לא משחק ילדים

ארגזי זיקוקים

 נפצים, זיקוקי דינור ולייזרים * כמו בכל הארץ, רגע לפני פורים מוצפים רחובות ראשון לציון במשחקים מסוכנים  * החברה לביטחון ומשרד התעשייה והמסחר פשטו על בתי עסק * במקביל, מגביר צוות נוער את הסיורים במתחמים ציבוריים אחר נערים שמפוצצים נפצים

אם פעם המשחקים המסוכנים בפורים היו מסתכמים בנפצים קטנים, הרי שהיום המדינה מוצפת במשחקים מסוכנים ביותר העלולים לגרום לפגיעה ממשית במשתמשים ובסביבה. רק בשבוע שעבר איבד נער בן 14 את אחד מעיניו כאשר נפץ שהדליק התפוצץ בידו, אבל נראה כי שום דבר לא מרתיע את בני הנוער מלקנות ולהשתמש במשחקים המסוכנים. כך למשל היה בשבוע החולף בראשון לציון, כאשר צוות נוער של החברה לביטחון הבחין במספר קטינים כבני 14 שברשותם שקית שחורה גדולה. בבדיקה של השקית נמצאה כמות גדולה של נפצים וחזיזים גדולים ומסוכנים מאוד. לפי החלטת קצין הנוער הוחלט לעכב את הנערים לתחנה ולזמן את הוריהם, השלושה עוכבו והנפצים נרשמו והוחרמו.

בחברה לביטחון החליטו לתגבר משמעותית את הסיורים במתחמים הציבוריים וזאת בהתאם למודיעין ודיווחים של תושבים על רעש נפצים. בחברה יודעים שהמרדף אחר בני הנוער אינו מספיק ובשיתוף משרד התעשייה והמסחר ומשטרת ישראל הוחלט לבצע ביקורות פתע בעסקים ברחבי העיר. צוות ההתערבות שפשט על העסקים מצא משחקים מסוכנים בשני בתי עסק. באחד מהם נמכרו סממני לייזר שנמכרו ללא רישיון. כידוע סממני לייזר עשויים לגרום לנזק בלתי הפיך לעיניים. בבית עסק אחר נמצאו זיקוקי דינור, כמובן ללא רישיון. הסחורה בשני בתי העסק הוחרמה.

בחברה לביטחון מעריכים כי גם נערים וגם יזמים, חלקם בעלי חנויות בעיר רוכשים נפצים וחזיזים בכמויות גדולות מסוחרים ביישובים ערביים, אחרים מייבאים לארץ מחו"ל. במחיר שהם מוכרים בעיר, יש רווח משתלם נוכח הסיכון שיתפסו. בשנים עברו, בעקבות מידע מודיעיני, נתפסו נפצים בחנות בגדים ואפילו במאפייה בעיר. מנכ"ל החברה לבטחון התייחס לנושא ואמר כי מדובר בתופעה מסוכנת מאוד שיש להתייחס אליה ברצינות רבה "אנחנו רואים שבכל שנה, הנפצים משתכללים ועוצמתיים יותר. כשאנחנו תופסים נערים עם נפצים, אנחנו מחרימים להם את הסחורה ומערבים את ההורים. אם מדובר בכמות גדולה של נפצים או שזו כבר לא פעם ראשונה שהם נתפסים, הם מועברים להמשך טיפול במשטרה".

  

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

3 במרץ 2014