מטמינים בקרקע קו מתח עליון

מטמינים בקרקע את קו המתח העליון  העובר ברחובות יגאל אלון ומיכאל לוין בראשון-לציון/ החל השלב המרכזי בפרויקט  חברת החשמל להטמנתו בקרקע של  קו המתח העליון העילי העובר לאורך ציר התנועה המרכזי ברחובות יגאל אלון ומיכאל לוין  
לפני מספר חודשים החלה חברת החשמל בשלב א' של הפרויקט להטמנתו בקרקע של  קו המתח העליון העובר לאורך הרחובות מיכאל לוין ויגאל אלון. השלב הראשון הסתיים ובימים אלו מתחיל השלב השני. במהלך השנתיים הקרובות  תבצע חברת החשמל עבודות לחפירת תעלות לאורך רחובות אלו – ובהן יוטמנו כבלי החשמל בקו מתח התת-קרקעי חדש שיוקם במקום קו החשמל העילי שיפורק וייעלם מנוף העיר. את הפרויקט מבצעים בשיתוף מחוזות דן ודרום של חברת החשמל.
הקו העילי שיפורק, הוקם לפני כ-60 שנה כשהאזור עדיין לא היה מיושב והתוואי שלו עבר מעל שטחים חקלאיים ושטחים ריקים מתושבים. במשך השנים גדלה העיר ושכונות רבות נבנו באזור בו עובר הקו וחלקו אף סמוך אליו.  בשנים האחרונות עלתה דרישה מתושבי הסביבה להסיר את קו המתח העליון. חברת החשמל ועירית ראשון לציון פעלו יחד ובתיאום למציאת פתרון כולל  שכאמור יישומו החל לאחרונה.
מנהל מחוז הדרום בחברת החשמל, דודו הירש, מציין כי חברת החשמל החלה בפרויקט כבר לפני מספר חודשים,  ובשלב הראשון הוקמו עמודים בסמוך לכביש 431 – שמהם ירדו לקרקע הכבלים בתחילתו של הקו התת-קרקעי שיוקם במקום קו החשמל העילי הנוכחי. קו החשמל התת קרקעי יהיה לאורך תוואי של 3.5 ק"מ.  
במסגרת העבודות של חברת החשמל, שיחלו השבוע ויימשכו כשנתיים, יפורקו לאחר הקמת  הקו התת קרקעי,  14 עמודי המתח העליון הקיימים ותיילי החשמל העיליים יוסרו. 
ראש עיריית ראשון לציון, דב צור: " חיכינו זמן רב לצאת לדרך עם הפרויקט הזה, השקענו מאמצים רבים ושעות עבודה רבות כדי להגיע ליום הזה – ואני שמח שהגענו אליו. הטמנת הקו היא בהחלט בשורה סביבתית והיא תיטיב עם תושבי האזור. בטווח הזמן הקצר, בעת ביצוע העבודות, אנו נידרש לסבלנות ושיתוף פעולה של התושבים. מדובר בפרויקט תשתיתי מורכב, שצפוי לגרום לאי נוחות מסוימת. אנו פועלים יד ביד עם חברת החשמל כדי למצוא את הדרך להקל על התושבים כמה שניתן"
עיריית ראשון לציון תשקיע בפרויקט 11 מיליון שקלים. עלות הפרויקט כולו מוערכת בעשרות מיליונים והוא נחשב לפרויקט מורכב ומשמעותי שמבצעת חברת חשמל.
בנוסף  להנחת הקו התת-קרקעי  יבוצעו גם עבודות שדרוג ושיפור של מערכת החשמל למרכז ומזרח העיר ותוקם  תחנת משנה חדשה שתמוקם ליד מחנה צריפין. קו המתח העליון התת-קרקעי יחובר לתחנה החדשה.   
• מקטעי העבודה ולוחות הזמנים:  
בתחילת ינואר  החלו עבודות ההיערכות להקמת שטח ההתארגנות לפרוייקט – ובימים אלה החלו העבודות הראשוניות בין רחוב רא"מ לרחוב יהודה הנשיא. עבודות אלה יימשכו כשבועיים ולא יפריעו לתנועה בציר.
לקראת סוף חודש פברואר יחלו העבודות המרכזיות לחפירת תעלות הכבלים – במקצע הראשון שיהיה אף הוא בקטע זה וממנו תתקדם העבודה לאורך השנתיים הקרובות.   
1. מקטע עבודה ראשון: בין רחוב יהודה הנשיא לרחוב החורש
2. מקטע עבודה שני: בין רחוב החורש לשדרות מנחם גינדי
3. מקטע עבודה שלישי: בין רחוב יהודה הנשיא לשדרות   נים 
4. מקטע עבודה רביעי: בין תחמ"ש ראשל"צ מזרח לשד' מנחם גינדי  
 
עבודות אלו יבוצעו בשלבים. בכל שלב יותאמו הסדרי תנועה וחנייה בהתאם לאזור, ואלו יפורסמו לציבור.
יש להדגיש, כי במהלך העבודות לא יהיו  הפסקות חשמל עקב העבודות.
בעת העבודות על תושבי האזור והנהגים העוברים בציר זה למצוא דרכים חלופיות, למרות שהציר יהיה פתוח לתנועה ורק נתיב תנועה אחד ייסגר.
חברת החשמל מתנצלת על אי הנוחות הזמנית שתיגרם לתושבי האזור ולנהגים העוברים בציר זה – ומדגישה כי העבודות יבוצעו לאחר תכנון מדוקדק שנועד למזער ככל האפשר את אי הנוחות.

עדכון 'און ליין' ורצוף של התושבים:
על מנת לעדכן וליידע את הציבור לקראת העבודות ובמהלך ביצוען   מתקיים תיאום ושיתוף פעולה בין דוברות העיריה ודוברות חברת החשמל.  
מוקדי השירות והמידע של עירית ראשון לציון ( מוקד 106) ומוקד 103 של חברת החשמל מעודכנים בפרויקט והציבור יוכל להתעדכן ולקבל מידע על העבודות.  בנוסף,  הציבור יקבל מידע מדויק ומעודכן באתרי האינטרנט של העיריה וחברת החשמל. כמו כן,  יוכל להציג שאלות בנושא ולקבל תשובות  בדף הפייסבוק של העיריה ושל חברת החשמל וכן  יפורסמו ידיעות ומודעות בתקשורת המקומית על התקדמות הפרויקט והפעולות המתבצעות בשטח .  

כתב: אמיר מרום, דוברות העירייה, 21.2.2016