שנת הלימודים האקדמית יוצאת לדרך

עיריית ראשון לציון תציע הלוואות לכל מטרה- ההחזר בסיום התואר

למעלה מעשרת אלפים סטודנטים, תושבי העיר, פתחו את שנת הלימודים תשע"ז וייהנו ממתן הלוואות בריבית נמוכה שבכל מקרה תמומן בשלוש השנים הראשונות על ידי העירייה * ראש העירייה, דב צור: "המטרה היא לאפשר לסטודנטים ללמוד בראש שקט" * החברה הכלכלית קיבלה את הקצאת הקרקע ממינהל מקרקעי ישראל עבור הקמת קומפלקס מעונות סטודנטים

זו השנה השביעית שעיריית ראשון לציון מציעה לסטודנטים לתואר ראשון, תושבי העיר, הלוואות בתנאים נוחים למימון התואר או לכל מטרה אחרת. שנת הלימודים האקדמית נפתחה השנה עם למעלה למעשרת אלפים סטודנטים, תושבי העיר. רובם (כ-80%) באופן טבעי, לומדים לתואר ראשון. גם השנה מציעה עיריית ראשון לציון, באמצעות קרן ראשון לציון, הלוואות לכל מטרה כאשר ההחזר יהיה בסיום התואר. גובה ההלוואה עומד על 12 אלף שקלים כאשר כל סטודנט יכול לקבל הלוואה עד שלוש פעמים. כזכור, מדובר ביוזמה של ראש העירייה, דב צור, ומחזיק תיק הצעירים, דורון אוזן, להקים קרן הלוואות לסטודנטים בני העיר.

העירייה חברה לבנק לאומי ובאמצעות קרן ראשון לציון מעמידים הלוואה בריבית נמוכה של פריים +0.16. ההלוואה ניתנת לשש שנים, אולם ההחזר עליה הוא רק לאחר שלוש שנים, כאשר רוב הסטודנטים מסיימים את התואר. במהלך שלוש השנים הראשונות מממנת קרן ראשון לציון את כל תשלומי הריבית על ההלוואה. מקרן ראשון לציון נמסר כי מאז 2011 ועד היום, כאלף סטודנטים ניצלו את האפשרות ולקחו הלוואה. ההלוואה מיועדת לסטודנטים תושבי העיר אשר לומדים לתואר ראשון בכל אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל המוכרים.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "המטרה היא לאפשר לסטודנטים ללמוד בראש שקט. יוקר המחיה ומצוקת הדיור רק מוסיפים ומכבידים על הצעירים שבונים כעת את עתידם. אני מאמין שיכולת כלכלית לא צריכה להוות מכשול לרכישת השכלה גבוהה".

המשנה לראש העירייה ומחזיק תיק הצעירים, דורון אוזן, הוסיף: "הרעיון מאחורי הקמת הקרן היא לגרום לכך שיותר צעירים יפנו ללימודים אקדמאים וירכשו השכלה גבוהה. אנו מרגישים היטב את מצוקתם של הצעירים לפרנס את עצמם בכבוד והנטל מורגש בכל בית. על כן, אנו חולקים עם הסטודנטים את הנטל ונמשיך לסייע בתקופת הלימודים וגם אחריה".

בתוך כך, מינהל מקרקעי ישראל הודיע כי הוא מקצה קרקע עבור הקמת קופלקס מעונות סטודנטים בעיר. כזכור, עיריית ראשון לציון מקדמת, באמצעות החברה הכלכלית, תכנון קומפלקס ובו שלושה בניינים שישרת את ציבור הסטודנטים בעיר. הפרויקט ימוקם על ציר שדרות רבין במערב העיר, סמוך לקמפוס המכללה למנהל, בשטח של כארבעה דונם. העבודות צפויות להתחיל ברבעון הראשון של 2017. הביצוע מוערך בכשנתיים וחצי.

סה"כ ייבנו בפרויקט כ-350 יחידות דיור בשלושה בניינים היוצרים קומפלקס סטודנטיאלי הכולל גם רחבה ציבורית נעימה להתכנסויות. סך כל השטח הבנוי של הפרויקט יעמוד על כ-13,000 מ"ר. תמהיל הדירות יכלול יחידות דיור ליחידים (סטודיו), לזוגות ולשותפים (שניים ושלושה). כל יחידה תכלול גם מטבחון וחדר אמבטיה. סך הכל יאכלסו את הפרויקט כ-500 סטודנטים. המחירים צפויים להיות נוחים, כמובן, ומותאמים ככל הניתן לאוכלוסיית היעד.

בקומת הקרקע מתכננת החברה הכלכלית להקים כ-600 מ"ר מסחר, בהם יפעלו בעיקר עסקים אשר יתמכו בצרכי המחייה של הסטודנטים ויספקו שירותים נלווים, כדוגמת מסעדות ובתי קפה, שירותי כביסה, חנויות מסוגים שונים, שירותים עסקיים ועוד. החשיבה התכנונית לא פסחה על דגשים של תכנון בר-קיימא, והפרויקט יכלול, בין היתר, מערכות פוטו-וולטאיות וחללים לתאורה ואוורור טבעיים. בנוסף תקצה החברה הכלכלית במבנה שטחים למועדון סטודנטים, חדרי לימוד משותפים ופינות ישיבה בכל קומה. המבנה יכלול גם חנייה תת קרקעית של 50 מקומות חנייה.

עלות הפרויקט מוערכת בכמאה מיליון ₪. את הפרויקט מוביל האגף לפיתוח עסקי ונכסים בחברה הכלכלית. תכנון הפרויקט מבוצע על-ידי משרדי האדריכלים 'קימל-אשכולות' ו'קיקה בראז'.

הדמיה: קיקה באר"ז אדריכלים

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

31 באוקטובר 2016