ראשון לציון במקום הראשון במשקי בית עם מועסקים

 ראשון לציון במקום הראשון במשקי בית עם מועסקים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: בנתוני שיעור המועסקים מעל גיל 15, ראשון לציון ממוקמת שנייה אחרי תל אביב * מהצד השני- רק 4.8% אבטלה * תוכנית המתאר העירונית צפויה לשפר עוד יותר את הנתונים בשנים הקרובות

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה לאחרונה את שיעורי התעסוקה לשנת 2014 מהם עולה כי ראשון לציון ניצבת בצמרת הערים בנתוני התעסוקה. כך למשל בשיעור משקי בית עם מועסקים, ראשון לציון ניצבת במקום הראשון עם 81.9%, כאשר היא מקדימה במעט את תל אביב. המשמעות היא שמספר משקי הבית שאין בהם בני משפחה מועסקים הוא הקטן ביותר. בנתון נוסף של שיעור התעסוקה מגיל 15 ומעלה, ראשון לציון ניצבת במקום השני עם 69.8%, מעט אחרי תל אביב עם שיעור של 70.4%. חולון ניצבת במקום השלישי. מנגד, שיעור האבטלה בראשון לציון הוא מהנמוכים מבין הערים הגדולות עם 4.8%, אחרי תל אביב ופתח תקווה.

נתונים אלו מהווים אחת הסיבות לאיתנותה של ראשון לציון כעיר ולכוח הקנייה בעיר. אחת הדוגמאות לכך היא פרסום חברת הייעוץ הקמעונאי RIS שדירגה את מרכז ראשון לציון בצמרת מרכזי הערים בהם הכדאיות הכי גדולה לפתוח חנות. ראשון לציון ניצבה במקום השלישי עם פדיון של 81 שקלים למ"ר.

נושא התעסוקה מצוי בראש סדרי העדיפויות שהציבה לעצמה עיריית ראשון לציון לשנים הבאות. על פי תוכנית המתאר רץ 20/30, צפויים לקום בעיר ארבעה מתחמי תעסוקה ועסקים בשטח כולל של 8.5 מיליון מ"ר, אלו צפויים לשדרג עוד יותר את העיר ואת איתנותה הפיננסית.

אחד מהמתחמים, הוא מתחם שורק שבימים אלו מתרחב בחסר תקדים וחברות ענק נוספות צפויות להציע אלפי מקומות עבודה נוספים בשנים הקרובות. בין החברות שצפויות להצטרף ללובינסקי, קוקה קולה, רנואר, אלבר, חברת החשמל וכאמור איקאה, ניתן למנות את חברת המחשוב של בנק בינלאומי, צ'מפיון מוטורס, טלקר, בלורן, וצ'מפיון מוטורס, אשר מפויות לעבור במהלך שנת 2015 ועוד חברות כגון מכשירי תנועה, UTI, קומט את פרוגרס ועוד חברות הנמצאות בתהליך מעבר למתחם. גם החברות הגדולות שכבר פועלות במתחם צפויות להתרחב משמעותית כאשר חברת לובינסקי מתרחבת בכ-50 דונם וצפויה לקלוט עוד 500 עובדים וקוקה קולה שתגייס כ-150 עובדים נוספים. גם לחברת החשמל ואלבר תוכניות עתידיות להתרחב ולקלוט עובדים נוספים. יש לציין עוד כי בסמוך, מתכוונת עיריית ראשון לציון לקדם תוכנית להקים במקום מרכז ירידים על פני שטח של 200 דונם שצפוי להוות תחרות למרכז הירידים בתל-אביב.    

ראש העירייה, דב צור, הוסיף ואמר: "חברות גדולות נוספות גילו את הפוטנציאל במעבר לראשון לציון ואנו נשמח לקלוט אותם אצלנו. משמעות הדבר הוא יותר מקומות עבודה לתושבי העיר, יותר פיתוח לעיר וכמובן הכנסה מארנונה שחוזרת לתושבים בדמות חינוך, תשתיות, רווחה ועוד".

 צילום אילוסטרציה, עידן גרוס

יניב אוחנה, סגן דוברת עיריית ראשון לציון

 

9 בפברואר 2015