שוב- עיריית ראשון לציון בראש מדד השקיפות בישראל

דו"ח העמותה הבינלאומית, שעומד בראשה מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס, בדק את דרכי הנגישות וזמינות המידע באתרי האינטרנט של העיריות, פרסום דו"חות מבקר העירייה, פרוטוקולים, נושאים תקציביים, ארנונה, מכרזים ועוד * "פעילות העירייה פתוחה וחשופה לכל תושב" אמר ראש העירייה, דב צור "אנו קוראים לתושבים להיות מעורבים יותר בקהילה שלנו"

פעם שנייה ברציפות. עיריית ראשון לציון קיבלה את הציון 96, הגבוה ביותר במדד השקיפות שבדק 76 ערים בישראל, למעשה רק עשר רשויות עמדו בכל דרישות החוק.

ראש העירייה, דב צור, בירך על פרסום הדו"ח ודירוגה של העירייה ואמר "הציון הגבוה שקיבלנו מדבר בשם עצמו, פעילות העירייה פתוחה וחשופה לכל תושב. אנו קוראים לתושבים לנצל את השירותים הטכנולוגים החדשים שאנו מציעים המאפשרים להיות מעורבים יותר בקהילה שלנו".

את המדד פרסמה עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל" שעומד בראשה מבקר המדינה לשעבר, מיכה לינדנשטראוס, הוא נכתב על ידי גלית אבידר ומנכ"לית עמותת "שקיפות בינלאומית ישראל", יפעת זמיר.

המדדים שנבדקו הם אחידים לגבי כל העיריות, וכל נושא העומד לביקורת נבחן על פי קריטריונים אחידים בכל הארץ ובהתאם לכך נקבע הניקוד לכל נושא שנבחן. הדו"ח בדק את דרכי הנגישות וזמינות המידע באתרי האינטרנט של העיריות, פרסום דו"חות על ידי מבקר העירייה, מידע שהרשות מחויבת לפרסם על פי חוק חופש המידע, פרסום פרוטוקולים של ועדת תמיכות ומענקים, פרסום קוד אתי, פרוטוקולים, נושאים תקציביים, ארנונה, מכרזים ועוד.

במדד 2016  נלקחו בחשבון גם ההתפתחויות הטכנולוגיות המואצות במסגרת מהפכת המידע, כמו כן בוצע איסוף מעמיק של הערכות ודיאלוגים ממושכים עם גורמים רבים ביניהם ראשי רשויות, מנהלי מערכות מידע מוניציפאליים, מנהלי אגפי שירות לתושב ומנהלי אסטרטגיה וכן חוקרים מתחומי ידע שונים הרלוונטיים למדד.

מנכ"לית עמותת שקיפות בינלאומית ישראל, יפעת זמיר, אמרה: "שמחנו לראות רשויות שיפרו וטיפלו חלק מהנושאים באתר העירוני. מבחינתנו, הדבר מלמד על מידת הפתיחות והאחריות שהרשות מפגינה כלפי תושביה ועל החשיבות שהיא מייחסת לביסוס ערכים חיוניים בהם מתפארת כל דמוקרטיה מקומית ועל מידת מחויבותה לערכים אלה".

ראש העירייה, דב צור, הוסיף כי מאחורי הציון הגבוה שקיבלה העירייה אודות השקיפות, דרושים אנשים שמחויבים בעניין המצליחים לייצר סטנדרט גבוה של שקיפות ורותמים את כל המערכת למטרה. צור ציין את עבודתו המקיפה בנושא של מנכ"ל העירייה, פרנקו גונן ותרומתם של מנהלת האתר העירוני, אתי לוי והממונה על חוק חופש המידע, ריקי דהן.

עיריית ראשון לציון נחשבת לאחת הרשויות המובילות בישראל בשדרוג הנגישות הטכנולוגית לתושב המגביר את הנגישות והשקיפות. כך למשל לפני כשנתיים הותקנו מצלמות HD באולם מועצת העיר המאפשר לתושבים לצפות בישיבות המועצה.

מלבד אתר העיר ודף הפייסבוק הפופולארי, הייתה ראשון לציון העיר הראשונה בישראל שהכניסה לשירות התושבים יישום (אפליקציה) עירוני בשם Keep It City המאפשר לתושב לדווח למוקד על מפגעים ותקלות וכן מגוון יישומים מעניינים כגון חיוג בלחיצה למחלקות העירייה השונות, חדשות העיר,  מפות עם מיקומים חיוניים לתושב כדוגמת מקלטים ציבוריים לשעת חירום, בתי מרקחת בעיר, פארקים לכלבים ועוד.

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

2 בינואר 2017