שוב: מכת עקיצות יתושים במערב העיר

   

בעקבות מבול פניות תושבים על עקיצות יתושים במערב העיר, הקפיצה יחידת ההדברה בעיריית ראשון לציון , מטוס קל לאוויר שאיתר את המפגע בבריכת החדרה בשפד"ן * במקביל לייבוש מקור המים בוצע ריסוס מאסיבי

 סוף שבוע של עקיצות עבר על תושבי מערב העיר. הסיבה: בריכת החדרה ישנה  בשפד"ן שאליה הוחדרו מים ללא בקרה וללא טיפול. זו שנה שנייה ברציפות שהשפד"ן מהווה מפגע יתושים רבתי שהופך את חיי תושבי מערב העיר לבלתי נסבלים. כאמור, בסוף השבוע האחרון חלה עלייה חדשה במספר הפניות למוקד העירוני על עקיצות יתושים במערב העיר. בעקבות זאת, הוחלט לעשות שימוש במטוס קל כדי לאתר כמה שיותר מהר את המפגע. ואכן מפקחי ההדברה איתרו מקור מים גדול בשטח ובאחריות השפד"ן אשר אינה נמצאת בשימוש.             

בסריקה שביצעו המפקחים בשטח, הם נדהמו מהיקף מקור המים והחלו לבצע מידית ניטור לזיהוי זחלי יתושים. במקום אותרו דגירות של זחלי יתושים בכל מקום בו התבצעה דגימת מים. במקביל עירבו ביחידת ההדברה את המשרד להגנת הסביבה וכמובן את השפד"ן. הוצאה דרישה לשפד"ן לבצע טיפול ללא דיחוי במקור המים. במקביל לייבוש מקור המים על ידי משאבות, בוצע ריסוס מאסיבי. מדגימות שנעשו בתחילת השבוע, עולה כי ההדברה אכן הועילה, אולם באוויר נותרו היתושים הבוגרים, אלה ילכו ויתמעטו בימים הקרובים.

ביחידת ההדברה מסבירים כי מדובר ביתוש מזן "אדס כספיוס", המאופיין בעקיצותיו הכואבות הנגרמות מנקבת היתוש בשעות היום. הביצים שמטילה הנקבה שרידות לאורך זמן בתנאי יובש וברגע שמפלס המים עולה הם כאילו מדלגים על שלב אחד ומגיחים כבוגרים בכמות עצומה.

יחידת הדברה מטפלת באופן שוטף במקומות דגירה פוטנציאלים קבועים ומזדמנים ברחבי העיר, נוסף לכך, היחידה מבצעת סריקות נרחבות לאיתור מוקדי דגירה חדשים ובמקביל מפקחי היחידה מפקחים על בעלי נכסים, ארגונים ומוסדות בהם קיימים מאגרי מים המהווים מקור דגירה אופטימאלי להתפתחות זחלי יתושים, כמו מובלים של חברת מקורות, השפד"ן, מאגרי מים של מני"ב, אגם הסופרלנד ועוד. במקרים מסוימים, פועלת היחידה אפילו מחוץ לשטחי שיפוט העיר.

 כתביניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

7 ביולי 2014