מכשירים את הקרקע

דקלים ברחוב
לקראת הפקדת התוכנית:  הצירים המרכזיים בתוכנית  "ראשון איילון" נסללו מחדש

תוכנית פיתוח העסקים במערב העיר כמעט ותכפיל את זכויות הבנייה במקום * במקום בתי מלאכה בקומות נמוכות – רבי קומות לעסקים והייטק * עיריית ראשון לציון השקיעה כבר כ-12 מיליון שקלים בסלילה מחודשת ופיתוח של הכבישים במתחם

 מכשירים את הקרקע. עיריית ראשון לציון נערכת להפקדת תוכנית "ראשון איילון" במערב העיר, ממערב לדרך 20 (נתיבי איילון), והקדימה סלילה מחדש של צירים מרכזיים במתחם המשתרע על שטח של כ-500 דונם. במתחם כיום פועלים בעיקר בתי מלאכה קטנים ומפעלי תעשייה בקומות נמוכות על פי המאושר בתב"ע. התוכנית החדשה, באם תאושר, כמעט ותכפיל את זכויות הבנייה בקרקע. משמעות הדבר- הקמת רבי קומות לעסקים והייטק.

הכבישים שחודשו והמדרכות הם רחוב ספיר המשתרע לאורך כ-480 מטרים. לציר זה הוסף אי תנועה לאורכו. רחוב השר שפירא המשתרע לאורך כ-790 מטרים ורחוב משה שרת שאורכו כ-750 מטרים. סך הכל השקיעה העירייה כ-12 מיליון שקלים לסלילה, פיתוח ומדרכות הצירים הישנים כדי שיתאימו לנסועה העתידית במקום.

מטרת התכנית היא לשדרג את אזור התעשייה הקיים, בדומה למודלים המצליחים בהרצליה פיתוח ורמת החיל, למרכז תעסוקה ועסקים מתקדם וזאת על ידי קביעת שימושים לתעשייה עתירת ידע, משרדים, תעשיה קלה, מלאכה ומסחר. בסך הכל מדובר בתוספת זכויות בנייה שכמעט מכפילות את הקיים היום, כלומר 360,000 מ"ר נוספים ל- 400 אלף מ"ר הקיימים היום. במבנים מסוימים יינתנו זכויות בנייה של עד פי חמישה מהקיים. דבר שיאפשר הקמת מגדלים של עד 20 קומות. המתחם ממוקם על צירי התנועה המרכזי בישראל- נתיבי איילון ובצמוד לתחנת רכבת משה דיין, בה צפויים גם לעבור בעתיד שלושה קווים של הרכבת הקלה של גוש דן.

ראש העירייה, דב צור, אמר: "כמו תמיד, עיריית ראשון לציון לא ממתינה לרגע האחרון וכבר מכשירים את הקרקע לקראת הפקדה ואישור התוכנית. 'ראשון איילון' היא חלק מתוכנית המתאר העירונית הכוללת הקמת ארבעת מתחמי תעסוקה ועסקים בשטח כולל של 8.5 מיליון מ"ר, כל אלו צפויים לשדרג עוד יותר את העיר ואת איתנותה הפיננסית".

נזכיר כי ממש מעבר לכביש- שדרות רחבעם זאבי, הועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה בחודש שעבר להפקיד בתנאים את תכנית מתחם האלף של עיריית ראשון לציון הכוללת 1.7 מיליון מ"ר לעסקים ו-4,900 יחידות דיור. מתחם האלף הינו שטח של אלף דונם (דיונות חול) במערב העיר ממערב לנתיבי איילון. המתחם האמור מהווה את עתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח העיר, הנהנה מיתרון מיקום מובהק בהיותו סמוך לצירי תחבורה ראשיים.

התכנית שאושרה מציעה מתחם תעסוקה ומגורים המשלב בין תעשיה עתירת ידע (היי–טק), משרדים, עסקים, מסעדות, מוסדות מחקר ומוסדות חינוך ייעודי, מתחמי פנאי ומגורים משולבים. במתחם יוקמו גם מרכז קונגרסים ומלון. בלב המתחם יוקם פארק מרכזי לרווחת המועסקים והדיירים.

צילום עיריית ראשון לציון

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

23 בנובמבר 2014