות חיי התושבים "התוכנית הוכיחה את עצמה בעבר ותרמה לשמירה על איכות חייהם של התושבים במהלך החופשות".

מנכ"ל החברה לביטחון, מוטי נחמני, הוסיף: "אנו יודעים כי החופשות הן חגיגה לבני הנוער ואנו רוצים לאפשר להם ליהנות, אך יחד עם זאת, לא להפריע לתושבי העיר בשעות הלילה המאוחרות. אנו ניתן דגש על בתי הספר והגנים הציבוריים". נחמני הוסיף כי בנוסף לעשרות הפקחים והשוטרים יש בידי החברה לביטחון יכולת לצפות במאות מוקדים נוספים באמצעות מערך המצלמות הפרוסות ברחבי העיר במסגרת פרויקט "מבט ראשוני".

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

30 במרץ 2015