עיריית ראשון לציון פועלת לצמצום תופעת המאכערים בעיר

 אגף רישוי עסקים סייר השבוע בין בתי עסק וביקש לשמוע מקרוב על קשיים שמעלים בעלי עסקים בקידום רישיונות * במקביל, נוקט האגף יד קשה נגד בתי עסק שמפירים את תנאי הרישיונות שבידם

 בתקופה האחרונה התקבלו עוד ועוד דיווחים באגף רישוי עסקים על תופעה של מאכערים שמבקשים להוציא רשיונות לעסקים לא שלהם. באגף, בהובלת המשנה לראש העירייה, מחזיק תיק רישוי עסקים, אייל מושיוב, החליטו לבדוק לעומק את הסוגיה וגילו כי אותם מאכערים משמשים למעשה אנשי תיווך לא מקצועיים עבור בעלי העסקים ובכך גוזרים קופון רווח על חשבונם. באגף הוחלט לשים סוף לתופעה ובחודשיים האחרונים הורה מחזיק התיק מושיוב כי רק בעלי מקצוע המייצגים בעל עסק יוכלו להגיע למשרדי העירייה ולקבל שירות, וביניהם, מהנדס, אדריכל, עו"ד ורואה חשבון. כמו כן, כל אדם אחר יהיה מחויב להציג מסמך ייפוי כוח שבו מצוין שמו, שלאחר מכן יהיה רשום בתיק העסק, רק כך יוכל לקבל שירות.

בנוסף, מבקשים באגף לשפר וליעל יותר את השירות לתושב ולהפחית כמה שניתן מאותה בירוקרטיה שיכולה לייאש את בעלי העסק הרוצים להנפיק את האישורים להפעלת העסק. לשם כך, יצאו מחזיק תיק רישוי עסקים, מושיוב וראש אגף רישוי עסקים דני מרון, לסיורים בבתי עסק שונים בעיר כמו מספרות, מרכולים, מסעדות, מוסכים ועוד. השניים שמעו מבעלי עסקים על הקשיים והמכשולים שהם נתקלים בהם. בעקבות כך, החליט מושיוב לכנס את המשרדים האמונים על האישורים הניתנים לעסקים, ביניהם משטרת ישראל, כיבוי אש וכמובן אנשי אגף הרישוי בעירייה, ויחד בחנו את כל האפשרויות על מנת להסיר מכשולים ולהקל על תהליך להוצאת רישיון. במקביל לפורום המקצועי, הוקם פורום של בעלי עסקים בעיר שמטרתו סיעור מוחות למציאת דרכים לשיפור, הקלה וייעול של תהליך קבלת רישיון העסק בעיר.

לצד הגזר, הוחלט באגף להגביר את השימוש במקבל בכל הקשור לבתי עסק החורגים מתנאי רישיונם ובלא מעט פעמים, מסכנים בכך את התושבים עצמם. למשל, לאחרונה נסגר בית עסק אשר הותר לו למכור מזון מסוג מסוים. בעל העסק במקום רצה כנראה להתרחב לתחומים נוספים, אך ללא הרישיונות הנחוצים לכך, והחל למכור גם בשר. יש לציין כי הבשר שנמכר במקום היה ללא פיקוח, מה שהיווה סכנה לציבור. לאחר מספר התראות שנרשמו לחובת המקום, נסגר העסק עד שתוקנו הליקויים והותרה פתיחתו מחדש.

מושיוב, שמסכם חודשיים בתפקיד מחזיק תיק רישוי עסקים, אמר כי: "עיריית ראשון לציון מעודדת את פעילות העסקים בעיר ותעשה הכל בכדי להקל ולסייע בתהליכים הבירוקרטיים העירוניים להוצאת רישיון עסק. לאחרונה קיימנו סיורים בבתי עסק בעיר, שמענו ולמדנו על הקשיים הקיימים בשטח והקמנו שני פורומים, פנימי עירוני ופורום חיצוני לבעלי עסקים, שאני משוכנע ששניהם יניבו פירות. זה טוב לבעלי העסקים, זה טוב לכלכלת העיר וזה טוב לציבור בעיר".

 

בתמונה: המשנה לראש העירייה, מחזיק תיק רישוי עסקים אייל מושיוב ו מנהל אגף רישוי ופיקוח על העסקים, דני מרון בסיור בבתי עסק בעיר

התמונה באדיבות עיריית ראשון לציון

 

כתב: יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

3 בפברואר 2014