בית המשפט דחה על הסף את עתירת מעוז דניאל בעניין פרויקט פינוי-בינוי "החייל האלמוני"

בית המשפט: הגשת העתירה – עזות מצח

בפסק דין שהתקבל ביום חמישי האחרון דחה בית המשפט המחוזי את עתירת חברת מעוז דניאל נגד העירייה והעומד בראשה, שעסקה בשני עניינים מרכזיים : מתחם היקב  - במסגרתו ביקשו לבטל את החלטת המליאה להמליץ לוועדה המחוזית להפקיד את התכנית, ותכנית החייל האלמוני  - במסגרתו ביקשו "לבטל" את הנחיית ראש העירייה בכל הנוגע למס' יח"ד, ו "להעלות את המלצת הצוות המקצועי לדיון בועדה המקומית."

השופטת ורדה מרוז קיבלה את עמדת העירייה במלואה, מצאה לנכון לדחות את העתירה על הסף, ללא צורך לקיים דיון בעתירה ואף לגנות את עצם הגשתה. ביחס לתכנית היקב, נקבע כי העתירה הינה מוקדמת שכן מדובר בהמלצה להפקדה בלבד, כשההליך התכנוני נמצא בצעדיו הראשונים ואת טענות מעוז דניאל יש לשמוע בהליך ההתנגדויות.

ביחס לתכנית החייל האלמוני, נקבע כי לא ניתן להגן על תכנית שלעת הזו הינה תיאורטית בלבד, וטרם הוגשה למוסדות התכנון. השופטת הוסיפה וציינה כי "דרושה עזות מצח כדי להגיש את העתירה אגב קיומו של הליך תלוי ועומד בין אותם הצדדים בהמרצת הפתיחה ובגין אותן סוגיות ".

 גורמים בעירייה אמרו כי העתירה הזו הייתה ניסיון כושל לתפוס טרמפ על אישור תכנית היקב, למרות שברור ליזמים כי אין כל קשר בין תכנית היקב לתכנית החייל האלמוני וכי תכנית היקב הוחרגה בתכנית המתאר של העיר מתא השטח התכנוני בו היא נמצאת, בשל העובדה כי היקפי השימור שם מחייבים תכנית מיוחדת.

למרות זאת, מעוז דניאל, תוך שיתוף פעולה עם חברי מועצה מסוימים, ביקשו לזרות חול בעיני הציבור במטרה לייצר לחץ על העירייה והעומד בראשה לאשר יחידות דיור רבות במתחם. לשמחתנו, האמת יצאה לאור וגם עזות המצח של היזמים נחשפה לעיני כל. בעוד היזם רואה רק את שורת הרווח מהפרויקט ומנסה לשכנע את דיירי המתחם כי העירייה היא העומדת בינם לבין דירתם החדשה, המציאות היא אחרת. לראש העירייה יש אחריות לדאוג לאיכות חייהם של דיירי המתחם וכל תושבי האזור והוא לא ייתן יד לתאוות הבצע של יזמי נדל"ן שלא אכפת להם לצופף את העיר עוד ועוד רק בשביל שהם ירוויחו יותר. אנו שמחים שבית המשפט הסיר את המסכה מעל פניו של היזם.

מצ"ב פסק הדין

 יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

5 בדצמבר 2016