עיריית ראשון לציון מיתנה משמעותית את עליית המדד בארנונה

דב צור
חברת המידע העסקי CofaceBdi: בעיר נרשמה העלייה הנמוכה ביותר בתעריפי הארנונה למגורים מבין 31 ערים בישראל למרות עדכונים אוטומטיים של משרד הפנים *  הסיבה: ראשון לציון העיר היחידה בישראל שהפחיתה בגובה הארנונה בעשרה אחוזים בחמש השנים האחרונות

לא רבים יודעים שהארנונה בישראל מתייקרת מדי שנה לפי נוסחה המשקללת את עליית מדד המחירים לצרכן ועליית השכר הממוצע במגזר הציבור. לאחרונה  פרסמה חברת המידע העסקי CofaceBdi דירוג של 31 ערים על רקע התייקרות תעריפי הארנונה במשך ארבע שנים, בין השנים 2009 ל-2013. בשנים אלו נרשמה עלייה של כ-11% בתעריפי הארנונה. תושבי ראשון לציון כמעט ולא הרגישו את העלייה וזאת הודות להחלטת ראש העירייה על הפחתה קבועה של 2% בשנה למשך חמש שנים. כך שבארבע השנים שנבדקו על ידי חברת המידע העסקי, הפחיתה העירייה שמונה אחוזים. ובסיכום הכללי יצא שבראשון לציון נרשמה העלייה הנמוכה ביותר בתעריפי הארנונה למגורים מבין 31 ערים בישראל ועמדה על 2.4% בלבד. לשם השוואה, בערים כמו רעננה, הוד השרון, וגם באר שבע ורמלה, נרשמה באותה תקופה עלייה של 16% ומעלה.

נציין כי ראשון לציון קיבלה את האישור ממשרד הפנים להורדת גובה הארנונה במקביל לבקשות להעלאת הארנונה ביותר מ-120 רשויות בישראל.

ההורדה בשני אחוזים בכל שנה באה לידי ביטוי בהנחה של בין 75 ל-120 שקלים לכל בית אב, בהתאם לגודל הנכס. בסך הכל, בחמש השנים האחרונות, זכו תושבי העיר להנחה כוללת של כ-377 שקלים לדירות בשטח של 70 מ"ר ועד ל-593 שקלים לדירות בשטח של 110 מ"ר. משמעות הפחתה זו הינה הקטנה נוספת של  כ-7 מיליון ₪ בהכנסות העירייה בשנת 2014, ובסך הכל כ-37 מיליוני שקלים במצטבר שירדו מתקציב שנת 2014 ונשארו בכיסם של תושבי העיר.

ראש העירייה, דב צור, הביע סיפוק מאישור הפחתות הארנונה על ידי משרד הפנים ואמר "הבטחתי- קיימתי. למרות כל המהמורות שהיו בדרך השלמנו הורדה של עשרה אחוזים בגובה הארנונה והמרוויחים מכך הם תושבי העיר. הוכחנו שניתן לקיים צדק חברתי מבלי לפגוע במתן השירות לאזרח תוך התייעלות מתמדת של העירייה. הצלחנו למתן משמעותית את ההתייקרות האוטומטית של הארנונה ותושבי העיר משלמים פחות מרשויות רבות בישראל".

 צילום: ראובן קסטרו

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

19 ביולי 2015